Kırgız Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt’a İthafen Aşık Atma Programı Büyük Bir Katılımla...

Kırgız Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt’a İthafen Aşık Atma Programı Büyük Bir Katılımla Gerçekleşti

ANKARA (Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen Kırgız Cumhuriyeti Kayseri Fahri Konsolosu Merhum Dr.Mustafa Kurt’a ithafen Aşık Atma Oyunu ve Kültür Programı Geçtiğimiz günlerde yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşti.

Düzenlenen programa, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Aibek Akayev, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Merhum Fahri Konsolos Dr.Mustafa Kurt’un  oğlu ve Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Atillahan Kurt, Uğurhan Kurt, Hasan Salih Kurt  ve aile bireyleri, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi, Gölbaşı Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu, MHP İl Başkan Yardımcısı Ersin Pehlivan, Gölbaşı Adalet Kalkınma Partisi ilçe Başkanı Selim Akceylan, Park Eymir Üst Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Altuğ, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdulmetin Keskin, Şair ve öğretim görevlisi Abdulmukaddes Kutlu ve , Kırgız öğrenciler, ve Türkiye’de yaşayan Kırgızlarla birlikte çok sayı da sivil toplum kuruluş temsilcileri, gazeteciler katıldı.

Turnuva da Van/Ulupamir Aşık Atma Takımı Birinci Oldu

Aşık oyunu final maçı Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in atışıyla başlandı. Tarihi yüzyıllara dayanan Aşık Atma Turnuvasına 8 Aşık Atma Takımı katıldı. Van /Ulupamir Aşık Atma Takımı, Malatya Aşık Atma Takımı, Yozgat/Yenifakılı Aşık Atma Takımı, Isparta Aşık Atma Takımı, İstanbul  Aşık Atma Takımı, Çubuk Karacorğo Aşık Atma Takımı, Gölbaşı Akkalpak aşık Atma Takımı, Kırgızistan Ala-Too Aşık Atma Takımları yer aldı.

Turnuva da Van/Ulupamir Aşık Atma Takımı 1.olurken, 2.Yozgat /Yenifakılı Aşık Atma Takımı, 3.Gölbaşı Akkalpak aşık Atma Takımı Oldu.

Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından her iki ülke milli marşları çalındı.

Açılış Konuşmasını Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yard. Ankara temsilcisi Moşal Güven yaptı.

Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yard. Ankara temsilcisi Moşal Güven, “Tarihi bir gün yaşıyoruz”

Güven konuşmasında, Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün bizleri bir araya getiren Devletimizin önemli kurumları Gölbaşı Belediyesi’ne , Kaymakamlığımıza, TİKA’ya ve tüm diğer destek olan kuruluşlara teşekkür ederiz dedi.

Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdulmetin Keskin, “Değerli konsolosumuzun gönlünde büyük Türk Dünyası, Türkistan vardı.”

Dernek Başkanı Keskin, Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosumuz Merhum Dr. Mustafa Kurt’u bir kez daha saygıyla anıyoruz. Değerli konsolosumuzun gönlünde büyük Türk Dünyası, Türkistan vardı. Fahri konsolos olarak Kırgızistan’a hizmet etmekten keyif aldığını dile getirirdi dedi.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Aibek Akayev,” Konsolosumuz dürüst ve çalışkanlığıyla bizlere her zaman örnek olmuştur. “

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Akayev, Bugün fahri konsolosumuzu rahmet ve şükranla anıyoruz. Mustafa beyi uzun yıllardır tanıyorum dürüst ve çalışkanlığıyla bizlere her zaman örnek olmuştur.

Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Atillahan Kurt, “babamın böyle güzel bir günde anıyor olmamız Kurt ailesini onure etmiştir”

Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Atillahan Kurt konuşmasında, bugün hüzün ve sevinci bir arada yaşıyorum, yaşıyoruz babamın böyle güzel bir günde anıyor olmamız Kurt ailesini onure etmiştir. Kırgız Türkleri Derneğine, ve tüm kurum, kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür ederiz dedi.

Gölbaşı Belediye Başkan Yard. Oğuz Kağan Tanrıverdi,” bizler bu güzel organizasyon ev sahipliğinden ötürü sevinçliyiz”

Gölbaşı Belediye Başkan Yard. Tanrıverdi, bizler bu güzel organizasyon ev sahipliğinden ötürü sevinçliyiz, bu programı düzenleyen derneğimize, Belediye Başkanlığımız ve diğer kurum kuruluşlara teşekkür ederiz. Türk Dünyası için emek veren merhum konsolos Dr.Mustafa Kurt beye Allahtan rahmet ailesine ve sevenlerine sabırlar dilerim dedi.

Katılımcılara Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosu Merhum Dr. Mustafa Kurt hakkında bilgi verildi.

Dr.Mustafa KURT,  Gazeteci-Yazar-Şair-Sivil Toplum Temsilcisi Kırgızistan-Türkiye Fahri Konsolosudur.

