Sivil İnisiyatif Gücünü Devlet Aklıyla Sentezleyerek Millet Menfaatine Devletimize Daha Fazla Katkı...

Sivil İnisiyatif Gücünü Devlet Aklıyla Sentezleyerek Millet Menfaatine Devletimize Daha Fazla Katkı Sağlayacağımıza İnanıyoruz.

Başkent Platformu: yıllar önce tarihi mirasından aldığı ışık ve ilham doğrultusunda misyonunun özeti olan “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın” anlayışına hizmet etme maksadıyla yola çıkmış, insanlar arasında din, dil, ırk, mezhep ve siyasal görüş ayrımı yapmaksızın, dünya insanlarının tümünü kucaklayan, dünya insanlarının huzurlu, mutlu, refah ve barış içerisinde yaşayacağı bir dünya oluşturulması için çok yönlü çalışmalar başlatmış sivil bir inisiyatiftir.

Başkent Platformu: kuruluşundan kısa zaman sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin vakti daveti neticesinde  (16 Ağustos 2008) de Dolmabahçe Sarayında bir araya gelmiş, yazılı ve sözlü olarak bilğilendirme yaparak, gelecekte yurtiçinde ve yurtdışında yapacağı Lobi faaliyetleri hakkındaki görüş ve düşüncelerini arz etmişti.

Başkent Platformu: yöneticileri olarak bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın  “gidin gönüllere girin” dediğini hiç unutmadığımız gibi, sivil toplum kuruluşu olarak, o günden bugüne, tarihimizden aldığımız ışık ve ilham doğrultusunda  ‘’insanı yaşat ki, devlet yaşasın’’ anlayışı çerçevesinde birçok çalışmaya imza atmanın onurunu hep birlikte yaşadık.

Başkent platformu: insanlık tarihi boyunca medeniyetlerin ve dinlerin buluşma noktası olan Anadolu topraklarında, farklılıklarına rağmen kendilerini ülkelerinin büyük zenginliği olarak kabul etmiş ve uyum içinde bir arada yüzyıllarca yaşamayı başarmış, insanlarımızın ortak sesidir.

Başkent platformu: Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, platform tarafından sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent platformu: “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışını düstur edinmesi hasebi ile siyasi partilerin şahsi görüşlerinden bağımsız, günlük politize olmuş siyasetten uzak, toplumun tüm katmanlarını kucaklayan bir anlayışa sahip olduğumu kamuoyunca iyi bilinmektedir.

Başkent platformu: farklı görüş ve fikirlere de hep saygılı olduğu gibi “Devletin Sahibi Millettir” anlayışıyla her daim milletimizin yanında olmuş, 50-100- 200- 300 yıllık bir siyaset anlayışla faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

Başkent Platformu: sorunların çözümünü siyasi partilerden bekleme yerine çözüm önerileriyle birlikte hizmet veren ve hizmet alan arasında gönül köprüleri kurmayı savunmakta kuruluş felsefesi olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın“ misyonuna inanmış 1200’ ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Başkent platformu: insan odaklı lobi faaliyetleri çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarıyla, ulusal ve uluslararası düzeyde istişare ve ortak çalışmalar yürütülerek, toplumsal barışa katkı sağlanmakta ve dünyadaki insanlarını ilgilendiren sorunlara ortak çare aramaktadır.

Başkent Platformu: aynı zamanda “Uluslararası Barış Kardeşlik Platformu” dur. Ülkemizde sivil toplum bilincinin yerleşmesi, ayrıca mevcut sivil toplum kuruluşlarının daha etkin ve sürdürülebilir çalışmalar yapabilmesi için, toplumsal uzlaşıyı önceleyen bir vizyona sahiptir.

Başkent Platformu: Devlet İle Milleti Et Tırnak Olarak Görmektedir. Bu Sebeple; Devlet İle Millet Arasında Asla ve Asla Mesafe Olamaz. Büyük Devlet, Milletiyle Var Olan Devlettir; Büyük Devlet, Milletiyle El Ele Olan Devlettir; Büyük Devlet, Milletinin Hukukunu Koruyan, Adaleti Sağlayan, Hürriyeti Hâkim Kılan Devlettir. Anlayışı İle İhtiyaç Hasıl Olduğunda Kendini Şekillendirir.

Başkent Platformu: Muhtarlar Çalışta yı ve Toplantılarının Neticeleri…

2008 de gazetelerde şehirde muhtarlık sistemi kalkıyor şehir ve kasabalarda mahallenin adeta ‘patronu’ olan muhtarlara kötü haber var manşetlerini okuduğumuza şahit olmuştuk.

