Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev bir dizi çalışma ziyareti için Türkiye’ye...

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev bir dizi çalışma ziyareti için Türkiye’ye geldi.


Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev’in Türkiye’yi ziyareti, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Anıt Kabir” Mozolesi’ni ziyaretiyle başladı.

9 Kasım 2020’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıt Kabir Türbesi’ni ziyaretiyle Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev’in Türkiye Cumhuriyeti’ne çalışma ziyareti başladı.
Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Başkanı Atatürk’ün mezarına çelenk koydu ve bir dakikalık saygı duruşu ile anısını onurlandırdı.

Çelenk atma töreninin ardından Bakan R. Kazakbayev, Anıtkabir Fahri Konukları Kitabı’na giriş yaptı.
Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün bilgeliği ve cesareti sayesinde vatanının kaderini tamamen değiştirdiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtarıldığını ve refahının görkemli yoluna girdiğini kaydetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadarki ilkeleri ve fikirleri Türkiye’nin başarılı kalkınmasına ve Türk halkının refahına katkıda bulunmaktadır.

—————————————————————–

10 Kasım 2020 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev’in Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

Görüşmede Bakan R. Kazakbayev, 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen deprem mağdurları ile ilgili olarak Türk tarafına başsağlığı diledi ve doğal afet kurbanlarına acil şifalar diledi.

Bakan R. Kazakbayev, bugün Kırgız tarafının Türk halkıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına büyük saygı duyduğunu ve Kırgız heyetinin arifesinde Anıtkabir’e çelenk koyduğunu kaydetti.

Görüşmede Bakan R. Kazakbayev, Kırgızistan’daki iç siyasi durumun istikrara kavuşması konusunda bilgi verdi ve şu anda siyasi süreçlerin hukuk alanına döndüğünü kaydetti. R. Kazakbayev, Kırgız Cumhuriyeti’nin Jogorku Keneş’inden yeni seçilen Toraga’dan M. Shentop’a selamlarını iletti ve önümüzdeki altı ay içinde Kırgızistan’ın cumhurbaşkanlığı seçimleri (10 Ocak), referandum ve Jogorku Kenesh milletvekilleri yapacağını söyledi.
R. Kazakbayev, Kırgız tarafının Türkiye ile stratejik işbirliğinin geliştirilmesinde sürekliliği sürdürme, Türk yatırımcıların haklarını koruma ve Kırgızistan’da kalan Türk vatandaşlarının güvenliğini sağlama taahhüdünü yineledi.

M. Shentop, 4 Kasım’da seçilen Kırgız Cumhuriyeti Jogorku Keneş’in Toragası T. Mamytov’a tebriklerini iletti ve selamlarını iletti. Yeni Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti’nin faaliyetlerinde başarılar, Kırgızistan’a barış ve istikrar dileyen M. Şentop, Türkiye’nin kardeş Kırgızistan ile her alanda işbirliğine devam edeceğini kaydetti.

Partiler, Kırgız-Türkiye parlamentolar arası mevcut yüksek düzeydeki işbirliğini memnuniyetle belirttiler ve özellikle COVID-19 salgınıyla ortak mücadele etmenin önemini, TürkPA içinde dostluk grupları aracılığıyla, uzman parlamento komiteleri düzeyinde işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine dikkat çekti.—————————————————————–
Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı R. Kazakbaev, Dışişleri Bakanı M.Çavuşoğlu ile görüştü.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı M. Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı R. Kazakbayev 9-11 Kasım 2020 tarihleri ​​arasında bir çalışma ziyareti için Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunuyor.

Ziyaret çerçevesinde görüşmede Dışişleri Bakanları, Kırgız-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunu ve her alanda gelişme ve derinleşme olanaklarını kapsamlı bir şekilde değerlendirdi ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulundu.

Türk tarafı, Kırgızistan’ın siyasi istikrarına, toplumsal barışına ve ekonomik refahına verdiği önemi yeniden teyit ederek, 14 Ekim 2020’de kurulan yeni Kırgızistan Hükümeti’ne başarı dileklerini dile getirerek, önümüzdeki dönemde Anayasa çerçevesinde halk bazında erken cumhurbaşkanlığı ve yeni parlamento seçimlerinin yapılmasının önemine dikkat çekti. fikir birliği ve kapsayıcı yaklaşım.

Taraflar, dış politika, güvenlik ve savunma, ekonomi, ticaret, bilim ve sanayi, ulaştırma, enerji, çevre ve şehircilik, sağlık, gıda güvenliği, tarım ve hayvancılık, eğitim, kültür, turizm gibi alanlarda işbirliği ve koordinasyonun derinleştirilmesi yönünde konuştu. ve spor. Bu bağlamda, taraflar ikili ve çok taraflı mekanizmalardan azami derecede yararlanma konusunda anlaştılar.

