STK Başkanlarından Başkent Platformu’na Ziyaretler Devam Ediyor

STK Başkanlarından Başkent Platformu’na Ziyaretler Devam Ediyor

Bizler İnanıyoruz ki Davamız Ölümsüzdür;
Bu Dava; Selçuklu’nun Kalbi, Osmanlı’nın Vicdanı, Cumhuriyetin Aklıdır…

ANKARA (Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ Tüm Hizmet İş Sendika Başkanı Necati Oruç ve EHFAZ Derneği Başkanı Ebubekir Sıtkı Oyman, Başkent Platformu Genel Başkanı Dr.Mustafa Kurt’u makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Tüm Hizmet İş Sendika Genel Başkanı Necati Oruç; Sendika olarak bizlerde merkeze insanı koyduk ve öyle yola çıktık. İnsanı çok önemsiyoruz, emeği önemsiyoruz, hak ve adaleti önemsiyoruz, Bu sebeple bu gün gücümüze güç katmak için buradayız. Başkent Platformunun misyonu olan İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın, Devletin Sahibi Millettir anlayışı bizimde kabul ettiğimiz bir anlayıştır. kabul etmeniz halinde EHFAZ Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de Başkent Platformu çatısı altında bu kutlu yolda olmasını istiyoruz. dedi.

EHFAZ Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ebubekir Sıtkı Oyman Soy Bağları ve EHFAZ Derneği Hakkında Başkent Platformu Genel Başkanına Bilgi Verdi.

Başkan Oyman; Urfa Siverek de köklü bir aileye mensubuz. Siverek Güney Doğunun, Bir kültür ve asalet kentidir. Siverek Güneydoğuda, İslam’ın ve imanın öne çıktığı bir kültür mozaiği şahsiyetli olduğu kadar, cesaretli, yiğit insanların yaşadığı bir itibar şehridir.

Milli mücadelede ve Urfa’nın kurtuluşunda çok büyük kahramanlıklar gösteren bir kenttir. Ecdadımız milli mücadele de canlarını hiçe saymış her daim devletimizin ve milletimizin yanında olmuştur.

Atalarımızdan Acemoğlu Hüseyin (Karakoyunlu) kendisi Siverek müdafaayı hukuk cemiyetinin kuruluşunda bulunmuş. Siverek’ten Urfa’ya hareket eden Kuvayi Milliye içinde maiyetiyle yer aldı. Kendisi yazar, şair aynı zamanda TBMM 19. Ve 20. Dönemler milletvekili ve Devlet bakanı, yılmaz Karakoyunlu’nun dedesidir.

Yine dedelerimizden Siverek Acemzade Abdilhamid bey 1927 yıllarında vatanımızın müdafaasında çok emekleri olmuş buna istinaden eski adı Türk Tayyare Cemiyeti Reisi yani Türk Hava Kurumu tarafından Altın Tayyare yani altın uçak vermiştir.

Bizde atalarımızdan aldığımız terbiye ve vatan şuuru ile şuan EHFAZ Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurduk.

Derneğimiz Sadece Şanlıurfa da değil Türkiye’nin çeşitli illerindeki akrabalarımızla birlikte Suriye’de ırakta Azerbaycan’da bulunan akrabalarımızla birlikte hareket ediyoruz.

Bizler büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Al bayrağımızın gölgesinde Hem ülkemize sahip çıkıyor hem de tarihimize sahip çıkarak milletimize faydalı olmaya çalışıyoruz.

Başkent Platformunun misyonu olan “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın”, “Devletin Sahibi Millettir” anlayışı bizimde kabul ettiğimiz bir anlayıştır. kabul etmeniz halinde EHFAZ Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ininde sizinle Başkent Platformu çatısı altında bu kutlu yolda olmasını istiyoruz. dedi…

Tüm Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Aynı Zamanda Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Üyesi Necati Oruç Kuruluşları Hakkında Bilgi Verdi.

Bizler tüm iş olarak, emeğin mazlumlaşmış efendilerini, göğüsleri gururla kabaran zenginliğin üreticisi bireyler haline dönüştürmek için kurulduk.

Ehil olmayanlar işbaşına getirilirse, kötülüğünden korkup zalime hürmet edilirse, gayrı meşru ilişkilere girilirse, haram yeme çoğalırsa, devlet emeksiz, emekçi güçsüz bırakılırsa sendikal hareket gelişemez. 21. yüzyılda bu gün gelinen noktada, işaret edilen ciddi olumsuzluklar süreç içinde kendiliğinden oluşmuştur. “Kişinin yediğinin en helali, el emeği ve meşru olan alış-verişten temin ettiği kazancıdır” şiarıyla hareket etmeyen sendikaların durumu içler acısıdır.

Bu gün mevcut sendikaların çoğunluğu, yeni heyecan ve yenilik üretmekten yoksun, bilgiyi ve fikri küçümseyen tavır içinde olduklarından, ruhunu ve fikri gençliğini yitirmiş, her geçen gün sendikal güçlerini, tepkilerini, hareket kabiliyetlerini ve dinamizmini yitirmişlerdir.