Başkent Platformu: muhtarlıkların kapatılacağı tartışıldığı o günlerde muhtarlık müesseslerimize sahip çıkarak kardeş kuruluşumuz olan başkent muhtarlar federasyonu ile birlikte 26 bin denek üzerinde anket çalışması yaparak halkımızın görüş ve düşüncelerini almış, bu çerçevede muhtarlarımıza bilgilendirme toplantıları ve çalıştalar yaparak muhtarlarımıza destek vermiştir.

Muhtarlar federasyonu Türkiye muhtarlar konfederasyonda görev ve yer almasıyla birlikte başkent platformu olarak bizlerde kardeş kuruluşumuz olan muhtarlar federasyonuna katkı amaçlı Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen muhtarlarımıza ev sahipliği yaparak çalıştaylarına katkıda bulunarak muhtarlarımıza defaten destek vermenin onurunu yaşadık.

Başkent Platformu: Muhtarlarımıza Sahip Çıkarak Milletin Evinde Muhtarlarımızı Misafir Eden. T.C Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye Şükranlarımızı Arz Ederiz..

Başkent platformu: her konuda ve her alanda olduğu gibi yeni anayasa çalışmalarında da duyarlı davranarak, toplumsal barışa destek vermek amacı ile geniş çapta araştırmalar yapmış  beraberinde anket çalışmaları ile toplumun beklentilerini, hassasiyetlerini tespit etmiş elde ettiği veriler ışığında fikir üreterek, taslak rapor hazırlayarak, T.B.M.M. sunmuştur. T.B.M.M. Başkent Platformu’nu 10 ocak 2012 tarihinde  TBMM’ye 3’nolu komisyona davet ederek (AKPARTİ, CHP, MHP, DTP) komisyon üyeleri nezaretinde sunum yaparak sosyal sorumluluk bilinci ile bir sorumluluğunu da daha yerine getirmiş oldu..

Başkent Platformu:  10 Ocak 2012 Tarihin de  TBMM 3’nolu Komisyona Sunduğu Taslak Raporunun Bir Çoğu Yasallaşarak Anayasamızda Yerini Aldı.

Aşağıda Sadece Birkaç Maddenin Özeti Mevcuttur..

Başkent Platformu: Ocak 2012 Tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine Türkçe’nin Korunması ve Evrensel Dil Olmasını İstemişti.

Başkent Platformu: Söz Konusu Sunumda, Türkçe’nin Yabancı Dillerden Arındırılmasını, Dil Bilimcileri Tarafından Çağa Uygun Hale Getirilmesini, Yeni Anayasada Türkçenin Koruma Altına Alınarak, Birleşmiş Milletlerde Kabulünü, Beraberinde Evrensel Dil Olarak Yaygın Hale Getirilmesi İçin Teşvik Edilmesini Talep Etmişti.

Başkent Platformu: Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’na Bağlı Bir Kuruluş Olmalı. Askeri Yargıtay ve Askeri İdari Mahkemeleri Kaldırılmalıdır.

Başkent Platformu: Yeni Anayasa Çalışmaları Yapılırken Cumhurbaşkanının Halk Tarafından Seçilmesini, Yeni Anayasada Yetkilerinin Yeniden Belirlenmesi Taslak Raporunda Belirterek TBMM Sunmuştu.

Başkent Platformu: ve dahi üyeleri, Türk bayrağına kem gözle bakanlara karşı sadece 17/25 Aralık’ta yada 15 Temmuz ihanetinde değil Devletin Sahibi Millettir anlayışıyla her yerde her fırsatta milli duruşunu yiğitçe ortaya koyduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası için her türlü mücadeleyi verme azim ve gayretini bundan sonrada canları pahasına da olsa bu mücadeleyi vermeye devam edeceğini dost düşman çoktan ilan etmişti.

Başkent Platformu; 15 Temmuz 2016 Darbe Teşebbüsünde Meydanlara İnerek Milli İradeye Sahip Çıkmış, Beraberinde Yazılı Türk Bayrak Kampanyası Başlatarak  “Devletin Sahibi Millettir” “İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın” “15 Temmuz’u Unutmadık, Unutturmayacağız” Bayrak Kampanyalarını Aralıksız Devam Etmiştir.

