Ünlü Ressam Mustafa Göral Ziyareti

Ünlü Ressam Mustafa Göral Ziyareti

Tablolarıyla kâh sürülerin buluşmasında, kâh Kapadokya’nın büyülü atmosferinde, kâh Palandöken’nin zirvesinde Anadolu’yu solutan Ressam Mustafa Göral, bazen dertli bir çobanın hüznünü içimize işlerken, bazen de yüreğimizi Anadolu’da bir bayramın coşkusuyla dolduruyor.

Aldığı hizmet ödülleri ve yurtdışında ülkemizi başarılı temsiliyle, Türk insanının, bilhassa da Doğu Anadolu insanının haklı gururu olan Ressam Mustafa Göral, Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi’ni ziyaret etti. “Kış ve Sürü” adlı tablosunu gazetemize hediye ettiği ziyaretinde Göral ile sanat adına yürüdüğü o uzun yollardan dem vurduk.
Gazetemize gerçekleştirdiği ziyaretinde, Anadolu’ya âşık olduğunu, kendisinin bakış ve hissiyatıyla gördüklerini tuvale yansıtarak, yorumunu eserlerine aktardığını anlatan Ressam Göral, sanat yolunda azimle ilerlerken göğüs gerdiği engelleri ve önüne çıkan zorluklarla bıkmadan sürdüğü mücadelesini bizlerle paylaştı. Adeta iğne ile kuyu kazar misali ağır ağır başarının basamaklarını tırmanmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Göral, tüm çabalarına karşın arzu ettiği çizgiyi bir türlü tutturamamanın rahatsızlığını yaşadığını da sözlerine ekledi.

Tüm bunlara rağmen, son zamanlarda ülkemizde sanata ve sanatçıya gösterilen ilginin umut verici olduğunun altını çizen Göral sanat felsefesini şöyle ifade etti: ”Niyetimiz sanata saygı duyulmasının önemine vurgu yapmak, Yaradan’dan ötürü, yaratılanı sevmek ve O’nun eserlerinin muhteşemliğinin bizler için önemine inanmak”

Ressam Göral, bu yıl içerisinde 111 adet yağlı boya tablosunun satışa çıkarıldığı “ Anadolu’dan Esintiler” adını verdiği sergisini açarak bu sergiden elde ettiği geliri, bir ilköğretim okulunun yapımı için bağışladı. Böylelikle yılardır arzu ettiği okul yaptırma hayalini gerçekleştirme imkânı buldu. Bir sanatçı olarak, duyarlılığı ve sosyal sorumluluk bilinci üst seviyede bir Anadolu insanı olan Göral, eğitimle sanat arasında köprü olma vazifesini layıkıyla yerine getiren isimlerden.
Toplumsal ve sanatsal hizmetlerini,“Göral Tasarım ve Tanıtım” adı altında Ankara’da sürdürmeye devam eden Göral son olarak: “Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının da istenilen yerde olamamasını gözlemliyor ve çok üzülüyorum. Bu alanda Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi’nin, sivil toplum kuruluşlarının projelerinin tanıtımında çok önemli rol üstleneceğini, yurt içinde ve yurt dışında bu projelerin anlatılma fırsatı bulacaklarını ve STK’lar için gazetenizin çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar büyük bir kayıp olan bu açığın, bu andan sonra gazetenizle kapanacak olması bizleri umutlandırıyor” dedi.