“Ülkemizde gerçek manada barış ve kardeşlik istiyoruz”

“Ülkemizde gerçek manada barış ve kardeşlik istiyoruz”

Başkent Platformu, kuruluşunun temel felsefesi olan “İnsani Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” düsturu çerçevesinde Anadolu’yu karış karış dolaşıyor… Sivil Toplum Kuruluşları, Kanaat Önderleri ve yetkililerin, yeni anayasa çalışmaları ve terörün sonlandırılmasına yönelik çalışmalara bakış açısı nasıl? Sizleri, bu sayımızda Gaziantep’lilerle bir araya getiriyoruz. Bakın biz ne söylemişiz? Onlar ne cevap vermişler?

Gaziantep (Sivil İnisiyatif) – Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye’nin gelecek planlarını, Gaziantep’te, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve yetkililerle birlikte değerlendirdiler.

Ziyarette, Gaziantep Valisi ERDAL ATA başta olmak üzere, Ak Parti Gaziantep il Başkanı Ahmet UZER, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU, Şehitkamil Belediye Başkanı M.Rıdvan FADILOĞLU, Güneydoğu Birlik Genel Müdürü Ahmet ADALI ve  bir çok sivil toplum kuruluşu ile bir araya gelindi…

Mustafa Kurt “Ülkemizde gerçek manada barış ve kardeşlik istiyoruz”

Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt yapılanmalarının barış ve kardeşlik temeli üzerine kurulduğunu belirterek “ülkemizde gerçek manada demokrasi ve kardeşlik istiyoruz” dedi.

Yaşanan bu yeni dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Kurt, “Herhangi bir ön şartımız söz konusu değildir…  Ülkemizin hemen yanı başında, Suriye’de yüzlerce insan katledildi ve ölümler halen devam etmekte… Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Gazze’de, Afganistan’da, Somali’de Arakan’da ve dünyanın bir çok yerinde kan ve göz yaşı var… Biz bu kan ve gözyaşlarının durmasını istiyoruz. Ülkemizin kıymetini bilmek zorundayız” diye konuştu.

Başkent platformunun “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışına hizmet eden gönüllü bir kuruluş olduğunu belirten Başkan Kurt, barış sürecinin en iyi şekilde sonuçlandırılması için Anadolu’yu karış karış gezdiklerine dikkat çekti…

Sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Gaziantep’de bulunduklarına işaret eden Başkan Mustafa Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlara hizmet etmek düsturu çerçevesinde, gerçek manada barış ve kardeşliğin, ülkemizde ve dünyada tesis edilmesi için, 2007 yılında yola çıktık. Ulusal ve uluslararası düzeyde ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi ile yolumuza devam ediyoruz. Ümit ediyoruz ki, ülkemizdeki ve tüm dünyadaki insanlar gerçek manada barış ve kardeşlik hukukunda buluşurlar.”

Başkent platformu ile birlikte 850’ye yakın sivil toplum kuruluşunun birlikte hareket ettiklerine de değinen Başkan Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler, proje bazlı çalışan sivil toplum kuruluşlarıyız. Devlet ile vatandaş arasında adeta bir mekik diplomasisi uyguluyoruz. Amacımız, sivil toplum kuruluşları üzerinden örgütlü ve bilinçli bir toplumun gelişmesini sağlamak”…

Gaziantep Valisi Erdal Ata “Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyorum”

Başkent Platformunu makamında kabul eden Vali Erdal ATA Başkent Platformu hakkında bilgi aldıktan sonra, Gaziantep’i tüm detaylarıyla platform üyelerine anlattı.

Vali Ata, Sivil Toplum Kuruluşlarına çok önemli görevlerin düştüğünü belirterek, Gaziantep’in ekonomide yaşadığı başarıyı, eğitimde de yaşanması için büyük bir gayret içerisinde olduklarını söyledi.

Göç alan yapısıyla Gaziantep’in gelişen bir şehir olduğuna dikkat çeken Vali Ata “Gaziantep kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri ile de önemli… Mutfağının zenginliği, alış veriş imkânları ile tam bir turizm cenneti” diye konuştu.

Vali Ata, sivil toplum kuruluşlarının bu denli önemli konularda bir platform oluşturmasının önemine de işaret ederek “Başkent Platformunu yaptığı çalışmalar dolayısıyla kutluyorum” dedi.

Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer “Herkes kapısının önünü süpürmeli” 

Ak Parti Gaziantep il Başkanlığını ziyaret eden Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyeleri, Başkan Ahmet Uzer tarafından karşılandı… Uzer, heyet üyelerine yaptığı açıklamada, millet yararına yapılan hizmetlerin hükümet ve siyasetçilerin işi olduğunu belirterek, “ancak toplumun nabzını tutan sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir. Bu çerçevede herkesin kapısının önünü süpürmesi ile genel amaca hizmet mümkün olabilecektir” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu “şehre yeni bir elbise dikmeniz yeterli değil”

Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyelerinden “Başkent Platformunun çalışmaları hakkında bilgi alan Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU da ziyaret esnasında toplumun bilinçlenmesine yönelik çalışmaları dolayısıyla Platforma teşekkür etti.

Belediye çalışmalarının sadece alt yapı,  üst yapı çalışmalarından ibaret olmadığını belirten Başkan Tahmazoğlu, “Bir şehre, sizin yeni bir elbise dikmeniz yeterli değil” dedi.

Şehrin dış görüntüsünün yanı sıra eğitim, kültür seviyesini yükseltmenin de önemli olduğuna değinen Başkan Tahmazoğlu  “evlilik öncesi eğitim kursları” açtık.  Birçok sosyal tesis alanları inşa ettik. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 550 bin metrekareye yakın yeni yaşam alanları oluşturduk” diye konuştu.

Kaynak ve güçlü bir ekip çalışması ile bunu başardıklarına dikkat çeken Başkan Tahmazoğlu, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz Gaziantep’in her sokağı tarih kokar, restorasyon çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmekte. Rantı düşük alanlarda büyük parklar yapıyoruz. Müteahhitlerimizi bu yeni alanlara çekerek şehrimizin çehresini değiştirmek istiyoruz. Bunu da başaracağız, inşallah…”

Başkent Platformu amacına ulaştı…

Ziyaretler sonrası bir değerlendirme yapan Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt Gaziantep ile devam ettiğimiz, Anadolu’nun nabzını tutma çalışmalarının her ay yeni bir ille sürdürüleceğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Amacımız, sivil toplum kuruluşları, akil adamlar ve yetkililerle bir araya gelmekti. Onların düşüncelerini kamuoyuyla buluşturmak, birlikte ülke meselelerine çözüm üretmekti… Bu ilk ziyaretin bu çerçevede sonuçlanmış olması bizleri ziyadesiyle mutlu etti”.