Tümsiad 5. Olağan Genel Kurulu

Tümsiad 5. Olağan Genel Kurulu

Başbakan Erdoğan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD'ın yönetimine ve tüm üyelerine, ekonomik büyümeye sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği 5. Olağan Genel Kurulunu Pendik Green Park Otel'de gerçekleştirdi.

Başbakanın katıldığı TÜMSİAD Genel kuruluna; AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi BakanıZafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt, Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Kırgızistan başta olmak üzere bir çok ülkeden yerli ve yabancı temsilciler katıldı.
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert, çözüm sürecine ilişkin, “Eğer bir baldıran zehri içilecekse bunu sadece size içirtmeyiz Sayın Başbakanım. Milletimizle hep birlikte bu zehri içeriz ama bu baldıran zehrini içmeye gerek kalmayacak herhalde. ve inşallah hep birlikte o güzel zemzemi içeceğiz yakın bir zamanda” dedi.
Sert, TÜMSİAD 5. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 70 trilyon dolar civarında olan dünya ticaretinin yüzde 64’ünün, 45 trilyon dolarına denk gelen kısmının dünya nüfusunun yüzde 14’ü tarafından ilgilenildiğini söyleyen Sert, geriye kalan yüzde 36’lık kısmın ise 25 trilyon dolarını elde ettiğini anlattı.
Son yıllarda Türkiye’deki ekonomik gelişmelerden bahseden Sert, İsrail’inTürkiye’den özür dilemesinin ve yaptırımları kabul etmesinin tarihe düşülecek önemli bir not olduğunun altını çizdi.
-“Başkanlık sisteminin günün formatına uygun hale getirilerek çalıştırılması gereğine inanıyoruz”-
Sert, çözüm sürecine ilişkin, “Eğer bir baldıran zehri içilecekse bunu sadece size içirtmeyiz Sayın Başbakanım. Milletimizle hep birlikte bu zehri içeriz ama bu baldıran zehrini içmeye gerek kalmayacak herhalde. ve inşallah hep birlikte o güzel zemzemi içeceğiz yakın bir zamanda” değerlendirmesini yaptı.
Çözüm süreci ile ilgili tarihe önemli notlar düşüleceğine işaret eden Sert, 30 yıldır kan ve gözyaşı akan Türkiye’de huzurun tesis edilecek gibi görüldüğünü söyledi.
Türkiye’nin son yıllarda kazandığı fırsatları heder etmemesi gerektiğine dikkati çeken Sert, gelecek dönemdeki seçimler ve sonrasında nasıl bir Türkiye’nin şekilleneceğinden kaygı duyduklarını ifade etti.
Sert, bu noktada oturmuş taşların yerinden oynatılmaması adına 3 dönem görev yapan parlamenterlerin yeniden seçilmesinin sınırlandırılmasının gözden geçirilmesini ya da gelişmiş ülkelerde var olan başkanlık sisteminin günün formatına uygun hale getirilerek çalıştırılması gereğine inandıklarını söyledi.

