İş kazalarında günde üç ölüm

İş kazalarında günde üç ölüm

Faruk Çelik’in Bakanlık verilerine dayanarak verdiği yanıta göre 2002 yılından 2011 yılının ekim ayına kadar geçen sürede, 706 bin 608 iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda 15 bin 961 işçi sürekli iş göremez hale gelirken, 10 bin 297 işçi de yaşamını yitirdi

İş güvenliğindeki zafiyet İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel’in yazılı soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in verdiği yanıtla ortaya çıktı. Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre son on yıl içinde günde ortalama 3 kişi iş kazası sonucu hayatını kaybetti.
Gazetemizin ilk sayısında emekli iş müfettişi Kemal Gönültaş’ın “iş sağlığı ve Güvenliği Temel Kanunu”nun bir an önce çıkarılması gerektiği yolundaki uyarısının ne kadar haklı olduğu Bakan Çelik’in , İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel’in, soru önergesine verdiği yanıtla da ortaya çıktı.
Bakan Çelik’in yanıtları Türkiye’nin işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki karnesini bir kez daha gözler önüne serdi.

706 BİN İŞ KAZASI

Çelik’in Bakanlık verilerine dayanarak verdiği yanıta göre 2002 yılından 2011 yılının ekim ayına kadar geçen sürede, 706 bin 608 iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda 15 bin 961 işçi sürekli iş göremez hale gelirken, 10 bin 297 işçi de yaşamını yitirdi. 2002 yılından bu yana iş cinayetleri giderek ülke gündeminde daha fazla yer tutmasına karşın ölümlü kazalar hız kesmedi. Kriz gerekçesiyle çalışma koşullarının giderek ağırlaştırıldığı 2008 yılından bu yana 4 bin işçi çalışırken can verdi. Sadece 2010 yılında ölen işçi sayısı bin 500’e yaklaştı. Aynı yıl 2 bine yakın işçi de iş göremez hale geldi.

DENETİMİ KİM YAPACAK?

Abdullah Levent Tüzel’in sorularına verilen yanıtlar başka bir gerçeği de ortaya koydu. 1 milyona yakın güvenlik personelinin istihdam edildiği Türkiye’de işyerlerini denetleyen sadece bir avuç personel var. Bakan Çelik’in yanıtına göre, İş Teftiş Kurulu Başkanlığında 16 Ekim 2011 tarihi itibarıyla toplam 901 denetim elemanı bulunuyor. İş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapanlar ise, 225’i iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcısı ve 240’ı iş müfettişi yardımcısı olmak üzere toplam 465 kişi.

EN ÇOK KAZA MADENLER VE MAKİNA SANAYİNDE

Faruk Çelik ayrıca, 2011 yılı verilerine göre, iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerin başında kömür ve linyit çıkarılması, makine ve teçhizat hariç fabrikasyon metal ürünleri imalatı, ana sanayi ve bina inşaatının geldiğini açıkladı.