Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’yu ziyaret ederek, “Yeni Anayasa Süreci ve Başkanlık Sistemi” üzerine bir dizi görüşme gerçekleştirdiler…

“Parlamenter sistem ülkeyi koalisyon riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Geçmişe bakıldığında, ne zaman koalisyon olmuşsa Türkiye kaybetmiştir, ne zaman tek bir parti iktidara gelmişse ülke şahlanmıştır”.
Ankara (Sivil İnisiyatif) – Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyeleri beraberindeki Ömer Faruk Altıkardeş, Ahmet Sevgili, Kenan Özgüz, Tülay Erim Çömez, TBMM’de, Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’yu ziyaret ederek “yeni anayasa süreci ve başkanlık sistemi üzerine” görüş alış verişinde bulundular.

Kuzu “Başkanlık sisteminde dar bölge seçim sistemi uygulanacak”

Ziyarette, yeni anayasa sürecini değerlendiren Burhan Kuzu, “yeni anayasayı oluştururken Türkiye’nin geleceği bakımından en fazla randımanın nasıl alınacağına dikkat etmek gerekir” dedi.

Demokrasiye herkesin kendi perspektifinden bakmasının sakıncalarına değinen Kuzu, çalışmaların iyi gitmediğini, görüşülen 116 maddeden sadece 30’u üzerinde anlaşma sağlandığını ve bunun da oy birliği şartı aranmamasından kaynaklandığını söyledi.

Yeni anayasa için bugünlerin son şans olduğuna işaret eden Kuzu, anlaşma sağlanamaması halinde Ak Parti olarak kendi metinlerini getirip, genel kuruldan geçirdikten sonra, referanduma sunacaklarını belirtti.

Parlamenter Sistem ile Başkanlık sisteminin karşılaştırmasını yapan Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, parlamenter modelde parlamentonun adının olduğunu fakat kendisinin olmadığını vurguladı.

Kuzu, parlamenter sistemin sakıncaları konusunda ise şunları söyledi:
1) Hükümet parlamentonun bir parçası olduğundan bir denetim mekanizması yok. Milletvekilleri muhalefetten gelen salvoları püskürtmekten başka bir işe yaramıyor.
2) Liste usulü seçim yapıldığından dolayı insanlar oy verdikleri milletvekilini tanımıyorlar. Başkanlık sistemindeki dar bölge sistemi sayesinde bunun önüne geçilecek. Örneğin, İstanbul 85 parçaya bölünecek ve böylece insanlar tanıdıkları kişilere oy verecekler.
3) Parlamenter sistem ülkeyi koalisyon riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Geçmişe bakıldığında, ne zaman koalisyon olmuşsa Türkiye kaybetmiştir, ne zaman tek bir parti iktidara gelmişse ülke şahlanmıştır.
Mustafa Kurt “Türkçe, evrensel dil olmalıdır”
Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt ise platformun herkesi, her kesimi kapsadığını, “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek “ümidimiz odur ki, yeni anayasa çalışmaları bir an önce tamamlanır ve Türkiye sistemini belirler” dedi.
Kurt, platform olarak Türkçe’nin evrensel dil olması konusunda bir çalışma başlattıklarını da ifade ederek “Türkçe’nin yabancı dillerden gelen kelimelerden ayrıştırılması, kendi öz’üne dönüş anlamı taşımaktadır… Biz Türkçe’nin evrensel bir dil olmasını ve anayasada da bu konunun teminat altına alınmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.