İlham Aliyev Dönemi’nde Azerbaycan” Kitap Tanıtım Gecesi Gerçekleşti…

İlham Aliyev Dönemi’nde Azerbaycan” Kitap Tanıtım Gecesi Gerçekleşti…

Azeri ve Türk akademisyenler tarafından yazılan “İlhan Aliyev Dönemin de Azerbaycan” kitap geçtiğimiz günler de seçkin davetliler eşliğin de tanıtımı yapıldı…

Azeri ve Türk akademisyenler tarafından kaleme alınan, “Kafkasya’nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Dönemin de Azerbaycan” adlı kitap seçkin davetlilerin katılımı ile tanıtıldı.
Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından, söz konusu kitabın tanıtımı için Sheraton Otel’de program düzenlendi.
Etkinliğe TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başkent Platformu Genel Başkanı ve aynı zaman da Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Azerbaycan Strateji Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Ferhad Memmedov, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faik Bagırov, Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin,TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin,Uluslar arası Sivil İnisiyatif Gazetesi Genel Müdürü Tülay Erim Çömez,Azerbaycan Milli Kahramanı İbad Hüseyinov, Atilla Dergisi Editörü Gülşen Behbud,Türk Dünyası Kültür Elçisi Zeynep Köşker ve çok sayıda davetli katıldı.
Necdet Ünüvar, yaptığı konuşmada, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde kültür, tarih, din, dil ve coğrafi özelliklerin yanı sıra devlet adamlığının da çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye ile Azerbaycan’ın farklı coğrafyalarda olmalarına karşın “gönül coğrafyasında” bir arada olduklarını ifade eden Ünüvar, “Siyasetçi gelecek seçimleri düşünür ama devlet adamı geleceği düşünür. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler böyle bir devlet adamlığının ürünüdür” dedi.
Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faik Bagırov ise Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak tarih, kültür, dil ve din bağlarından gelen sarsılmaz bir birlikteliği bulunduğunu söyledi. İki ülke arasındaki birlikteliğin dünya genelinde ikinci bir örneği bulunmadığını ifade eden Bagırov, “Maalesef iki ülke arasındaki bu birlikteliği bozmaya teşebbüs edenler olmuştur. Ancak devlet büyüklerimizin ortak öngörüsüyle bu provokasyon bertaraf edilmiştir” diye konuştu.
Kitabın editörlüğünü yapan Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan da Azeri ve Türk akademisyenler tarafından kaleme alınan eserde, son 20 yılda büyük bir değişim ve dönüşüm geçiren Azerbaycan’ın iç ve dış politikasının anlatıldığını söyledi. 1993 yılında Azerbaycan’a gittiğinde çok fakir ve geri kalmış, 2000’li yıllarda ise yeni ve modern bir ülke ile karşılaştığını aktaran Erhan, bu büyümede petrol ve doğalgazın yanında liderliğin de büyük önem taşıdığını ifade etti.

Tanıtımın sonunda;uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar alanındaki başarıları ve SAM faaliyetlerine vermiş olduğu destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (USAK), Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), Avrasya Araştırmalar Merkezi (AVİM), Ankara Üniversitesi Avrupa Halkları Araştırma ve uygulama Merkezi Direktörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Sabancı Üniversitesi Öğretim ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Danışmanı Prof. Dr. Bülent Aras, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Turkish Policy Quarterly dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Diba Nigar Göksel, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ekonomik Yönetim Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mitat Çelikpala, Balıkesir Üniversitesi Doç.Dr. Səbahəttin Şimşir, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yanında Stratejik Araştırmalar Merkezi “STRATEJİ VİZYON” ödülleri takdim edildi..

İlginizi çekebilir