Kırgızistan’a Yatırım Yapmak 200 Milyon Nüfuslu Pazara Sahip Olmak Demektir

Kırgızistan’a Yatırım Yapmak 200 Milyon Nüfuslu Pazara Sahip Olmak Demektir

ANKARA (Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu / OSTİM Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi

Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza AKCA,  Başkent Platformu Genel Başkanı Aynı Zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’a Ziyaret.

İkili Görüşmede Sivil Anayasa ve Sivil Toplum Çalışmalarından, Sanayi Odalarına, Siyasetten Sanata, Türk Dünyasından Ekonomiye Kadar Bir Çok Konu Ele Alındı.

Başkent Platformu Genel Başkanı Aynı Zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt Ziyaretten Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirdi ve Şöyle Dedi;

Kırgızistan hepimizin ata yurdudur, Kırgızlar ise Türk dünyasının kalbidir. Türk dünyası ile bizler arasında şartlara göre değişmeyecek değerler söz konusudur.   Bu inanç etrafında kol kola girmiş yüz yıllarca geçmişini unutmayan ve hep beraber dünyayı aydınlatacak bir milletiz.

Kardeş İki ülke insanları olarak; devlet adamlarımızla, sanatçılarımızla, diplomatlarımızla, iş insanlarımızla yerel yöneticilerimizle samimi bir şekilde  çalışıyoruz. kültürde sanatta olduğu gibi iki ülke arasında ticari ilişkilerinde üst seviyede olması için Hep beraber çaba gösteriyoruz.

Kırgızistan önemli yeraltı kaynaklarına sahip. Yatırım yapılması durumunda güzel bir gelir elde edilecek bir ülkedir. Kırgızistan Avrasya Ekonomik Birliği’nin üye ülkesidir. Dolayısıyla 200 milyonluk nüfusa hitap etmektedir. Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkelerle hiçbir sorunu yoktur. Kırgızistan’a yatırım yapmak 200 milyon nüfuslu pazara da sahip olmak demektir. Kırgız devletinin dolayısıyla Kırgız halkının Türk iş adamlarına kapısı sonuna kadar her zaman açık.

Ben  inanıyorum ki Kırgızistan sadece Avrasya’nın parlayan yıldızı değil bölgesinin ve tüm dünyanın parlayan yıldızı olacaktır. ifadesini kullandı.

Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza AKÇA OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Hakkında Başkent Platformu Genel Başkanı Aynı Zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu
Dr. Mustafa KURT’a Bilgi Verdi.

1967 yılında küçük sanayi sitesi yapı kooperatifi olarak 1.748 üye ile faaliyete başlayan OSTİM; bugün 17 ana sektör ve 139 iş kolunda faaliyet gösteren 6.200 işletme ve 60.000 çalışanı ile Ankara ve Türkiye sanayisinde önemli ve öncü bir rol oynayan organize sanayi bölgesidir.

OSTİM ekosistemi özgün ve örnek bir sanayi bölgesi yönetim modelidir. Bu ekosistem içinde faaliyet gösteren işletme ve çalışanların yaşam boyu eğitimine ve mesleki eğitimine özel önem verilmektedir. İşletmelerin teknoloji geliştirme, tanıtım, pazarlama, teknoloji transferi, insan kaynakları ve istihdam gibi ihtiyaçlarına yönelik bütüncül ve sürdürülebilir hizmetler sağlanmaktadır.

OSTİM ekosistemi içinde yer alan tüm kurum, kuruluş ve işletmeler yerli ve milli sanayinin gelişmesi için etkili ve örnek çalışmalar yapmaktadırlar. Bu kapsamda ülkemizin ilk ve başarılı kümelenme örnekleri hayata geçirilmiştir. Savunma ve Havacılık, Medikal Sanayi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri, Raylı Ulaşım Sistemleri, Kauçuk Teknolojileri ve Haberleşme Teknolojileri adı altında kurulmuş 7 ayrı küme çatısı altında yüzlerce firma bir araya gelerek sektörlerinde ülkemizin geleceği için ortak projeler geliştirmektedirler. Diğer yandan OSTİM Vakfı, OSTİM Endüstriyel Yatırımlar İşletme A.Ş., ODF Fuarcılık A.Ş., OSTİM Teknopark A.Ş., OSTİM Proje Gelişim A.Ş., OSTİM Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi A.Ş., OSTİM Gazetesi ve OSTİM Spare Parts Inc. gibi kuruluşlar bölgedeki işletmelerin gelişmesi, rekabetçi bir yapıya kavuşması, verimliliğini artırması, ortak ve yenilikçi projeler gerçekleştirmesi, yurt dışına açılması ve finansman ihtiyacının giderilmesi gibi amaçlara yönelik önemli çalışmalar yapmaktadırlar.

OSTİM, üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi ve birçok projenin hayata geçirilmesi için Ankara’da bulunan üniversitelerle her zaman yakın işbirliği içinde olmuştur. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin kurulması ile OSTİM ekosistemi içindeki en önemli eksiklik de tamamlanmıştır. Türkiye’de bir sanayi bölgesi içinde yer alan ilk üniversite olma özelliğine sahip olan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin, OSTİM ekosisteminin tüm birikimini en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinin öncüsü ve güzel bir örneği olması hedeflenmektedir.

Üretim tecrübesi ve yeteneği; bütünlükçü, yenilikçi ve sürdürülebilir çalışmalarıyla uluslararası bir örnek ve ilham kaynağı OSTİM, ülke sanayinin rekabet gücüne hizmet vermeye devam ediyor.

 

OSTİM başkanımız Orhan aydın beyin başkanlığında Kırgız iş insanları için yapabileceğimiz bir şey varsa can-ı gönülden yapmaya hazırız.

Başkanımız Orhan aydın önderliğinde yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Türk ve İslam dünyasından, Afrika ülkelerine hatta tüm gönül coğrafyamıza OSTİM olarak her türlü desteği, bilgiyi ve birikimimizi aktarmaya çalışıyoruz. Dedi.

Toplantı sonrası OSTİM Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca Başkent Platformu Genel Başkanı Aynı Zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’a hediye taktim ederek ziyaret son buldu.

Rusça