“İlk Türk Savaş Sanatı Sayokan’ı Bakanlık bünyesinde görmek istiyoruz”

“İlk Türk Savaş Sanatı Sayokan’ı Bakanlık bünyesinde görmek istiyoruz”

Üniversiteler ile Sayokan Ankara Alplık Okullarının ortaklaşa düzenlediği Sayokan Şöleni, Sayokan Alplarının kaynaşması ve Sayokan’ı tanıtma amaçlı olarak Ankara Altınpark da yapıldı. Ankara bölgesinde ilk defa gerçekleşen bu organizasyona Kırıkkale Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Altınpark Alplık Okulu, Maltepe Alplık Okulu, Öveçler Alplık Okulu katıldı.

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Sayokan’ın tanıtılmasına yönelik gerçekleştirilen “Sayokan Şöleni’nde” bir konuşma yapan Sayokan Dünya Federasyonu adına Başkan Yardımcısı Yaşar Tanrıverdi, Sayokan sporunun dünyada büyük bir hızla yayıldığını belirterek “Sayokan Sporu yakın zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesinde faaliyetlerini sürdürecektir” dedi.

Başkent Platformunu temsilen katılım sağlayan Genel Başkan Dr. Mustafa Kurt ise yerel yönetimlere, iş dünyasına, sporseverlere destek olmaları çağrısı yaparak “tabii ki eski Sayokan Başkanı olan Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç bu işin üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Ümidim o ki, yakın dönemde hem dünyada hem de ülkemizde yaygınlaşan Sayokan, Bakanlığın sahip çıkmasıyla dünya arenasında hak ettiği konumu da kazanır” diye konuştu.

Aybarlar adına söz alan Murat Çekiç de Yabgu Nihat Yiğit’in bulup kurduğu Sayokan Sporunu gelecek nesillere en iyi şekilde iletme gayreti içerisinde olduklarını belirterek “Savaçının Yolu ve Kanı, kelimelerinin ilk hecelerinden oluşan Sayokan, ilk Türk savaş sanatı olma özelliği ile bir an önce sahiplenilmelidir” şeklinde konuştu.

Murat Çekiç, şunları söyledi:

Sayokan, kökleri Orta Asya’ya dayanan Türklerin tarihinde bulunan bilgilerin derlenip, stratejileri oluşturulmuş, güç, kuvvet, dayanıklılık, hız ve çeviklik gelişmelerini en yüksek noktaya çıkartmayı amaçlayan bunu yaparken de sakatlanmayı ve hastalıkları en aza indirgemeyi planlayan ruhsal ve bedensel eğitim çalışma bütünü olan bir Türk savaş sanatıdır.

ABD, İngiltere, Almanya, Belçika, İran, Mısır, Kazakistan, Gürcistan ve Azerbaycan başta olmak üzere tam 14 ülkede ve Türkiye’nin birçok şehrinde ise 24 adet Alplik okullarında eğitimi veriliyor.

Savaş Sanatları Uzmanı (Yabgu) Nihat Yiğit tarafından tarihimizdeki savaşlarda kullanılan teknikleri araştırması sonucunda 1999 yılında ortaya çıkardığı Sayokan, Savaş Sanatları Ustaları Dünya Federasyonu ve Uluslararası Savaş Sanatları Ustaları Federasyonu tarafından analiz edilerek, resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmış.
Bir kişinin 9 Ay gibi kısa sürede kendini savunabileceği ve Sayokan’ın tekniklerini öğrenebileceği bir eğitim alması yeterli olacaktır. Her yaştan insanımız bu sporu öğrenebilir, Sayokan sadece erkeklere has bir spor da değil, kadınlarında uygulayacağı bir spordur. Verdiğimiz eğitimlerde seviyeleri aşan öğrencilerimiz, cenklere katılma şansı bularak, ödüller de kazanabiliyorlar.

İki programı olan Sayokan’da, Alagan Alplik (A) eğitim programında 9 ile 24 yaş arasındaki insanların bu programı yapabileceği gibi aynı zamanda Sayokan’ın Kahramanlık Oyunlarına da hazırlıyor. Basagar Alplik (B) programında ise orta yaş üstü insanların istifade edebileceği ve herhangi bir saldırıda kişinin kendisini korumasını sağlayan bir eğitim veriliyor.

Sayokan, Malazgirt Savaşı’nda Alparslan’ın ordusu düşmanı alt etmede kullandığı 4 Hilal ve 4 Bölge stratejiyi günümüze taşıyarak, hilal ayak hareketiyle rakibi hilal içerisine hapsedip rakibi yenme teknikleri uygular.

Belirli seviyeleri bulunan Sayokan’da her bir seviyede farklı kuşak bağlanıyor. Manas Kapısı’nda Beyaz Kuşakla başlanırken, Toy Kapısında Gökçin (Mavi) Kuşak, Kunt Kapısı’nda Sarı Kuşak, Mamak Kapısı’nda Alçin (Kırmızı) Kuşak, Kazan Kapısı’nda da 4 bulung Kuşak denilen, içerisinde beyaz, mavi, sarı ve kırmızı renklerin olduğu kuşak bağlanır. Bu kuşaklardan sonra Siyah kuşağa geçilir ve kapılardan geçerek, seviye yükselir. Ayrıca, Sokak Mangandaları ve kapkaççılardan korunmayı öğrenmek için Sayokan’a gelen kadınlarımız ise kendine güveninin arttığını vurguladı.
Polis olmak için yapılan mülakatlarda Sayokan’ın önemi çok büyük. Sayokan’da eğitim gören gençler, Polis alımında fiziki yeterlilik sınavlarını rahatlıkla geçebiliyorlar”.

Katılım Yoğundu…

Altınpark Alplık Okulu’nun ev sahipliğinde Altınpark Akarsu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şölene; Sayokan Dünya Federasyonu adına Başkan Yardımcısı Yaşar TANRIVERDİ, Spor Bakanı Suat KILIÇ‘dan sonra Sayokan Federasyonu Başkanı Selim YÜCEORAL, Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa KURT, Anfa Genel Müdürü Mustafa Musa AKSU, Başkent Platformu Kırgızistan temsilcisi Saıbzhan SALIZHANOV ve birçok Sivil Toplum Örgütü ve Sayokan severler katılım sağladı.