Tarihin mistik dokusu içerisinde özel lezzetler

Tarihin mistik dokusu içerisinde özel lezzetler

Tarihi bir doku içerisinde, kültür-sanatla iç içe, özel lezzetlerin eşliğinde sevdiklerinizle unutulmaz anlar yaşamak için tercih edilebilecek ender mekanlardan biri Kıvırcık Usta Kınacızade Konağı. Kıvırcık Usta, eskiye olan özlem ve aşkını Kınacızade Konağı’nda farklı bir konseptle yaşatıyor. Ankara Kalesi’nin tek orijinal konağı olan Kıvırcık Usta Kınacızade Konağı’nın geçmişi 1800’lü yıllara dayanıyor. 2007 yılında Kıvırcık Usta tarafından orjinaline sadık kalarak restore edilen Konak bugün kültür, sanat, antika eşya, restoran & cafe olarak hizmet sunuyor.

Kültür ve Sanat Aşığı Kıvırcık Usta

Kıvırcık Usta ahşaba hayat veren, ahşap ustalarından biri. 1979 yılından bu yana antika eşyaların tamir, cila, restorasyon ve dekorasyonuyla uğraşan Kıvırcık Usta, tam 33 yıldır ustalık yaptığı meslek yaşamında birçok ünlü mekâna ve sayısız eşyaya sanatını yansıtmıştır. Tarihi miras olan eşyaların yaşamasına, yeni nesillere aktarılmasına katkıda bulunmuştur. Kıvırcık Usta, Atakale Kültür Sanat adı altında 3 organizasyon gerçekleştirmiş. Hat sanatı, tezhip, ebru, cam şişe içerisinde hat sanatı, resim, fotoğraf, antika eşya, koleksiyonluk parçalar ile 10 bini aşkın Selçuklu ve Osmanlı tesbih sergileri açmıştır. Konakta çeşitli yarışmalar, şiir akşamları, söyleşiler, perde oyunları düzenlenmektedir. Kınazıde konağı, geçmişten günümüze kültür ve sanatın yaşatılmasına verdiği önemli desteklerle, Ankara ve Türkiye turizminde özel bir yere sahiptir.

Seçkin Konuklara Özel Odalar

Konakta 3 büyük isme ait 3 özel oda bulunuyor. “Akademisyenler Odası” olarak isimlendirilmiş odalardan birincisi “Prof. Dr. Halil İnancık’a ayrılmış. Odada, daktilosundan kitaplarına kadar hocaya ait özel eşyalar bulunuyor. Ankara içi- dışı ve hatta Avrupalı akademisyenlerin bile toplantı yeri haline gelmiş olan konakta, İnancık yurtdışından gelen misafirlerini bu odada ağırlıyor. Odalardan diğeri “Jülide Gülizar Gazeteciler Odası”. TRT’nin ilk kadın spikeri olan Gülizar, kendine tahsis edilmiş bu odada hemen hemen haftanın her günü gençlerle buluşmuş. 15 Mart 2011 tarihinde kaybettiğimiz Jülide Gülizar, bu odada gazetesini okuyup, kitaplarını yazmış. Bu oda aynı zamanda yerel, ulusal ve Avrupalı gazetecilerin toplanma yeri olma özelliğini de taşıyor. Üçüncü oda ise İsmet İnönü’nün özel kalem müdürlüğünü yapmış kendini kültür ve sanata adamış bir hayırsever olan, Kadın Siyasetçiler Platformu Kurucusu ve Genel Başkanı Yurdusev Arığ’ın odası bulunuyor.

Antika Eşyaların Yeniden Hayat Bulduğu Müze Odalar

Kınacızade Konağı’nın en büyük özelliklerinden birisi de antika eşyaların sergilendiği müze konak olarak işlev görmesi. Kıvırcık Usta bütün birikimini, müşterilerinin ve dostlarının hediyelerinden ve hibelerinden oluşan antika eşyaları, müze odalarda toplamış. Konağın giriş ve çatı katında oluşturulmuş müze odalarında tarihi tanıklık etmiş; eski Meclis tutanaklarının yer aldığı kitaplardan kıyafetlere, el sanatlarından bakır eşyalara kadar sergilenen pek çok tarihi detay, Konağın ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

Büyülü Atmosferde Muhteşem Lezzetler

Gündüzleri kahvaltı keyfinin akşamları ise canlı fasıl eşliğinde muhteşem lezzetlerin hakkını
ayrı ayrı veren tarihi Konak, Ankaralıların ve yerli-yabancı herkesin uğrak yeri haline gelmiş. Restaurant ve cafe kısmı Kıvırcık Usta’nın oğlu Fuat Ülger tarafından işletilen Konak, güler yüzü hizmeti, konforlu atmosferi ve eşsiz tarihi dokusuyla konak keyfini yaşatıyor. Konakta her şey özel; şarap içmek de özel, kahve içmek de, çay içmek de… Şaraplar özel olarak ödül almış markalardan seçiliyor. Seçkin şarapların yanı sıra ayrıca Kınacızade Konağı’nda Sarıgüney Butik Ankara Şarapları ikram ediliyor. Kınacızade Konağı’nda çay içmekse ayrı bir keyif. Konuklara ikram edilecek çaylar, özel
olarak seçilerek harmanlanıyor ve tozları alınıyor…
Kınacızade Konağı’nın yemeklerini tattığınızda ise, etinden yağına kadar her malzemenin ne kadar özenle seçilmiş olduğunu hemen fark edeceksiniz. El yapımı gözleme, mantı, yaprak sarması, baklava ve sıcak-soğuk mezeleri, kırmızı et ve balığı artık hep bu konakta tatmak isteyeceksiniz.
Bünyesinde barındırdığı pek çok önemli özelliğiyle. ayrı bir sahip yeri olan, Kınacızade Konağı ayrıca toplantı, düğün, kokteyl v.b. özel günlerde de unutulmaz anlara ev sahipliği yapmaktadır.