Yunanistan, Suriye’den Daha Riskli Görülüyor

Yunanistan, Suriye’den Daha Riskli Görülüyor

Uluslararası yatırımcılar, Yunanistan’ı yatırım açısından Suriye’den daha riskli görüyor.
Mali müşavirlik şirketi BDO’nun 14 ülkede, uluslararası alanda faaliyet gösteren binden fazla firmanın finans müdürüyle görüşerek yaptığı ankete göre, küresel ekonomideki yavaşlama ve Avro Bölgesi’ndeki borç sorunu yatırımcı için en büyük riskler olarak görülüyor.

Bu yıl 3’ncüsü yapılan ankette en riskli ülkeler içinde ilk iki sırayı İran , ve Irak alırken, Yunanistan3’üncü sırada yer aldı. Yunanistan’ı sırasıyla Suriye , Libya , Nijerya, İspanya , Mısır , Rusya ve Yemen izledi.

Uluslararası yatırımcıların ”fırsat” olarak gördüğü ülkeler arasında ise Çin önceki anketlerde olduğu gibi ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi ABD , Brezilya, Hindistan ve Almanya takip etti.

Ankete göre, Türkiye ‘nin de aralarında bulunduğu CIVETS ülkeleri (Kolombiya, Endonezya , Vietnam, Mısır ve Güney Afrika ), BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerine alternatif olarak görülüyor.

Isınmada da Tasarruf Yapmaya Çalışan Yunanistan, Türkiye’den 100 Bin Soba İstedi‘
Merkezi Konya ‘da bulunan ”www.turkishexporter.net” sitesinin Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Dikici yaptığı açıklamada, yaklaşan kış öncesi özelikle Yunanistan ‘dan yoğun şekilde soba talebi geldiğini bildirdi.

Dikici, ”Yunanistan, ekonomi açısından tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Devletin özel uçaklarının bile satışa çıkarıldığı ülkede şimdi kış aylarında ısınma için soba kullanımı teşvik ediliyor. Bu teşvikin nedeni ise ithal girdi maliyetlerini azaltmak. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ise en çok Türk soba üreticisine yarıyor” dedi.
Dikici, Yunan hükümetinin soba kullanımını teşvik etmesiyle birlikte, komşu ülkeden çok fazla soba talebi aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Gelen soba taleplerini üye firmalarla paylaşıyoruz. Son bir ay içerisinde Yunanistan’ın 10 farklı noktasından yaklaşık 100 bin soba talebi geldi. Türk soba üreticileri, gelen talepleri karşılamakta zorlanıyor. Komşudan gelen taleplerin yoğunluğundan anlaşılıyor ki Yunanistan’da tasarruf için ısınmada eskiye dönüş yaşanıyor. Şüphesiz bundan en çok karlı çıkan; soba üreticilerimiz oldu. Sektörün oyuncularıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde Yunanistan’a soba yetiştirmekte zorlandıklarını öğreniyoruz.”

İlginizi çekebilir