“Türk İşadamları İçin Kırım’da Yatırım Çok Cazip”

“Türk İşadamları İçin Kırım’da Yatırım Çok Cazip”

Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa KURT ve beraberindeki heyet Kırım Tatar Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemil Kırımoğlu ile bir araya gelerek “sosyal ve ekonomik projeler konusunda” fikir teatisinde bulundular…

Kırım (Sivil İnisiyatif) – Başkent Platformu “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturu çerçevesinde gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretlerinden birinide Kırım’a yaptı.

Türk Dünyasının önemli liderlerinden Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemil Kırımoğlu ile bir araya gelen Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve beraberindeki heyet, Türkiye ile Kırım arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Kurt “Türk-Kırım İş Forumu ile yeni yatırım alanlarını belirleyeceğiz”

Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt, ziyaret dolayısıyla yaptığı değerlendirmede hem Türk işadamlarının, hem de Kırım’lı işadamlarının ortak yatırım yapma konusunda birlikte hareket etmeye hazır olduklarını söyledi.

Kurt, Kırım İş Adamları Derneği ile yapılan görüşmelerde yapılabilecek yatırımlar konusunda önemli mesafeler kat edildiğini belirterek “Prensipte iyi niyet anlaşması gerçekleştirdik. Yakında Türk işadamları ve Kırımlı işadamları ile birlikte bir İş Forumu düzenlemek istiyoruz” diye konuştu.

Bir hafta süren temasların iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirdiğini kaydeden Başkan Kurt,  şunlara dikkat çekti:

“Kırım Tatarları 1944 yılında sürgün edilişlerinin izlerini hala taşıyorlar… Onlarca yıl öz vatanlarına özlem duyan Kırımlılar memleketlerinde adeta gurbeti yaşıyorlar. Bizler bu bakış açısını değiştirmek için buradayız. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilir isek, sosyal ve ekonomik yönden ileri adımlar atabiliriz. Ben bu kararlılığın, hem bizde, hem Kırımlılarda var olduğunu gördüm”.

Kırım Türklerinin sorunlarına çözüm amacıyla Kırım Özerk Cumhuriyetine gittiklerini de vurgulayan Başkan Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kırım Tatarlarının acılı öyküsünü gençlik yıllarımdan beri yüreğimde hissederim… Başkent Platformu olarak, Kırım’ın sosyal refahının yükseltilmesi için elimizden geleni yapma konusunda kararlıyız. Bu da karşılıklı ilişkilerimizin artırılmasına bağlı… Diyorum ki, gelin bu bölgeye yatırım yapalım… Çünkü Kırım Özerk Cumhuriyeti her türlü yatırımın yapılabileceği bir bölge… Hem ekonomilerimizi iyileştirelim, hem ilişkilerimizi… “