“İslamiyet Geleceğin Dini…”

“İslamiyet Geleceğin Dini…”

Son 10 yıl içerisinde İngiltere ve Galler'de kendini Hıristiyan olarak tanımlayanların oranı yüzde 71.1' den, yüzde 59.3'e düşerken; aynı yıllar içersinde yine İngiltere ve Galler'de Müslüman nüfusun oranı yüzde 4.8 artarak 2.7 milyona yükseldi.

Ankara (Sivil İnisiyatif) – İngiliz Daily Mail Gazetesi, İngiltere’de kiliseye giden Hıristiyanların sayısının camiye giden Müslümanlardan daha az olduğunu yazdı.

2011 yılında yapılan nüfus sayımında kendini Hıristiyan olarak tanımlayanların sayısının 33.2 milyon kişi olarak belirlendiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyleyen gazete, buna delil olarak Londra’nın doğusundaki bir kilise ile camideki ibadet edenlerin fotoğraflarını yayınladı.
Gazetenin ilk fotoğrafında bin 230 kişilik tarihi kilisede ibadete gelen Hıristiyanların sayısı 12’yi geçmezken ikinci fotoğrafta, kiliseye yakın bir semtteki camiye Cuma namazını kılan Müslümanların sokaklara taştığı dikkat çekiyordu.
İslamiyet, Geleceğin Dini…
Daily Mail ‘Bu fotoğraflar nüfus sayımı sonuçlarından daha iyi bir hikâye anlatıyor. Fotoğraflar, İngiltere’de şimdiki trend, Hıristiyanlığın geçmişin, İslamiyet’in ise geleceğin dini olduğunu gösteriyor’ diye yazdı.
Habere göre, 18. yüzyılda inşa edilen bin 230 kişilik tarihi St George Kilisesi’ne pazar ayinine gelenlerin sayısı 20’yi geçmiyor. Diğer yandan Bangledeşlilere ait 100 kişilik caminin ise Cuma namazlarında sayısı 5 katına çıkıyor.
Hıristiyan’ım diyenlerin sayısı azaldı…
Gazete ayrıca son 10 yıl içerisinde İngiltere ve Galler’de kendini Hıristiyan olarak tanımlayanların oranının yüzde 71.1’den, yüzde 59.3’e düştüğünü; aynı yıllar içersinde yine İngiltere ve Galler’de Müslüman nüfusun yüzde 4.8 artarak 2.7 milyon yükseldiğini aktardı.
Dail Mail, gelecek 20 yıl içersinde İngiltere’de kiliseye gidenlerden çok aktif Müslüman olacak fikrinin bundan 50 yıl öncesine kadar akıllara asla gelmeyeceğini belirtirken;”Bir kaç on yıl içinde St George Kilisesi yine inananlarla dolabilir ancak bu defa bunlar Hıristiyan olmayacak’ dedi.