“Türkmen Gençliği, Türk Gençliğinin Yansımasıdır”

“Türkmen Gençliği, Türk Gençliğinin Yansımasıdır”

Türkmen Öğrenci ve Gençler Birliği Genel Başkanı Mardin Gökkaya, Birçok Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği çerçevesinde, bir dizi ziyaretler de bulundu; TÜRKSOY, Ak Parti Genel Sekreri Haluk İPEK, Ak Parti Ankara İl Başkan Yrd. Alpaslan KILIÇ, Ak Parti Siyaset Akademisi Yetkilileri, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Başkent Platformu’na yaptı… gökkayaın yaptığı ziyaretlede özellikle Türkmen gençlerinin Türkiye devletinden, hükümetinden, stk lardan neler umut ettiğini Ve, Türkmen gençlerinin gelecek beklentilerini aktarark bizlerle paylaştı…

Sivil İnisiyatif Ankara; Sayın Gökkaya, şu an Irak’taki genel yapıyı nasıl değerlendirmeliyiz? Türkmenler için öncelikler sıralanırken “ilk neleri söylemek” gerekir?

Irak, büyük bir imtihandan geçmektedir. Devlet yapısı hala oturmamıştır. Her şey, rakip büyük taraflar arasında paylaşılmaktadır. Anlaşmazlıklar zirvededir. Irak’ı bölmek isteyen güçler vardır. Ancak Irak halkı aynı düşüncede değildir. Irak bölünürse, bütün Ortadoğu çalkalanır ve herkes zarar görür. Aşırı  düşünceler ve çıkarlar yüzünden Terörist kaynağına dönüşmüş olan bölge her tarafa dağılır. Bundan ABD başta olmak üzere medeniyet ve demokrasi zarar görür.

Türkmenler olarak, tabii ki Irak’ın bütün kalmasını isteriz. Irak etnik veya mezhepsel temelde parçalanırsa Türkmeneli Bölgesi tehlikeye girer. O zaman topraklarımızı bir arada tutmak için, biz de kendi bölgemizi ilan ederiz. Bizim için öncelik, halkımızı ve toprağımızı bir bütün olarak yaşatmaktır. Tabii ki milli çıkarlarımız için mücadele veriyoruz.

Türkmen bölgesi içerisinde yer alan Kerkük, Telafer, Tuzhurmatu, Tazehurmatı’daki yerleşim yerleri zaman zaman “saldırılara” maruz kalıyor… Nedir “paylaşılamayan”? Mavi harita’da Türkmenlere ait neler sayılabilir? Ya eğitim, eğitim konusunda hangi konumda Türmenler? Bizleri bilgilendirir misiniz?

2003’ten sonra Türkmenler Irak’ın siyasi yapılanmasında göz ardı edilmiştir. Özellikle gençler her türlü terör eylemlerine maruz kaldılar ve yönetimden tamamen dışlandılar. Bu zengin Irak’ta gençler iş bulamamakta, mezunlar çok düşük ücretlerle vasıfsız işçi olarak çalışmakta ve hiçbir aktiviteye katılamamaktadırlar. Türkmeneli gençliği özellikle ihmal edildi. Mavi haritada (Türkmeneli’de) ne bir halı saha, ne bir kültür merkezi ne de bir kütüphane bulunmamaktadır.

Türkmenler, son 10 yılda geçmiş 40 yıldan fazla şehit verdiler. Kerkük, Telafer, Tuzhurmatu, Tazehurmatu ve her Türkmen bölgesi sürekli bombalı saldırılara, suikastlara ve terör eylemlerine maruz kalmaktadır. Aydın insanlarımız, iş adamlarımız, doktor, subay, akademisyen ve bürokratlarımız kaçırılıyor. İnsanlar bu şartlar altında göçe zorlanıyor. Türkmeneli bölgesi boşaltılmak isteniyor. Irak devleti sahip çıkmıyor ve güvenlik endişesi, gittikçe halkımız arasında büyümektedir.

Türkemenli bölgesine hiçbir yatırım yapılmamış ve yapılmamaktadır. Ancak tüm taraflar bölgemizin zenginliklerine göz dikmiştir. Irak’taki kargaşadan en çok zarar gören kesim Türkmenler olmuştur.

Her şeye rağmen Türkmenler doğal haklarını kullanmaya kararlıdırlar. Adil olmasa bile seçimlere katılıyorlar, devlette, siyasette ve bürokraside yerlerini almak istiyorlar.

2003’ten sonra yüzlerce Türkçe eğitim veren Türkmen okulu açıldı ve on binlerce çocuk ve gencimiz ana dilde eğitimlerini görmektedirler. Bu gelecek için büyük ümit vaad etmektedir. Kendi kültürümüzü yaşamak en doğal hakkımızdır. Bugüne kadar varlığımızı, dilimizi ve milli ruhumuzu koruduk. Bundan sonra da mücadeleye devam edeceğiz.

Halkımız her zaman dinine, toprağına ve milli değerlerine bağlı kalmıştır. Bu sıkıntılar bizi yolumuzdan yıldıramaz.

1992 yılında kurulan Türkmen Öğrenci ve Gençler Birliği’nin halen genel başkanlığını yapmaktasınız…  TÖGB’ni bizlere anlatır mısınız? Türkiye’de kimlerle temas kurdunuz, ne tür destek talepleri aldınız? Sayın Gökkaya, siz Türkmen Gençliğini nasıl tanımlıyorsunuz?

Türkmen Öğrenci ve Gençler Birliği 1992 yılında Erbil şehrinde kurulmuştur. 2003 yılında genel merkez Kerkük’ taşınmış ve Türkmeneli bölgesinde şehir, ilçe ve kasaba düzeyinde ortaokul, lise ve üniversitelerde teşkilatlanmıştır.

Türkiye’ye ziyaretimin amacı Türk gençliği ile ilgilenen sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler kurmak, Türkmen mücadelesini ve Türkmen gençlik hareketini tanıtmaktır. Bu bağlamda bir seri görüşmeler yaptık.  Bunlardan;

Türkmenlerin durumunu yakından takip eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Haluk ipek her zaman gençlerin yanında olduğunu, burasının bizim de evimiz ve vatanımız olduğunu belirtti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın Fırat Pürtaş’a teşkilatımızın kültürel ve sportif faaliyetleri hakkında bilgi verdim. Pürtaş Bey, her zaman yanımızda olduklarını, her türlü desteği vereceklerini ve kuruluşlarında yerimizin olduğunu bizlere söyledi.

Siyaset Akademisi Genel Koordinatörü Hayri Çağır beyle olan görüşmemizde, kurslarda Türkmen gençlerine de yer verilmesini talep ettik. Talebimiz Hayri Bey tarafından olumlu karşılandı ve il başkanının onayı alındıktan sonra yerine getirme sözünü verdi.

AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Sayın Alpaslan Kılıç’ın görüşmelerimizi organize etmekteki yardımları ve desteğini, memnuniyetle karşılar, kendisine teşekkür ederiz.

Gençlik olarak, anavatanımızdaki sivil kuruluşlardan kültürel, eğitsel, fikir ve bilimsel destek bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki, oradaki gençlik Türkiye’deki gençliğin bir devamıdır.

Son olarak, Türkiye devletine, hükümetine ve sevgili Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Irak halkına ve özellikle Türkmen halkına vermiş olduğu her türlü destek için teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz, bizleri Türkmeneli ile bütünleştirdiğiniz için…

İlginizi çekebilir