“İki ülke halkını daha da yakınlaştırmak istiyoruz…”

“İki ülke halkını daha da yakınlaştırmak istiyoruz…”

Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao'da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde kültürel faaliyetlerin yanı sıra ticari ilişkilerinde daha aktif ve verimli olacağına inanıyorum” dedi.

Başkent Platformu, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi bağlamında gerçekleştirdiği yabancı delegasyon ziyaretlerine devam ediyor.

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın misyonu çerçevesinde yapılan ziyaretlerin bu ayki durağı Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Müsteşarlığı oldu. Ziyarete; Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt, Onursal Başkan  ile Ankaralılar Vakfı Başkanı Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın katıldı.

Zhu Guangyao’ya “Hoş geldin Ziyareti”

Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Müsteşarlığına atanan Zhu Guangyao’ya bir nezaket ziyareti gerçekleştiren; Kurt, Şıvgın ve Toprak “ülkeler arası ticari faaliyetler konusunda da” fikir alış verişinde bulundular.

Ziyaret esnasında çalışmaları hakkında bilgi aktaran Ankaralılar Vakfı Başkanı Halil Şıvgın, “Ankaralılar Vakfı’nın Çin Halk Cumhuriyeti nezdinde organize etmeyi planladığı faaliyetler konusunda” değerlendirmelerde bulundu.

Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt “İki ülke halkını daha da yakınlaştırmak istiyoruz”

Başkent Platformu adına konuşan Başkan Mustafa Kurt ise Platformun amacı, yapısı ve faaliyetleri konusunda kısa bir bilgi verdikten sonra “Türkiye ile
Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Ankara’nın 25 ilçesinde örgütlü bir sivil toplum örgütü olduklarını ifade eden Kurt Asya’da, Avrupa’da, Balkanlar’da ve Ortadoğu’da 800’ü aşkın sivil toplum kuruluşu ile birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Platformun örgütlü yapısı ve zenginliğinin, Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önemli bir katkı yapacağına değinen Başkan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki ülke halkını daha da yakınlaştırmak istiyoruz. Kültürümüzü daha iyi tanıtmak, STK’lar aracılığıyla sosyal ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.”

Guangvao “Türkiye’de bulunmaktan büyük memnuniyet duymaktayım”

Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde kültürel faaliyetlerin yanı sıra ticari ilişkilerinde daha aktif ve verimli olacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Guangvao, ilişkilerin sürdürülmesinin ülkeler arasındaki ticaret hacmini artıracağını da sözlerine ekledi.

Ortak görüşme sonunda ele alınan konuların daha detaylı ve somut projeler bazında ele alınması için yakın bir tarihte görüşme kararıyla ziyarete son verildi.

İlginizi çekebilir