Uluslararası Ekoturizm Derneği (TİES) ile ‘Workshop Travelshop’ tarafından Tokat’ta düzenlenen 16. Ekoturizm...

Uluslararası Ekoturizm Derneği (TİES) ile ‘Workshop Travelshop’ tarafından Tokat’ta düzenlenen 16. Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Konferansı

28-29 Temmuz 2021 tarihleri arasında  Kırgız Cumhuriyeti Ankara  Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, 16. Uluslararası Ekoturizm Derneği (TIES) ve ‘WorkshopTravelshop’ tarafından Tokat’ta düzenlenen 16. Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Konferansına katıldı.

Etkinliğin açılışında  Büyükelçi K. Ömüraliyev  konuşmacı olarak yerini  alarak  video gösterimi ile Kırgızistan’daki ekoturizm  dahil  turizmin durumu ve potansiyeli hakkında bir sunum yaptı.   Büyükelçi Ömüraliyev, bisiklet turları, dağ yürüyüşü ve dağcılık, kayak, “cailoo-turizmi”, kımız terapisi vb. gibi ekoturizmin özelliklerine dikkat çekti. Aynı zamanda  uluslararası uzmanların değerlendirmelerine değinerek   2019, 2020 ve 2021 arasında  Kırgızistan’ın dünyaca ünlü medya ve haber ajanslar tarafından seyahat edilecek en iyi  ilk 10 ülke arasına dahil edildiğini belirtti.

Konferans katılımcılarını Kırgızistan’a davet eden K. Ömüraliyev, iki ülkenin turizm acentelerinin arasında temasların kurulmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye, ABD, Hindistan, Pakistan, İran ve diğer ülkelerden seyahat firmalarının temsilcileri ülkemize gezi  düzenlemeye ilgi duyduklarını ifade ettiler.

Ekoturizmin büyük potansiyelini ve iş yapma koşullarını belirtten K.Ömüralieyv, iş adamlarını turizme yatırım yapmaya çağırdı.

Etkinlik kapsamında Büyükelçi, Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Uluslararası Ekoturizm Derneği (TIES) Genel Müdürü Jon Bruno, WorkshopTravelshop Başkanı Murtaza Kalender, ‘Dedeman’ Oteller Zinciri Başkanı Banu  Dedeman, seyahat firmalarının temsilcileri ve  yabancı ülke büyükelçileri katıldı.

Ayrıca farklı ülkelerden turizm acentaları ile B2B görüşmeleri yapılarak  bilgi alış-verişi yapıldı ve  broşür ve kitapçık dağıtıldı.

Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev Uluslararası Ekoturizm Derneği(TIES )Başkanı Jon Bruno ile bir araya geldi.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev 16. Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Konferansı kapsamında Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkanı (TIES) Başkanı Jon Bruno ile buluştu.

Görüşmede Büyükelçi Omuraliev, Kırgız turizm acentelerinin Uluslararası Ekoturizm Derneği’ne üyeliğinin yanı sıra Kırgızistan’da  TIES ile  yabancı turizm acentelerinin katılımlarıyla  ortak etkinliklerin düzenlenmesi konuları üzerinde konuştular. 

Buna karşılık J. Bruno, Kırgızistan bölgesinin ekoturizmin gelişmesinde büyük potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Taraflar, Kırgız turizm şirketlerinin TIES etkinliklerine katılımı konusunda anlaştılar.

 

Rusça