TÜMSİAD Genel Kurulu Başbakan Konuşması
“Bizim nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2’nin üzerinde olması şarttır”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2’nin üzerinde olması şarttır. Biz 2’de filan kalır daha aşağı düşersek 2040 yılı büyük bir tehlikedir” dedi.
Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Pendik Green Park Otel’de düzenlenen 5. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, genel kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.
TÜMSİAD’ın, yurt dışında bulunduğu her yerde, ay yıldızlı bayrağı büyük bir onurla ve gururla dalgalandırdığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
“Çalışmalarınızla, duruşunuzla, tavrınızla, başarılarınızla, Türkiye’yi ve aziz milletimizi, şanına, büyüklüğüne yaraşır şekilde tüm dünyada temsil ettiğiniz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. TÜMSİAD’ın, 2013 yılında 2 önemli uluslararası faaliyeti gerçekleştireceğini büyük bir memnuniyetleöğrendim. Bu faaliyetler sırasına göre, gerçi ifade etmeyeceğim ama eylül ayında inşallah birinci TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı düzenlenecek. Haziran ayında da son derece anlamlı, son derece önemli bir kurultay, Birinci Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı’nı gerçekleştireceksiniz. Türkiye’de okumuş, 3 bin 500 civarında hekim ve sağlık çalışanlarının Türkiye’de bir kurultay çatısı altında tekrar bir araya getirilmelerini doğrusu son derece önemli buluyorum, anlamlı buluyorum son derece heyecan verici bulduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye’de okumuş, şu anda kendi memleketlerinde mesleklerini icra eden, saygın bir konumda bulunan mezunlarla irtibatın ve muhabbetin güçlendirilmesi inanıyorum ki Türkiye’nin tanıtımına çok büyük katkılar sağlayacaktır. Bu uluslar arası faaliyetlerinizden dolayı da sizleri ayrıca tebrik ediyorum, başarılarınızın artarak devamını diliyorum.”
“Türkiye ekonomisi 2012’de yüzde 2 büyüme kaydetti”
Başbakan Erdoğan, TÜMSİAD’ın yönetimine ve tüm üyelerine, ekonomik büyümeye sağladıkları katkılardan dolayı şükranlarını ifade etmenin, “boynunun borcu olduğunu” belirterek, şöyle devam etti:
“Hafta başında açıklanan rakamlara göre, Türkiye ekonomisi 2012 yılında yüzde 2,2 oranında bir büyüme kaydetti. Gelişmiş ekonomilerin ciddi oranlarda daraldığı, Avrupa’da büyüme ortalamasının sıfırın altına düştüğü bir ortamda, Türkiye’nin yüzde 2,2 oranında büyüme kaydetmesi elbette çok önemli bir başarıdır. Daha önce de ifade ettim 2012 yılında, Belçika ekonomisi yüzde 0,2 oranında küçüldü. Çek Cumhuriyeti aynı şekilde yüzde 1,3 oranında daraldı. İtalya ekonomisi 2012 yılında yüzde 2,4 oranında o da daraldı. Yunanistan için yapılan büyüme projeksiyonu yüzde eksi 6,4… Almanya’nın ancak yüzde 0,7 büyüdüğüne, İngiltere ve ABD’nin bizim kadar, yani yüzde 2,2 büyüdüğüne, Japonya’nın büyüme oranının yüzde 2’de kaldığına şahit olduk.”
Dünyada bu kadar büyük daralma ve durgunluk yaşanırken Türkiye’nin yine pozitif bir büyüme kaydettiğini anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2002-2012 arasında, 10 yıllık büyüme ortalaması ülkemizin yüzde 5,1. Gayrisafi yurt içi hasılamız 2002 yılında 350 milyar liraydı, 2010 yılında ilk kez 1 trilyon sınırını aştık ve 2012’de TL bazında milli gelirimiz 1 trilyon 417 milyar liraya ulaştı. Dolar bazında durum nedir ona bakarsak dolar bazında milli gelirimiz 2002 yılında 230 milyar dolar iken 2012 sonu itibarıyla hamdolsun 786 milyar dolar oldu. Yine bu süreçte, kişi başına milli gelirimize bakalım 2002’de 3 bin 500 dolar, 10 yılda yaklaşık yine 3 katı bir artışla 2012’de 10 bin 504 dolara yükseldi.”

DSC_1332“TÜMSİAD ailesinin bu konuda çok daha başarılı olması lazım. Bu hafife alınacak bir konu değil. Bizim bir defa nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2’nin üzerinde olması şarttır. Biz 2’de filan kalır daha aşağı düşersek 2040 yılı büyük bir tehlikedir. Çünkü yaşlanmış bir nüfusla kalkınma olmaz kardeşlerim. Genç, dinamik nüfusla kalkınma olur. Ekonominin sırrı insandadır. Eğer genç, dinamik insanımız varsa o ülke evelallah alır başını gider. Biz şu anda güçlüysek, güçleniyorsak bunun tek sebebi genç nüfusumuzun oluşundandır. Bize ekonomide öğretirlerdi, ‘ekonomide başarının sırrı emektir, sermayedir yatırımdır, üretimdir’ bunları söylerlerdi. Sonra düşündüm düşündüm hayatın içinde dedim ki ‘hayır bu anlatılanların hepsi geliyor insana dayanıyor’ İnsan varsa emek var, insan varsa sermaye var, insan varsa tüketim var, insan varsa üretim var, insan yoksa bunların hiç biri yok. Hele hele bizler bu işteki hassasiyetimizin manevi bilinci içerisinde olmamız lazım. Çoğalacağız, onunla da iftihar edeceğiz. Asla zillete düşmeyeceğiz.”
“Yıllarca bu ülkede doğum kontrolü yaptırmak suretiyle maalesef bu milletin neslini kurutmanın gayreti içerisinde olanlar oldu” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
“Şimdi biz diyoruz ki bu milletin yeniden ayağa kalkması için en az 3 diyoruz. Bu kadar açık söylüyorum. Bunu yapmamız lazım. Onun için TÜMSİAD ailesine bunun kesinlikle yaraşır olması gerekir. Tabi bunu her yerde söylüyorum o ayrı. Ama burada da özellikle söylüyorum. Tabi burada şimdi Faslı bakanımız var ona da söylüyorum ‘sakın siz azaltmayın ha siz de aynı şekilde çoğaltın.”