Uluslararası kara, hava ve demiryolu taşımacılığı alanında iletişim altyapısı da dahil olmak üzere karşılıklı fayda temelinde ikili bağların güçlendirilmesi ve Trans-Hazar Orta Doğu-Batı Koridoru Girişimi çerçevesinde işbirliği için somut adımlar atılması gerektiği konusunda fikir birliğine vardık.

Aynı zamanda, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve TC başkanları, iki ülke liderlerinin iki ülke arasındaki ticaret seviyesini 1 milyar dolara çıkarmak için belirledikleri hedefe en kısa sürede ulaşılması için ortak çaba göstermeye hazır olduklarını doğruladılar. Bu bağlamda Kırgız tarafı, Kırgızistan’daki Türk yatırımlarının hukuki ve fiziki güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri almayı taahhüt etti.

Kırgız tarafı, özellikle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) aracılığıyla bölgesel ve uluslararası kuruluşlarda mevcut işbirliği ve koordinasyonu derinleştirmenin ve dayanışmayı güçlendirmenin önemine dikkat çekti.

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı R. Kazakbayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı M. Çavuşoğlu’na misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti ve Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun bir sonraki toplantısı çerçevesinde muadilini uygun bir zamanda Kırgız Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyarette bulunmaya davet etti.
Görüşmelerin ardından taraflar, dışişleri bakanlıklarının başkanlarının ortak bildirisini kabul etti.
—————————————————————–
Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

Ruslan Kazakbayev, pandemi sırasında vatandaşların Türkiye’de kalış kurallarını, kayıt ve izin alma prosedürlerini kolaylaştırmak açısından formalitelerin basitleştirilmesi için Türk tarafına şükranlarını ifade etti.

Görüşmede taraflar, uluslararası terörizm, aşırılık, insan ticareti vb. meselelerde mücadele faaliyetleri çerçevesinde hem ikili hem de çok taraflı ve bölgesel formatta kolluk kuvvetleri arasında operasyonel bilgi, deneyim ve delegasyon alışverişi konusunda işbirliği olasılıklarını konuştular.

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı başkanı, Türkiye’de Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılaştığı tüm sorunların çözülmesi talebiyle Türk bakanına başvurdu. Bu sorular, bu yıl 9 Kasım’da Ankara’da vatandaşlarımızla yapılan görüşmede Ruslan Kazakbayev’e iletildi. Özellikle, Bakan Ruslan Kazakbayev, taraf devletlerinin vatandaşlarına karşılıklı olarak izin verme şartlarının tamamen kaldırılmasına kadar çalışma izni ve çalışma vizesi alma usullerinin karşılıklı basitleştirilmesi meselesini dikkate almanın önemini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ortaya çıkan sorunların çözümünde mümkün olan her türlü yardımı sağlayacağına dair güvence verdi.
—————————————————————–
Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, T.C.Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TİKA eski Başkanı T.C.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr.Serdar Çam ile bir araya geldi.

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Başkanı R. Kazakbayev, Kırgız Cumhuriyeti’ndeki iç siyasi durumun istikrara kavuşması konusunda muhataplara bilgi vererek, mevcut siyasi süreçlerin hukuk alanına döndüğünü belirterek, aynı zamanda Başbakan başkanlığındaki ülkenin yeni liderliğini vurgulayarak, .hakkında. Cumhurbaşkanı S. Japarov, anayasal reformlar, yargı sistemi ve kolluk kuvvetleri reformları, eğitim ve sağlık sistemleri dahil olmak üzere Kırgız Cumhuriyeti devlet organlarının tüm faaliyet alanlarında radikal reformlar gerçekleştirmeyi planlıyor. R. Kazakbayev, yeni Hükümetin yolsuzluk ve suça karşı uzlaşmaz bir mücadele yürütmedeki sağlam duruşunun altını çizdi.

Bakan R. Kazakbayev görüşmede, Kırgız Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti arasında geleneksel olarak dinamik işbirliği alanlarından biri olan kültürel ve insani alana özel önem verdi ve Kırgızistan’ın Türkiye ile bu yönde işbirliğini sürdürmeye ve derinleştirmeye büyük önem verdiğini vurguladı.

Kırgız tarafı, TİKA’ya teknik yardım konusunda ortak projelerin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti ve Hükümetlerarası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun (IGC) 9. Toplantısı Eylem Planının TİKA aracılığıyla eğitim ve tarım alanlarında TİKA aracılığıyla uygulanmasının önemine odaklandı. , kültür, turizm, teknik yardım ve sağlık hizmetleri.
Bakan R. Kazakbayev, TİKA’nın Kırgız Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini çok takdir etti ve Kırgız Cumhuriyeti’nin TİKA aracılığıyla yaptığı yardımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. koronavirüs salgını sırasında.

