2021 YILI TÜRK DEVLETİNİN DIŞ POLİTİKA TAKVİMİ NE OLMALI?

2021 YILI TÜRK DEVLETİNİN DIŞ POLİTİKA TAKVİMİ NE OLMALI?

Merhaba değerli takipçilerimiz.

Bir önceki sayılarımızda Türk Dünyası ile ilgili bazı çalışma ve çabalar yapmıştık. 2021 yılının MART ayını bitirdik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi bu sene ‘sivil siyasetin güçlendiği’ dönem olarak sivil toplum kuruluşları ve devlet aklına katkı sağlayan özel ya da tüzel kişiliklerin hedef takvimini kendi yorumumuzla sizlerle paylaşmak istedik. Dünyayı yöneten şirketler, aileler olduğu gibi Türk ve İslam aleminin de yön verici unsurları olduğunu unutmayalım. Bu unsurları söylediğimizde bir insan ya da insanlar topluluğu akla gelebilir. Bu unsurlar somut olmasının aksine soyut kavramlardır ancak kutsal olması açısından önem arz etmektedir. Bazen ön görülerimiz üzerine bize soranlar oluyor daha evvelden aldığını bir bilgi var mı diye… Her gazetecilik mesleğinde olduğu gibi elbette bizler de sürekli bilgi trafiği içerisinde, sizlere doğru kaynaklardan bilgi edinerek paylaşma gayreti içerisinde bulunuyoruz. Bilginin olmadığı yerde ön görülerimizi, tavsiyelerimizi yahut niyetlerimizi göstermeye çalışıyoruz. Sizlerle bu bilgi grafiğini paylaşırken tavsiye niteliğinde, Türk Dünyasına katkı sağlamak üzere belki sizlerin fısıldamalarıyla devlet aklına faydalı olacağını düşündüğümüz ön görülerimizi paylaşıyoruz. Bu vesile ile kalbi Türk Dünyası ile çarpan herkese selam ve saygılarımı, İslam aleminin mazlumlarına dualarımı geri kalan başka ırktan olan tüm iyi insanlara muhabbetlerimi iletiyorum.

ÖNERİ…..

2021 YILI TÜRK DEVLETİNİN DIŞ POLİTİKA TAKVİMİ

Tam Boy Görmek İçin Tabloyu Tıklayın Lütfen

Evet kıymetli okuyucularımız, gönül isterdi ki bu takvim önceden çalışılmış akademik makaleler tablosu olsun, sonrasında da uygulanmış politikalar olsun.

Devletimizin uygulayacağı politikaları hangi kurum veya kuruluşlara vereceği konusu çok önem arz etmektedir. Sosyal medyanın etkisinin çoğalmaya başladığı günlerde tüm dünyayı saran Covid-19 salgını Ulusal ve Uluslararası Medyanın gücünü tekrar aktif hale getirmiştir. Bugün ülkemizde bu gücün temsil makamı başta İletişim Başkanlığı devamında Ulusal tabanlı Uluslararası Medyada bizi temsil eden basın kuruluşlarımızdır. Umarım bu günlerde olan krizleri fırsata çevirecek adımları zamanında atarız. Mutlu bir dünyanın olması için devletlerin yayılmacı politikayı bırakması gerekiyor ancak tüm hepsinden önce güçlü devletlerin zulmü bırakması gerekiyor. Kadim tarihimiz bize her zaman göstermiştir ki; binlerce yıllık devletimiz hiçbir zaman zulmetmemiş ve her zaman mazlumların yanında olmuştur. Umarız dünyamıza ışık ve huzur saçan bir bayrak açılır da hep beraber o bayrağın altında mutlu bireyler olarak yaşarız. Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi

İstihbarat ve Haber Bölümü Şefi

Hasan Salih Kurt