“Türkiye ortak gücümüz”

“Türkiye ortak gücümüz”

Soçi'deki Kış Olimpiyatları'nın açılışına katılan Başbakan Erdoğan, iki ülkenin ticaret hacminin artırılması mesajını verdi. Başkan Putin ise, "Türkiye öncelikli ortağımız ve ortak gücümüz" dedi

Soçi’de düzenlenen 22’nci Kış Olimpiyatları Oyunları’nın açılışına katılmak üzere dün Rusya’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler damga vurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Başbakan Erdoğan’ı Başkanlık Konutu’nun önünde karşıladı. Sıcak geçen görüşmede Putin, olimpiyat tesislerinin yapımında büyük katkı sağlayan Türk inşaat şirketlerine teşekkür ederken iki lider, ilişkilerin gelişmesine verdikleri öneme vurgu yaptı.

TİCARET HACMİ ARTMALI
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki enerji işbirliğini masaya yatırırken, Akkuyu santrali projesinin hızlandırılması için görüş birliğine varıldı. Enerji alanında yapılan işbirliğine vurgu yapan Başbakan Erdoğan, “Özellikle enerjideki dayanışmamız çok önemli. Aramızdaki ticaret hacmi, iyi bir noktada. Hafif bir düşüş de olsa bunu toparlamamız mümkün” diye konuştu. Türkiye’nin istikrarına güvenini nakit kaynağını artırarak gösteren Rusya, ülkedeki nakit varlığını 2.8 milyar dolara çıkardı. Erdoğan’ın görüşmede de özellikle doğalgaz fiyatlarını masaya yatırdığı öğrenildi. Bu alanda yapılabilecek yeni işbirlikleriyle ilgili görüşmelerin devam etmesi yönünde prensip anlaşmasına varıldığı belirtidi.

SO Çİ’DE TÜRK İMZASI
Başbakan Erdoğan, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası’na da Rusya’nın ev sahipliği yapacağına işaret ederek, şampiyona için yapılacak tesislerin inşasında Türk müteahhit firmalarının önemli yer alabileceğini düşündüğünü belirtti. Putin’den “Şüphesiz” yanıtını alan Erdoğan, ayrıca olimpiyatların madalyalarla ve başarıyla geçmesini dileyerek, “Bu akşam açılışı yapılacak olimpiyatlar, inanıyorum ki gerçekten bir barışın ve özgürlüğün simgesi olacaktır” temennisinde bulundu. İki lider, Soçi’de kısa olimpiyatlar sebebiyle yapılan inşaatlarda büyük rol üstlenen Türk müteahhitlik şirketlerinin başarısına vurgu yaptı. Rusya’nın kısa sürede olimpiyatlara hazırlanmasında Türk müteahhitlerinin başarısından bahsedilirken, firmalarımızın yaklaşık 2 milyar dolarlık bir kazanç elde ettiği ifade ediliyor.

ERDOĞAN’DAN PUTİN’E SURİYE ÇAĞRISI
Putin’in davetlisi olarak Soçi’ye giden Başbakan Erdoğan, Putin ile 2 ay içinde ikinci kez baş başa görüştü. 22 Kasım’da Saint Petersburg’da bir araya gelen iki liderin Soçi görüşmesinde siyasi ana gündem maddesi ise Suriye oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya’da İran’a yaptığı Suriye için insani yardım çağrısını yenileyerek, “Suriye’de insani durum felakete dönüşüyor. Rusya’nın da sorumluluk alması gerek. İnsanlık tarihinin en büyük trajedilerinden biri yaşanıyor. Buna dur denilmeli” dedi. Erdoğan, görüşmede dünya basınında geniş yer bulan işkence fotoğraflarını da gündeme getirirken, görüntülerin sistematik bir soykırımı ispatladığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. İki lider kasım ayında da Suriye meselesini ele almış, oradaki halkın barışa bir an önce kavuşması ve insani durumun düzeltilmesi için çalışılması konusunda mutabık kalmışlardı.

PUTİN: 50 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTINIZ
Türkiye’nin, ülkesinin öncelikli ortağı olduğunu vurgulayan Vladimir Putin, şunları söyledi: “İyi niyetli ve potansiyeli olan ilişkilerimiz var. Geçen yıl Türkiye’ye 4 milyon turist geldi. 1990’lı yıllardan itibaren Türk inşaat şirketleri Rusya’da 50 milyar dolarlık iş yaptı. Soçi’deki tesislerde çalışan Türk inşaat firmalarına ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bütün uzmanlarımızın, Türk inşaatçılardan memnun kaldıklarını söylemek isterim. İşleri profesyonelce yaptılar. Dinlenmeden, uyumadan olimpiyat oyunlarının hazırlanmasına ciddi katkı sağladılar. Bu aslında bizim ortak gücümüzdür.”