Suriye konusunda daha kararlı olmamız gerekiyor…

Suriye konusunda daha kararlı olmamız gerekiyor…

Suriye krizinin başta Lübnan olmak üzere çevre ülkelere yayılması, hem de bir insanlık suçu niteliği taşıyan kimyasal silah kullanımının ortaya çıkması çok daha kararlı bir tutumu gerekli kılıyor.

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de son bir ayda yaşanan gelişmelerin tüm dünyayı Suriye konusunda daha kararlı olunma noktasına getirdiğini söyledi.
Roma, İstanbul ve Amman’ın ardından Doha’da yapılan toplantılarda 11 ülkenin bir araya geldiğini belirten Bakan Davutoğlu “Kusayr’da insanlık dışı görüntüler, krizin bölgesel bir nitelik kazanmasına, uluslar arası gerilim alanı oluşturmasına sebebiyet verdi” diye konuştu.
ABD’nin açıklamalarıyla birlikte Suriye’de kimyasal silah kullanıldığının kesinlik kazandığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, şunları söyledi:
“Suriye krizinin başta Lübnan olmak üzere çevre ülkelere yayılması, hem de bir insanlık suçu niteliği taşıyan kimyasal silah kullanımının ortaya çıkması çok daha kararlı bir tutumu gerekli kılıyor. Suriye muhalefetine desteğimiz açıktır. Bundan sonra bu destek güçlenerek devam edecektir. Önümüzdeki dönemde Suriye konusundaki diplomatik çalışmalara hız vereceğiz. Alanda yaşanan gelişmelere karşı alınacak güvenlik tedbirlerini de daha detaylı olarak konuşmaya devam edeceğiz.”

İlginizi çekebilir