Türkiye İnsanlar Ölmesin Diye Sınırları Açarken… Yunanistan Sadece Zengin Göçmenlere Vatandaşlık Veriyor

Türkiye İnsanlar Ölmesin Diye Sınırları Açarken… Yunanistan Sadece Zengin Göçmenlere Vatandaşlık Veriyor

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama da 250 bin euro’luk yatırım yapabilecek göçmenlere vatandaşlık vereceklerini söylediler.

Türkiye’nin insani tutumu tüm AB için örnek olmalıdır.

Türkiye’nin 2.2 milyon sığınmacıya hiçbir dini ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin kapılarını açarken Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama da 250 bin euro’luk yatırım yapabilecek göçmenlere vatandaşlık vereceklerini söylediler.

Yunanistan’da kalabilmeleri için imtiyazlı muamele uygulanacak

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı DimitrisMardas, ülkedeki mülteci ve göçmenlerin maddi durumlarını inceleyeceklerini söyleyerek “250 bin euro yatırım yapma gücü olanlara, Yunanistan’da kalabilmeleri için imtiyazlı muamele uygulanacak” dedi.
Bu arada, Avrupa’ya gidebilmeleri için sınırların açılacağı umuduyla haftalardır son derece kötü yaşam şartları altında bekleyen 11 bin mülteci ve göçmenin yaşadığı Yunanistan-Makedonya sınırı yakınındaki İdomeni kasabasında hareketli saatler yaşandı. “Sınırlar açılacak” söylentisi üzerine bin 500’den fazla mülteci, birkaç kilometre ötede bulunan Makedonya sınırına doğru yürümek için toplandı. Bunun üzerine Yunan polisi, megafonlarla sınırın açılmasının söz konusu olmadığını ilan ederek göçmenleri caydırmaya çalıştı. Geçen 14 Mart’ta binden fazla göçmen, tel örgü bulunmayan bölgeden Makedonya’ya geçmiş, yakalanarak aynı gün Yunanistan’a iade edilmişti.

Rusça