“Dr. Mustafa Kurt, Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine, kardeşlerine sahip çıkarak yardım severliğinden dolayı teşekkür ediyorum “

ANKARA- (Sivil İnisiyatif) – Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan Kırgızları ziyaret ederek burada düzenlenen sünnet törenine de eşlik etti.

Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk ilçesine girişiyle Kırgızlar tarafından karşılandı ve Kırgızların yaşadığı TOKİ evlerine geçerek burada ailelerin sıkıntı ve problemlerini dinledi.

– Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt gazetemize şunları anlattı.
Bilindiği üzere o günkü ata babalarımızın Pakistan da-45 derece soğukta yaşamak zorunda kaldıklarını ve birçok çile çektiklerini sizler çok iyi biliyorsunuz.
Pakistan’dan 1982 yılında Türkiye’ye 45 derece sıcağa gelip bir bölümünün Van’a yerleşen Kırgız ailelerin bir bölümünün de buradan Ankara’nın Çubuk ilçesine geldiğini bu günlere ulaştığımızda yaklaşık Türkiye’de 7 bin 500 Kırgız’ın yaşadığını biliyoruz.
Bu tespitlerden daha önemlisi Türkiyede yaşayan kırgız halkı çok zor şartlarda da olsa hem Türkiye Cumhuriyeti devletine, milletine gerekse, Kırgızistan devletine ve milletine çok faydaları olmuş bir topluluktur.
O zor günlerden bu günlere gelen kırgızlar, atalarımız bir olan, dinimiz ve dilimiz bir olan topraklarda özgürce yaşarken, benliklerini, geleneklerini kaybetmeden gelecek nesillere de en iyi şekilde aktarıyorlar.
Şöyle ki; Türkiye- Kırgızistan arasında adeta bir köprü vazifesi üstlenerek iki devlet arasında kültür elçiliği yaparak kardeşliğimizi taçlandırıyorlar..
Ben buradan Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine, kardeşlerine sahip çıkarak yardım severliğinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Ziyarette Kırgız sofrasına oturan Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; ev sahipleriyle Kırgızistan ve Türkiye arasındaki dostlukların gelişmesi için dua ederek, ikram edilen yöresel yemeklerden tattılar.

Fahri Konsolos Kurt, daha sonra sünnet olan Kırgız çocuklarını ve ailelerini tek tek ziyaret ederek hediyeler takdim etti.