Türk İslam Dünyasının Kalbi Bu Yıl da Keçiören’de Attı

Türk İslam Dünyasının Kalbi Bu Yıl da Keçiören’de Attı

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği Geleneksel hale gelen 7. Uluslararası Ramazan EtkinliklerindeTürkİslam dünyasından bir çok ülkenin misafir edildiği etkinlikte kardeş ülke Kırgızistan ağırlandı.
ANKARA-( Sivil İnisiyatif )-KalabaKent Meydanını dolduran Keçiörenlilerin yanı sıra programa Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi CanseyitTüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Karakol Şehri Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt ve bir çok Sivil Toplum Kuruluş Temsilcisi katıldı.
GECEDE,KARAKOL BELEDİYESİ İLE KEÇİÖREN BELEDİYESİ KARDEŞ OLDU..
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK; Sınırları aşan kardeşlikte gönül coğrafyamızın ortasında yer alan Kırgızistan’ı misafir ediyoruz.“Baba yurttan ana yurda geldiniz hoş geldiniz.. Barış ve huzur içinde giderek gelişen Kırgızistan ile iş birliğimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz. Yerel yönetimler olarak bizler de bu dostluğun gelişmesine katkı sunuyoruz. Kırgızistan Karakol Belediyesi ile Keçiören Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzaladık. Hayırlı olsun.” dedi. Kırgız Kültür Evini açtıklarını da hatırlatan Ak, Kırgız kültürünü yakından tanımak isteyenlere kültür evini ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.
TBMM Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Ramazanın İslam aleminin kurtuluşuna vesile olmasını temenni ederek şunları söyledi; “Kırgızlı dostlarımızla gözlerimizin şekli farklı olsa da gözyaşlarımızın rengi aynıdır, biz aynı toprakların, aynı coğrafyanın insanlarıyız. 1991 yılında Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmanın gururunu yaşıyoruz.”

KIRGIZİSTAN’IN NÜFUSU TÜRKİYE HALKIYLA BİRLİKTE 86 MİLYON
Türklerle Kırgızların medeniyet, tarih, dil, din birliği yaptığının altını çizen Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov ise Mevlana’nın insanları güzelleştiren gözü, yüzü değil ağzından çıkan sözüdür cümlesini hatırlatarak, “Bizler Türkiye ile aynı şeyleri söylüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir programda Kırgızistan’ın nüfusunu merak edip sormuştu, 6 milyon mu diye… Ben de kendilerine Kırgızistan’ın nüfusu Türkiye halkıyla birlikte 86 milyon demiştim. Bizlerin kardeşliğinin bir işareti de bayraklarımız… İki ülkenin de bayrağının rengi kırmızı, Türk Bayrağında ay- yıldız, Kırgız bayrağında güneş var. Ay – yıldız 12 saat olan geceyi, güneş 12 saat gündüzü tanımlıyor böylece iki ülke bir günü tamamlıyor” dedi.

Karakol Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev Keçiören Belediyesi ile imzaladıkları kardeşlik protokolüne atıf yaparak iki kardeş halk arasındaki iş birliğinin gelişip güçlenmesi temennisinde bulundu.

Programda Kırgızlı sanatçılar dansları ve müziklerinden seçkin eserler sunarlarken, Karakol Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev Başkan Ak’a Kırgız milli giysisi olan cepken ve kalpak hediye etti, hediye takdimin ardından gece, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

BAŞKAN AK’I DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARINA DAVET ETTİLER
Öte yandan Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Karakol Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev beraberindeki heyet, program öncesi Mustafa Ak’ı makamında ziyaret etti. Başkan Ak, Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kırgızistan’ı misafir etmekten duydukları mutluluğu dile getirirken, Karakol Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev Eylül ayında yaklaşık 40 ülkenin katılımıyla gerçekleştirecekleri 2016 Dünya Göçebe Oyunlarına ve 25 Ağustos 2016’da düzenleyecekleri Bağımsızlık Günü törenlerine davet etti. Karşılıklı istişare ve tecrübe paylaşımlarının devam edeceği mesajlarının verildiği görüşmede Başkan Arrpachiev.” Türk dünyasının başı olan Atatürk’ün ismini vereceğimiz bir kültür ve spor merkezi yapmak istiyoruz, tecrübelerinizi ve desteğinizi yanımızda görmek isteriz” derken Başkan Ak, “Tecrübelerimizi paylaşmaya her zaman hazırız” yanıtını verdi.

Karakol Belediye Başkanı DaniiarArrpachiev Başkan Ak’aIsıkgöl’ün tarihini anlatan bir kitap hediye ederken Başkan Ak da Arrpachiev’e Keçiören’i anlatan kitapla birlikte, tecrübe paylaşımına katkı sunması temennisiyle Hizmette 6 Altın Yıl kitabını hediye etti.

İlginizi çekebilir