Kırgızistan-Türkiye İlişkilerinde Yeni Dönem

Kırgızistan-Türkiye İlişkilerinde Yeni Dönem

Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Türkiye ile Kırgızistan arasında ekonomik ve kültürel işbirliğini arttırmak ve yeni işbirliği olanaklarını araştırmak için Türkiye’yi ziyaret etmesi Kırgızistan ve Türkiye ilişklerinin önümüzdeki dönemde hızla artacağının en büyük göstergesiydi.

Şüphesiz Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov’un ilk görüşmesi Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı külliyesinde önce her iki cumhurbaşkanı arasında baş başa oldu.

Bu görüşme sonrasında ise Kırgız Cumhuriyeti ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 5. toplantısı gerçekleştirilerek, iki ülke arasında birçok anlaşmalar imzalandı.

Daha bir kaç ay önce göreve başlamış olan yeni Cumhurbaşkanı Caparov’un Türkiye’ye yapmış olduğu bu ziyaret kardeş iki ülkenin geleceğe yönelik ilişkileri açısından oldukça önemliydi.

Türke Keneşi ve Türksoy üyesi olan Kırgızistan Türkiye ile birlikte yedi bağımsız Türk devletleri arasında yer almakta ve “Manas” Destan’i gibi ortak bir kütüre sahipti.

Ekonomik, ticari, savunma ilişkileri yanında iki ülke arasında kültürel ilişkilerin gelişmesinede büyük önem veren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov bu amaçla heyetine dünyada göçebe kütürünün merkezi olan ülkesinden bu kültürün en önemli temsilcilerinden olan “Nomad Orda” kamu vakfınıda almıştı.

Sayın Caparov’a TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından verilen “Fahri Doktora Ödülü” sonrasında Türkiye’nin tanınmış sanayicilerinin ve iş insanlarının katılımı ile yapılan toplantılar sırasında Nomad Orda Vakfı Türkiye Koordinatörü Malik Kerimov tarafından yürütülen kültürel işbirliği konularıda görüşüldü.

Bu toplantılarda bulunan Nomod Orda Vakfı Başkanı Kaparbek Kokumov, amaçlarının “Göçebe” kültürünü tanıtmak ve yaygınlaştırmak oldugunu ifade ederek, okçuluk, at biniciliği ve kırgız milli oyunlarının Türkiye’de sergilenmesi için önemli anlaşmalar yaptıklarını ifade etti.

Kırgızistan’ın özellikle zengin Altın madenlerinin daha verimli işletilerek Kırgızistan ekonomisine katkısının sağlanmasını öncelikle hedefleyen Cumhurbaşkanı Caparov’un Türkiye ziyareti ülkesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Ahmet ALMAZ

Rusça