Bakan R. Kazakbayev, ikili kültürel ve insani ilişkilerin gelişmesi açısından vatandaşların karşılıklı seyahatlerinin önemine dikkat çekerek, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliğini iki devletin vatandaşları için karşılıklı vize ve çalışma izinlerinin iptali olasılığını değerlendirmeye davet etti. Özellikle, bu ortak adımın Türk entegrasyonunun temel hedeflerinden birine – insan kaynaklarının ve malların serbest dolaşımının sağlanmasına – ulaşılmasına yardımcı olacağını belirtti. Buna karşılık Türk bakan, turizm alanında işbirliğini yoğunlaştırmayı teklif etti. Bu doğrultuda bir fırlatma rampası olarak, Kırgız Cumhuriyeti profesyonel liseleri temelinde turizm işletmesi için ortak eğitim olasılığına odaklandı.
—————————————————————–
Bakan R. Kazakbayev’in Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Fayik Yavuz ile görüşmesi gerçekleşti

Kazakbayev, bu yılın Ekim ayında olanları F. Yavuz’a bildirdi. Kırgız Cumhuriyeti’nin iç siyasi gündemindeki olaylar. Olayın Türk de dahil olmak üzere yatırımcılar ve işadamları için herhangi bir tehdit oluşturmadığını kaydeden Erdoğan, Kırgız tarafının Türk yatırımcıların haklarını korumaya ve Kırgız Cumhuriyeti’nde kalan Türk vatandaşlarının güvenliğini sağlamaya devam etmeye hazır olduğuna güvence verdi. Bakan ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti’nin ülke bölgelerindeki temsilcilerine, bölgelerdeki her bir maden işletmesinin güvenliğini sağlama konusunu özel kontrol altına alma talimatı verildiğini söyledi. Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı başkanı, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın, iş ve yabancı yatırımcıları korumak için cumhuriyetçi bir operasyonel karargah oluşturma girişiminin önemine özel bir vurgu yaptı ve bu, Cumhurbaşkanı Vekili S. Japarov’un cumhuriyetin güneyine yaptığı gezinin mantıksal devamı oldu.

Bakan, S. Japarov başkanlığındaki ülkenin yeni liderliğinin, anayasal reformlar, yargı sistemi ve kolluk kuvvetleri reformları, eğitim ve sağlık sistemleri dahil olmak üzere Kırgız Cumhuriyeti devlet organlarının tüm faaliyet alanlarında radikal reformlar gerçekleştirmek niyetinde olduğunu vurguladı. ayrıca tüm siyasi partilerin programında bakanlıkların ve bürokratik aygıtın genel olarak kesilmesi için bir nokta olduğunu söyledi. Sonuç olarak, önemli sayıda memurun işsiz kalacağı bir durum kaçınılmazdır. Bu bağlamda, düşük faiz oranlarıyla kredi alma ve onlara sosyal rehabilitasyon sağlama olasılığı da dahil olmak üzere, bu kategorideki insanları girişimcilik konusunda eğitme olasılığını değerlendirme talebiyle Türk tarafına döndü.

Taraflar, epidemiyolojik durum istikrar kazandıkça, 2020 için planlanan ve pandemi nedeniyle ertelenen 2 önemli olayı uygulamaya koymayı kabul etti: 1) Kırgız Cumhuriyeti ve TR iş çevrelerinin katılımıyla Issyk-Kul İş Forumu; 2) Kırgız Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında oluşturulan Kırgız-Türk İş Odası Ortak Toplantısı.

Taraflar ayrıca, TOVV’nin organize sanayi bölgeleri ve Kırgız Cumhuriyeti’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak ve ticari ve ekonomik bağları genişletecek diğer kavramsal kurumlar yaratma konusundaki deneyimlerini incelemek için Kırgız Cumhuriyeti’ndeki iş derneklerinin Türkiye’ye ziyaretleri de dahil olmak üzere ekonomik diplomasinin potansiyelini inşa etmeye yönelik projeleri tartıştı.

Görüşmede, Kırgızistan ve Türkiye iş çevreleri arasındaki etkileşimin yoğunlaştırılması, tarafların iş birliklerine ve girişimcilere yardıma ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

R. Kazakbayev, Türk girişimcileri Kırgızistan’daki forumlar, sergiler ve fuarlar gibi ekonomik etkinliklere aktif olarak katılmaya çağırdı. Aynı zamanda, COVID 19 salgınının ikinci dalgasının gelişimini de hesaba katarak, ortak ekonomik olayları video konferans yoluyla da düzenlemenin önemine dikkat çekti.
Görüşmeye devam eden Bakan, Kırgız Cumhuriyeti’nde iş yapmanın şartlarından söz ederek, ülkemizin bölgedeki en liberal yatırım politikasına sahip olduğunu belirterek, Türk iş dünyasını Kırgızistan’da daha da aktif hareket etmeye çağırdı. Dışişleri Bakanı aynı zamanda toplantıya katılanlara Türk sloganını da hatırlattı: “Ekonomi, siyasetin bayrağını yükseltir”.

 

Rusça