Rahmetle yad ettiğimiz Fahri Konsolosumuzun gençlerimize örnek olan hayatından kısaca bahsetmek isteriz.

Genç yaştan itibaren Türk Dünyasına gönül vermiş ve birçok sivil toplum kuruluşlarında onursal başkanlık yapmıştır. Diplomatik ilişkilerinden sivil topluma, uluslararası toplantılardan sosyo-kültürel alanlara her yerde gönül fethetmiştir. Türkiye-Kırgızistan başta olmak üzere birçok Türk Cumhuriyetinde ve gönül coğrafyasında hizmetleri olmuştur.

Sivil Toplum Kuruluşu Genel Başkanlığı sıfatıyla;

‘Kosova, Makedonya, Kırım, Ukrayna, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Irak, Suriye, Almanya, Sudan, İtalya, Çin, Arabistan başta olmak üzere Avrupa’dan Balkanlara, Doğru Avrupa’dan Merkez Asya’ya, Orta Doğudan Afrika’ya ve Anadolu’nun her vilayetinde,

‘ din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin’ bütün ekolleri sevgisiyle kucaklamış, Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ sözünü her yerde aşılamıştır.

Temas halinde bulunduğu bütün ülkelere, Türkler’in misafirperverliğini, hoş görüsünü, bilgeliğini ve cesaretini temsil ederek sayısızca kültürel faaliyete destek vermiştir.

Aynı Zamanda ” Rusça-Türkçe Yayın Yapan” Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi’ni kurarak Türk Cumhuriyetleriyle ortak kaynak okumaları yapması için hizmette bulunmuştur.

– Kısa adıyla Başkent, uzun adıyla ‘Uluslararası Barış Kardeşlik platformunu kurmuştur.

-1200’ü aşkın, Konfederasyon, Federasyon, Vakıf Ve Dernekten Oluşan Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Kurucu Genel Başkanı’dır.

Halkın arasına girdiğinde Halk Ozanı, Devletin içerisinde Devlet adamı olan Fahri Konsolosumuz;

– Türk Savunma Sanatı Dünya Federasyon Başkan Yardımcılığı Görevinde Bulundu,

– Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Üyeliği yaptı,

– Çok Sayıda Konfederasyon, Federasyon, Vakıf, Derneğin Onursal Başkanı oldu,

– Dr.Mustafa Kurt’un Kaleme Aldığı Sevda-Yeli, Ana, Hayat, Turan, Ey-Hâk Adlı Beş Ayrı Kitabı Tek Kitap Haline Getirilerek, Uluslararası Vektör İlim Merkezine Hediye Edilip, Kültür Hazinesi Olarak Türk Dünyasına Armağan Edilmiştir. – Dr. Mustafa KURT, Türk Kültürüne Hizmetlerinden Dolayı Türk Dünyasına Üstün Hizmet Altın Madalyası-Üstün Hizmet Plaketleri almıştır.

– Dr. Mustafa KURT; Bugüne Kadar Yüzlerce Madalya, Plaket, Şilt ve Çeşitli Ödüllere Layık Görülmüştür.

-Kırgızistan Devletinin takdirlerine layık görülen Mustafa Kurt, uzun yıllar Kırgızistan ve Türkiye arasında Fahri Konsolosluk görevini yapmış ve görevine devam ederken Covid-19 salgın hastalığı sebebiyle 22 Mayıs 2021 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Sözlere son verirken Fahri Konsolumuzun kaleminden aldığımız yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Atalarımızdan Aldığımız Işık ve İlham Doğrultusunda, İnsanı Merkeze Koyarak, ”İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” Sözü İle İnsanın Kutsallığını Bilmiş, ”Yurtta Barış Dünyada Barış” Anlayışı Çerçevesinde Barış ve Kardeşliğe Olan Umut ve İnancımı Hiç Yitirmedim…’’

Bizler Farklı Coğrafyalarda Yaşasakta, Hatta İsimlerimiz Farklı Olsada, Yüreklerimizin Heyecanı Sonsuza Kadar Bir Atacaktır…

İnanıyorum Ki;Mutlu Bireylerden Mutlu Aileler, Mutlu Ailelerden Mutlu Toplumlar, Mutlu Toplumlardan Mutlu Devletrler, Mutlu Devletlerden Mutlu Bir Dünyana Oluşur. Mutlu Bir Dünyanın Var Olması Dileklerimle… Dr.Mustafa KURT

Kuran-ı Kerim okunarak başlanan program Kırgız Devlet sanatçıları çoklu enstrüman çalan Nurlanbek Nışanov başta olmak üzere Kırgız sanatçıların katılımıyla bir etno müzik dinletisi ve çeşitli gösteriler düzenlendi. Kırgız ulusal kültür öğelerinin (kostümler, takılar, tabaklar, hediyelik eşyalar vb.) ve ulusal yemeklerin sergilendiği bir Kırgız çadırı kuruldu.

Program turnuvaya katılan konuklara ve katılımcılara teşekkür plaketleri verilmesiyle son buldu.

 

 

Rusça

İlginizi çekebilir