Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi ”Manas” Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan...

Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi ”Manas” Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan ile görüştü.

26 Kasım 2020 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev Kırgız-Türk ”Manas” Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan ile görüştü.

Görüşme kapsamında Rektör Prof. Dr. Alparslan Ceylan Kırgız-Türk ”Manas” Üniversitesi’nde planlanan ve devam eden projeler ile ilgili bilgi aktardı. Özellikle yakın zamanda ”Manas” Üniversitesi’nden üç doktora öğrencisi Türkiye’nin Van bölgesindeki Ulu Pamir köyündeki etnik Kırgızlar’a Kırgız tarihi ve kültürünü Kırgız dilinde okumasını ve yazmasını öğretmeleri için üç ay süreyle gönderilmesi planlanmaktadır.

Büyükelçi Ömüraliyev haberi memnuniyetle karşılayarak yapacağı yardım ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Rektör Prof. Dr. Alparslan Ceylan, ”Manas” Üniversitesi’nin kampüsünde 3 doktor ve 6 hemşireden oluşan sağlık merkezi açılacağının haberini vermekle bu kaspamda X-ray kontrol sistemi olacağını ve COVID-19 koronavirüs tespiti için laboratuvar açmayı planladığını duyurdu.

Büyükelçi Ömüraliyev bu tür projelerin uygulanmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılında resmi iş ziyareti sırasında binasının yapılması için temel atan ”Manas” Üniversitesi’nde bir tıp fakültesinin açılmasının önemini belirtti.

Görüşmenin ardından taraflar iki ülke arasındaki kültürel, eğitim ve öğretim alanlarında işbirliğini geliştirme ve derinleştirme ile ilgili karar aldılar.

 

Rusça