SON DAKİKA: Derneklere Kayyum Atama Kararının Arkasından Bakın Ne Çıktı

SON DAKİKA: Derneklere Kayyum Atama Kararının Arkasından Bakın Ne Çıktı

İçişleri Bakanlığı’na derneklere kayyum atama yetkisi veren madde kabul edildi

Ankara( Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ İçişleri Bakanlığı’na Derneklere Kayyum Atama Yetkisi Veren kararın Arkasında, Başkent Platformu Tarafından 17.07.2018 de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya Teklif Mahiyetinde Bir Yazı olduğu Ortaya Çıktı.

Söz konusu olan 15’inci maddenin Meclis Adalet Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde, İçişleri Bakanı’na dernek faaliyetini durdurma ve kayyım atama yetkisi AK PARTİ-MHP oylarıyla kabul edildi.

Ak Parti grubu tarafından Meclis’e sunulan ve Cumhurbaşkanı ile İçişleri Bakanlığı’nın yetkilerini genişleten, dernekler, vakıflar, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına kayyum atamasının önünü açan Kanun teklifinin görüşmeleri kabul edildi.

Komisyon’da kabul edilen 15’inci madde ile İçişleri Bakanı ve valilikler, derneklerin yönetiminde bulunan ve hakkında terör soruşturması açılan isimleri görevden alabilecek, derneğin faaliyetini geçici olarak durdurabilecek ve gerekli görürse yönetimlerine kayyum atayabilecek.

Başkent Platformu Tarafından 17.07.2018 de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ve İçişleri Bakanı Süleyman Soyluya Teklif Edilen yazıda özetle şöyle:

Bu Günkü STK’lar Gün Geçtikçe Saygınlıklarını Maalesef Kaybetmekte Bu Sebepten Ötürü İyi Niyetli STK’lar Bu Durum Karşısında Zor Durumda Kalmakta ve Kan Kaybetmekte.

Efendim Bahsi Geçen STK Görünümlü Güruha Karşı Acil Önlem Alınmasını, Önlem Alınmaz İse Yakın Gelecekte Bahsi Geçen Sözde Kuruluşlar Ülkemize ve Milletimize Zarar Verecekleri Endişesini Taşımaktayım.

Zatıâlinizin Himayesinde Sivil Toplum Anlayışı Yeniden Güncellenmeli Beraberinde Hukuki Düzenlemeler Yapılarak Eğitici Öğretici Faaliyetler İle Desteklenmeli ve Çağa Uygun Hale Getirilmeli. Kanaatimizce; Böylelikle Sivil Toplum Kuruluşları Millet Menfaatine ve Devlet Aklına Daha Verimli Olacaklarını Topluma Daha Fazla Katkı Sağlayacaklarını Düşünüyorum. İadeleri Geçmekte.