Algısız ve sosyal yaşam desteği vermeden yalnız aidat toplayıp, gelir grafiğiyle ilgilenen ve parasal durumu idare eden sömürü sistemlerine dönüşmüşlerdir. Neredeyse yeni fikirlere, yeni önerilere tamamen kapanmışlar, sendikal lider yetiştiremez hale gelmişlerdir. Kendi şaşaalı durumlarını korumak adına, hukukun üstünlüğünü ve anayasal bir hakkı hiçe sayarak, farklı entrikalarla maddi olanakları güçlenen 4857 Sayılı İş Kanununa tabi üç adet konfederasyondan ve mevcut sendikalardan başkaları kurulmasın diye, baraj adı altında türlü kotalar oluşturmuşlar, sendikal hareketin önünü kapatmaya çalışmışlardır.

Kota koymaya ortak olanlar bir halk suçu işlemişlerdir. Bu nedenle suçlu ve aynı zamanda da çok güçlüdürler. Güçlü olmak demek, haklı olmak demek değildir. Geri kalmış olan Sendikalaşmanın haksızlıklarını, eksiklerini, yapılan hataları ve yanlışları bir, bir halkımızın ve ücretli emekçinin önüne serme zamanı gelmiştir.

Tüm Hizmet İş Sendikası olarak bizler, dünya konjonktüründe son teknolojik gelişmelerle beraber, sosyal hak ve özgürlüklerin de değişim sürecine girdiğini, eski, köhne bir yenilik getirmeyen kör ve duyarsız yöntemleri unutarak, yeni, yenilikçi, inovatif düşünce, kir ve eylemlerin acilen uygulanmasının gerektiğine inanıyoruz.

Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozucu, kardeşliğini zedeleyici eylemlere izin vermeyecek, bilhassa bütünlüğünü destekleyici tedbirler ve söylemler içinde olacağız.” Dedi.

Başkent Platformu Genel Başkanı Dr.Mustafa Kurt Ziyaretten Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirdi…

Başkent Platformu Genel Başkanı Dr.Mustafa Kurt; Bizler yıllar önce tarihi mirasından aldığı ışık ve ilham doğrultusunda misyonunun özeti olan “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın” anlayışına hizmet etme maksadıyla yola çıkmış, insanlar arasında din, dil, ırk, mezhep ve siyasal görüş ayrımı yapmaksızın, dünya insanlarının tümünü kucaklayan, dünya insanlarının huzurlu, mutlu, refah ve barış içerisinde yaşayacağı bir dünya oluşturulması için çok yönlü çalışmalar başlatmış sivil bir inisiyatiftiz.

Başkent platformu: insanlık tarihi boyunca medeniyetlerin ve dinlerin buluşma noktası olan Anadolu topraklarında, farklılıklarına rağmen kendilerini ülkelerinin büyük zenginliği olarak kabul etmiş ve uyum içinde bir arada yüzyıllarca yaşamayı başarmış, insanlarımızın ortak sesidir.

Başkent platformu: Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, platform tarafından sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent platformu: “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışını düstur edinmesi hasebi ile siyasi partilerin şahsi görüşlerinden bağımsız, günlük politize olmuş siyasetten uzak, toplumun tüm katmanlarını kucaklayan bir anlayışa sahip olduğumu kamuoyunca iyi bilinmektedir.

Başkent platformu: farklı görüş ve fikirlere de hep saygılı olduğu gibi Devletin Sahibi Millettir anlayışıyla her daim milletimizin yanında olmuş, 50-100- 200- 300 yıllık bir siyaset anlayışla faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

Başkent Platformu: sorunların çözümünü siyasi partilerden bekleme yerine çözüm önerileriyle birlikte hizmet veren ve hizmet alan arasında gönül köprüleri kurmayı savunmakta kuruluş felsefesi olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın“ misyonuna inanmış 1200’ ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Başkent platformu: İnsan odaklı LOBİ faaliyetleri çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarıyla, ulusal ve uluslararası düzeyde istişare ve ortak çalışmalar yürütülerek, toplumsal barışa katkı sağlanmakta ve dünyadaki insanlarını ilgilendiren sorunlara ortak çare aramaktadır.

Başkent Platformu: aynı zamanda “Uluslararası Barış Kardeşlik Platformu” dur. Ülkemizde sivil toplum bilincinin yerleşmesi, ayrıca mevcut sivil toplum kuruluşlarının daha etkin ve sürdürülebilir çalışmalar yapabilmesi için, toplumsal uzlaşıyı önceleyen bir vizyona sahiptir.

Başkent Platformu: Devlet İle Milleti Et Tırnak Olarak Görmektedir. Bu Sebeple; Devlet İle Millet Arasında Asla ve Asla Mesafe Olamaz. Büyük Devlet, Milletiyle Var Olan Devlettir; Büyük Devlet, Milletiyle El Ele Olan Devlettir; Büyük Devlet, Milletinin Hukukunu Koruyan, Adaleti Sağlayan, Hürriyeti Hâkim Kılan Devlettir. Anlayışı İle İhtiyaç Hasıl Olduğunda Kendini Şekillendirir.

Sivil İnisiyatif Gücünü Devlet Aklıyla Sentezleyerek Millet Menfaatine Devletimize Daha Fazla Katkı Sağlayacağımıza İnanıyoruz. dedi…