“Şiddete Karşı Seferberlik Başlatıyorum”

“Şiddete Karşı Seferberlik Başlatıyorum”

“Şimdi sizden ricam şu; lütfen bütün yayınlarınızda şiddete karşı seferberlik ilan edin. Bunu nasıl en iyi şekilde yapacağınızı siz iyi bilirsiniz. Özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda yerel medyayı bir seferberliğe çağırıyorum. Her yerde, Van'dan İzmir'e, Batman'dan Edirne'ye sizin vasıtanızla bir anlamda çağrıda bulunuyorum. Gelin, hükümet olarak ilan ettiğimiz bu seferberliğe sizler de katılın. Bunun en güzel siyaset dilini birlikte geliştirelim.”

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Başbakan Ahmet Davutoğlu yerele atıf yapmayan hiçbir politikanın başarılı olamayacağını belirterek andıçlarla, brifinglerle ülkeleri yönetme döneminin bittiğini söyledi.
28 Şubat’ın, medya mensuplarını çağrılıp, Ankara’da ‘şunlar şunlar yazılacak, şunlar şunlar kesinlikle yazılmayacak’ diye talimat verildiği dönem olarak hatırlanacağına dikkat çeken Başbakan Davutoğlu “27 Mayıs darbesinden sonra, 12 Eylül darbesinden sonra özgür düşünen herkes hapishanelere giderken, talimatla yayın yapan medya o günlerde bir şartlanmanın aracı olarak kullanıldı. Şimdi ise bizim için yerel medya, yerel kanaat önderleriyle birlikte aslında toplumdaki bilinçlenmenin doğrudan adresidir” diye konuştu.
Yerel medyaya “şiddete karşı seferberlik yapılması konusunda çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, şöyle dedi:
“Özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda yerel medyayı bir seferberliğe çağırıyorum… Kadınlarını koruyamayan bir toplumun, çocuğunu koruyamayan bir toplumun geleceğini inşa etmesi mümkün değil. Samimiyetle buna inandık ama bir anda dikkat edin, medyada da toplumda da iki tavır ortaya çıktı. Bir, acıyı derinden hissedip bunu aileyle, toplumla paylaşarak bunun üzerine bir bilinçlendirme yapmaya çalışanlar, diğerleri ise yeni bir fırsat ortaya çıktı, bunu istismar ederek, hükümeti, AK Parti’yi yıpratmaya çalışanlar veya belli anlayışlara dayalı olarak, geleneksel kültürümüze dönük yorumlar yapmaya kalkışanlar.
Şimdi sizden ricam şu; lütfen bütün yayınlarınızda şiddete karşı seferberlik ilan edin. Bunu nasıl en iyi şekilde yapacağınızı siz iyi bilirsiniz. Özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda yerel medyayı bir seferberliğe çağırıyorum. Her yerde, Van’dan İzmir’e, Batman’dan Edirne’ye sizin vasıtanızla bir anlamda çağrıda bulunuyorum. Gelin, hükümet olarak ilan ettiğimiz bu seferberliğe sizler de katılın. Bunun en güzel siyaset dilini birlikte geliştirelim.
Her şey aslında ailede başlıyor, biliyorsunuz… Vatandaşlarımıza, ailenin reisi olarak görülen baba veya eşe sesleniyorum, hanımlarınıza muhabbetle bakınız. Hanımlar beylere muhabbetle baksın ve birlikte çocuklarını muhabbetle yetiştirsinler. Ailede şiddet ve nefret görmemiş bir çocuğun daha sonra bunu geliştirmesi imkânsızdır.”
Tebessümü, selamı yaygınlaştıralım….
Öfkeyi, şiddeti yerle bir edecek olanın tebessüm ve tebessümün arkasındaki zihin ve gönül olduğuna işaret eden Başbakan Davutoğlu, “Tebessümü, selamı yaygınlaştıralım ve kim şiddet dili, kim nefret dili kullanırsa ona karşı ortak tavır sergileyelim” şeklinde konuştu.
Nefreti körükleyenlerin değil, inadına kardeşlik diyenlerin bu ülkeyi güçlü hale getireceklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu sözlerini şöyle tamamladı:
“Lütfen yarın sabah karşılaştığınız herkese selam verirken, nasıl acaba bu selam verdiğim ve selam aldığım Türk müdür, Kürt müdür, Alevi midir, Sünni midir diye düşünmüyorsanız, bundan sonra da hiçbir zaman bu tür ayrımlar üzerinden, Türkiye’yi bölmeye çalışanlara prim vermeyin. Komşunuz farklı bir dildense özellikle ona selamla mukabelede bulunun, farklı bir bölgedense selamla mukabelede bulunun ve her yeri bir kardeşlik mekânı haline birlikte dönüştürelim”

İngilizce