Başkent Platformu: Cumhurbaşkanımıza 20 Temmuz 2016 Tarihinde Şehit Ve Gazilerimize Şeref Madalyası Verilmesini 15 Temmuzun Demokrasi Bayramı İlan Edilmesini Teklif Etmiştir.

Başkent Platformu: Türk devletinin milli reflekslerinin zayıflaması söz konusu olduğunda, her daim “Devletin Sahibi Millettir” anlayışıyla devletimizin yanında olduğunu bundan sonrada son nefere son nefese kadar 7/24 milletimizin emrine amade olduğumuzu buradan yeniden hatırlatmak isteriz.

Başkent Platformu: Türkiye’nin Başkanlık Sistemine Geçişiyle Birlikte 26 Haziranda 2018 Tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a,   Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu’nu Oluşturulması Teklifi.

Başkent Platformu: başkanlık sistemine geçmemiz hasebiyle,  yerel yönetimlerin başkanlık sistemine entegrasyonu açısından önem arz ettiğini düşünmüş 26 Haziranda 2018 tarihinde 1200’ü aşkın konfederasyon, federasyon, vakıf ve dernek başkanına öncülük ederek “ortak akılda” buluşarak Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu’nu oluşturmuştur.

Başkent Platformu: Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformunun kuruluş aşamasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesine Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a,  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ beye teklif ve bilgi mahiyetinde projelerini iletmiştir.

Başkent Platformu: 2018 yılında Sivil toplum başkanları ile birlikte “ortak akılda” buluşarak yerel yönetimler halk meclisi platformu olarak 1-2- 3 toplantılarını büyük bir katılımla geçtiğimiz zaman içerisinde gerçekleştirmiştir.

Başkent Platformu: Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformunun yaptığı faaliyetleri Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Şükrü Karatepe,ye siyasi partilerin belediye başkanlarına bildirdiği gibi aynı zamanda kamuoyu ile şeffaf bir şekilde tüm faaliyetlerini her zaman paylaşmıştır.

Başkent Platformu: Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformunun 4.sünü yapmayı planladığı toplantıyı dünyayı tehdit etmeye devam eden covıd-19 nedeni ile beraberinde içişleri bakanlığının aldığı yasak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelediğini üyeleri ve kamuoyu ile paylaşmıştır.

Başkent Platformu: öncülüğünde kurulan Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu En kısa zamanda 81 ilde, 900’ün üzerinde ilçede, il ve ilçe başkanlarını belirleyeceğini, Ardından toplumun tüm katmanlarını halk meclisine dâhil ederek, böylece yerel yönetimlerin başkanlık sistemine entegrasyonuna katkı sağlayacağı gibi beraberinde sivil inisiyatif gücünü devlet aklıyla sentezleyerek, millet menfaatine devletimize daha çok katkı sağlayacağına inanmaktadır.

Başkent platformu: Türkiye ile sınırlı kalmayarak Türk Cumhuriyetlerinde, Avrupa’da, Balkanlarda, hasılı 69 ülkede sözcüleri vasıtası ile misyonu çerçevesinde insan odaklı lobi faaliyetlerine devam ederek uluslararası düzeyde adeta sevgi ve barış yumağı oluşturmuştur.

Başkent platformu: geçtiğimiz yıllar içerisinde yurtiçinde ve yurtdışında bir çok Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, yerel yönetici, siyasi parti genel başkanı, büyükelçiler, bürokratlar, sanatılar, iş dünyasından oda başkanlarını ve diğer sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek fikir alış verişi yaparak çalışmalarına yön çizmiştir.

Başkent Platformu: mutlu bireylerden mutlu aileler, mutlu ailelerden mutlu toplumlar, mutlu toplumlardan mutlu devletler, mutlu devletlerden mutlu bir dünya oluşur anlayışına sahip uluslararası  sivil toplum kuruluşu olmanın haklı onurunu yaşamaktadır.

Başkent Platformu: yöneticileri ‘’tarihe iz bırakanlar geleceğe ışık tutanlardır’’ anlayışı ile tüm insanlığa faydalı olmanın erdemini huzurunu yaşamaktadır.

Başkent Platformu: ailesi olarak; Anadolu topraklarında yaşayan milyonlarca milletimize, yurt dışındaki vatandaşlarımıza, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize en derin saygı ve muhabbetlerimizi sunuyor, bu duygu ve düşüncelerle, bizlere bu vatanı yurt yapan, atalarımızı, tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.

En derin saygılarımla

Dr.Mustafa KURT

Başkent Platformu
Genel Başkanı

baskentplatformu@gmail.com