Obama “Filistin Devletinin Kurulmasını Destekliyorum”

Obama “Filistin Devletinin Kurulmasını Destekliyorum”

“İşgalin son bulması ve Filistinlilerin özgürce ve kendilerini güvende hissederek hareket ve seyahat etmeleri en temel hakları… Haklarına saygı duyuyorum, yarının bugünden daha iyi olacağına inanıyorum”

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Göreve geldiği 2008 yılından bu yana İsrail‘e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Lideri Mahmud Abbas’la bir araya gelerek gündemde olan İsrail-Filistin barışı, İran’ın nükleer programı ve Suriye konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Obama “Değişim hem umut, hem tehlike getiriyor”
İsrail‘i, başkanlığının ikinci döneminde gerçekleştirdiği ilk yurt dışı gezinin ilk durağı olarak seçmesinin tesadüf olmadığına dikkati çeken Obama, “Bu bölgede esen değişim rüzgârları hem umut hem tehlike getiriyor. O nedenle bu ziyareti, halklarımız arasındaki kopartılamaz bağı yinelemek, ABD‘nin İsrail‘in güvenliğine olan bağlılığını tekrar vurgulamak ve İsrail ile komşularının halklarıyla doğrudan konuşmak için bir fırsat olarak görüyorum” dedi.

Kendisine zaman zaman ABD‘nin neden İsrail‘in yanında durduğunun sorulduğunu belirten Obama, “Cevabı basit, yan yana duruyoruz çünkü ortak bir hikâyeyi paylaşıyoruz. Bu da kendi topraklarımızda özgür yaşamayı, lider olmayı, özgürlüğünü korumak için bedel ödeyen kahramanlar olmayı, farklılıklar barındıran ve göçmenler sayesinde sürekli yenilenen toplumlarımızı ifade ediyor” diye konuştu.
Kutsal topraklara barış gelmeli…
ABD ile İsrail‘in iki güçlü demokrasi olduğunun altını çizen Obama, iki ülke arasında ticaret, sağlık ve teknoloji alanında yaşanan işbirliğine de işaret ederek, şöyle konuştu:
“Yan yana duruyoruz, çünkü kutsal topraklara barış gelmeli. Zorlukların farkında olsak da hiçbir zaman komşularıyla barış içinde yaşayan bir İsrail‘e dair vizyonumuzu kaybetmeyeceğiz. Ziyaretime şunu açıkça ifade ederek başlamak istiyorum. ABDİsrail devletinin yanında duruyor. Çünkü temel ulusal güvenlik çıkarlarımız bundan yana… Bu iki ülkeyi de mutlu ve müreffeh kılıyor, dünyayı daha iyi bir yer haline getiriyor.”
Obama “Filistin Devleti’nin kurulmasını destekliyorum”
ABD Başkanı Barack Obama Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini belirterek “işgalin son bulması ve Filistinlilerin özgürce ve kendilerini güvende hissederek hareket ve seyahat etmeleri en temel hakları… Haklarına saygı duyuyorum, yarının bugünden daha iyi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Filistinliler, kendilerine ait bir devleti de hak ediyor” diyen Obama, Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Feyyad’ın Filistin’de kurumların inşa edilmesi sürecinde gösterdikleri çabaları övdü.

ABD’nin, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilerin yaşam şartlarını iyileştirmek için destek veren en büyük donör olduğunu da kaydeden Başkan Obama İsrail’in yanında Filistinlilerin evi olan bağımsız ve yaşanabilir bir Filistin devletini öngördüklerini söyledi.

“Bunu başarmanın tek yolu, tarafların kendi aralarında doğrudan görüşmeleri yürütmelerini sağlamak… Bu işin kısa bir yolu yok” diyen Obama, “Mesajım şu; vazgeçemeyiz, ne kadar zor olursa olsun barıştan vazgeçemeyiz” dedi.

Her iki tarafın da üzerinde uzlaşabileceği adımları tespit etmek için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Obama, “Mevcut durum ne kadar zor da olsa, yönetimim çaba göstermeye devam edecek. Barış arayışından vazgeçemeyiz. Tehlikede olan çok şey var. Eğer başaracaksak, şimdiye kadar ilerleme getirmemiş bazı formül ve alışkanlıklardan kurtulmalıyız” şeklinde konuştu.

“Eski sorunlara barışçıl çözümler bulmak ve her iki taraf için yeni olanaklar yaratmak adına bu elimizdeki en iyi ve de tek şans” diyen Obama, her iki tarafın da girişimci ruha sahip olduğunu ve bölge ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Sürecin zor ancak mümkün olduğunu yineleyen Obama, doğrudan müzakerelerin yeniden başlatılmasının öneminin altını çizdi.

İlginizi çekebilir