Kırgızistan’daki mevcut iç siyasi durum

Kırgızistan’daki mevcut iç siyasi durum

Tüm Dünya Toplumu, Son Günlerde Kırgız Cumhuriyeti’nde Yaşananları Yakından Takip Ediyor.

4 Ekim 2020 tarihinde Kırgızistan’da Parlamento seçimleri yapıldı. Ne yazık ki, halkın hakikat öfkesi ile sonuçlanıp 2020 yılının 5 ve 6 Ekim arası geçede Kırgız Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’te bir halk ayaklanmasına dönüşen seçim kampanyası sırasında büyük ölçüde oy satın alınması ve idari kaynakların kullanımı ile ilgili kayıtlı gerçekler, Kırgız Cumhuriyeti Jogorku Keneş (Parlamento) milletvekili seçimlerine gölge düşürdü.

Halkın baskısı altında, Kırgız Cumhuriyeti Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu 6 Ekim 2020 tarihinde seçimsonuçlarının geçersiz olduğunu ilan etti. Aynı gün Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Kubatbek Boronov ve Jogorku Keneş Meclis Başkanı Dastan Cumabekov istifa etti.

Şunu da belirtmek gerekir ki, gençlerin aktif kesiminin anayasal seçim hakkının korunması ve seçim sürecinde adaletin sağlanması yanı sıra vatandaşların sosyo-ekonomik değişim istekleri, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Hükümeti’nin istifasına yol açan olayları tetikleyen ana etkenler olmuştur.

13 Ekim’de, Kırgız Cumhuriyeti Kanunu gereği ile Jogorku Keneş’in mevcut bileşimi tarafından Kanatbek İsayev Meclis Başkanı olarak seçildi. Bu Kırgız Cumhuriyeti’nin meşru bir hükümetinin kurulmasının temelini attı.

14 Ekim’de Jogorku Keneş Kırgız Cumhu

riyeti Başbakanlığına Sadır Caparov’un adaylığını ve Hükümetin oluşumunu onayladı. Aynı gün Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov “Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı ve Hükümeti üyelerinin atanması üzerine” bir kararname imzaladı.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgız Meclisinin 16 Ekim’deki olağanüstü oturumunda istifasını sundu. Kırgız Cumhuriyeti Anayasasına uygun olarak, geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek olan Meclis Başkanı Kanat İsayev görevi reddetmesi üzerine Cumhurbaşkanı yetkileri Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Sadyr Caparov tarafından devralındı. Kırgızistan’da ulusal mevzuatı sıkı sıkıya takip etmelerinin sağlanmasıyla iktidarın barışçıl bir şekilde devri gerçekleşti.

Kırgız Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu Kırgız Cumhuriyeti Parlamentosu seçimlerinin 20 Aralık’ta tekrarlanmasına karar verdi. Yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihleri yakın gelecekte belirlenecek

Şu anda, iç siyasi durumun hukukun üstünlüğüne dönmesiyle birlikte Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti, tüm devlet ve idari organlar her zamanki çalışmakta ve kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye devam etmektedir.

Kırgız Cumhuriyeti, demokratik reformları daha da ilerletmeye ve parlamentarizmi güçlendirmeye yanı sıra hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması ve geliştirilmesine devam edecek.

Kırgız Cumhuriyeti eskisi gib tüm uluslararası yükümlülüklerine tamamen bağlı kalmaya devam ediyor ve önceden imzalanmış tüm ikili ve çok taraflı anlaşmalara harfiyen uymaktadır.

Kırgız tarafı, yabancı ortaklarıyla dostane ilişkile

r geliştirmede sürekliliği sürdürme, yatırımcı haklarını koruma ve Kırgızistan’da ikamet eden yabancı uyrukluların güvenliğini sağlama taahhüdünü de teyit etmektedir.

Kırgız Cumhuriyeti, tüm uluslararası topluma, bölgedeki dost ve kardeş komşularına, stratejik ortaklarına ve uluslararası kuruluşlara, bu zor zamanlarda ülke ve halk için verdikleri destek için teşekkür eder.

Olayların arka planında Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler

Türkiye Kırgızistan’ın önemli bir ortağıdır. İki ülke arasındaki iş birliği yüksek stratejik bir statüye sahiptir ve kardeşlik ilişkileri ancak olumlu ve yapıcı bir şekilde gelişmelidir.

Türk medyasında yukarıda belirlenen nedenlerden dolayı ortaya çıkan gerçek halkın huzursuzluğu hakkında yapılan çeşitli incelemelere rağmen Kırgız tarafı, iki kardeş ülke ve halklar arasındaki ikili stratejik işbirliğinin aşamalı olarak güçlendirilmesi üzerine amaca yönelik ilgili çalışmaları pekiştirmeye kararlıdır.

19 Ekim 2020 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Telefon görüşmesinde, Kırgız Cumhuriyei Dışişleri Bakanlığı görevine yeni atanan Kazakbayev’i tebrik eden Türkiye Dışişleri Bakanı, Kırgız mevkidaşına görevinde başarılar diledi.

Telefon görüşmesi sırasında taraflar, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda ikili işbirliğinin güncel sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu. İşbirliğinin önceliklerinin iyileştirilmesine ve Kırgız-Türkiye stratejik işbirliğinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınmasına özel önem verildi.

Bakan Kazakbaev, Kırgızistan halkına COVID-19 salgını ile mücadelede verdiği destek, özellikle de sağlanan insani ve teknik yardım, Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nin geçici kullanım için Sağlık Bakanlığına teslim edilmesi, Kırgız vatandaşlarının ülkelerine dönmelerine yardımlarından dolayı Türk tarafına teşekkür etti.

Önceden varılan anlaşmaların tam olarak uygulanmasının önemine dikkat çeken Dışişleri Bakanı, bu bağlamda yakın gelecekte Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Taraflar ayrıca yaklaşan etkinliklerin programını gözden geçirdiler ve planlanan ziyaretleri ve zirve toplantılar ile ilgili konuştular.

 

Rusça