HİSAR Dergisi, Hisar Şairlerinden, Yahya Akengin’le Yeniden Hayat Buluyor

HİSAR Dergisi, Hisar Şairlerinden, Yahya Akengin’le Yeniden Hayat Buluyor

Hisar Dergisi ocak 1957 tarihli 75. sayısından sonra yayına ara verdi. Ocak 1964'te yeniden çıkarıldı. Aralık 1980'de, 277. sayısından sonra yeniden kapandı.

Ankara (Sivil İnisiyatif) – 1950- 1980 arası Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olan HİSAR dergisi, Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda yapılan bir anma toplantısı ile sevenlerini bir araya getirdi.

Zeynep Köşker’in sunuculuğunu yaptığı anma toplantısına Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Milli Kütüphane Başkanı Zekeriya Batmazoğlu, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Doç. Dr. Gıyasettin Aytaş, Abdullah Satoğlu, Saadettin Elibol ve Ahmet Kurt konuşmacı olarak katıldı.

Ahmet Kurt :
Anma toplantısında bir konuşma yapan Ahmet Kurt, daha önce Çınaraltı Dergisi’nde yazan şairlerin bir araya gelmesi ile 1950 yılında çıkmaya başlayan Hisar Dergisi’nde önemli isimlerin yer aldığını söyledi.

Mehmet Çınarlı, İlhan Geçer, Mustafa Necati Karaer, Nüzhet Erman, Yavuz Bülent Bâkiler, Sevinç Çokum, Oyhan Hasan Bıldırki, Gültekin Samanoğlu, M. Necati Özsu, Ayla Oral, Şevket Bulut, M. Fahri Oğuz, Arif Nihat Asya, Tarık Buğra, Mehmet Kaplan, Cemil Meriç, Faik Baysal, Metin And, Hilmi Ziya Ülken, Talat Sait Halman, Rüştü Şardağ’ın HİSAR’la birlikte ilk akla gelen şairler olduğunu belirten Kurt, şöyle dedi:

”Sanatçı bağımsız olmalıdır… Sanatçının dili yaşayan dildir. Her alanda Batı taklitçiliğine karşı çıkılmalı, gelenekler tümüyle reddedilmeli, sanat siyasetin aleti olmamalı, dildeki kargaşa giderilmelidir.”

Mehmet Çınarlı’nın anıları ve Hisar Şairlerinin şiirleri sonrası, Hisar’ın yeniden çıkarılması gündeme getirildi. Hisar’ın; Hisar şairlerinden Yahya Akengin tarafından çıkarılması önerildi, öneri sevinçle karşılandı. Toplantı Zeynep Köşker hanımefendinin okumuş olduğu şiirlerle son buldu…

Hisar Dergisi ocak 1957 tarihli 75. sayısından sonra yayına ara verdi. Ocak 1964’te yeniden çıkarıldı. Aralık 1980’de, 277. sayısından sonra yeniden kapandı.