“ Her Konya’lının Konya İçin Söyleyeceği Bir Sözü Ve Yapabileceği Bir Şey...

“ Her Konya’lının Konya İçin Söyleyeceği Bir Sözü Ve Yapabileceği Bir Şey Olmalı”

Başkent Platformu genel başkanı muatafa kurt ve yönetim kurulu ile bir araya gelen Konyalılar derneği Genel başkanı Mehmet ERKOÇ ve dernek temsilcileri
Sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları nasıl olmalı, sistemden kaynaklı sorunlarının neler olduğu ve işlevselliklerinin nasıl artırılacağı hususunda mini bir konferansta bir araya geldiler. ERKOÇ toplantı sonunda Başkent platformunun yola çıktıklarından bugüne kadar çok hızlı yol aldıklarını ve kendilerine karşıda büyük bir teveccüh olduğunu söyledi. Kendilerinden örnek bir siviltoplum kuruluşu olarak faydalanmak istediklerini belirtirtti. Kardeş bir kuruluş olarak hizmet üretmekten duyacakları memnuniyedi dile getirdi.

NİÇİN “KONYALILAR DAYANIŞMA DERNEĞİ”

ERKOÇ; Dernek, “İnsanın doğduğu yer değil doyduğu yer önemlidir” sözüne saygı gösteren aynı zamanda doğduğu yere de gücü yettiği kadar hizmet etmesi gerektiğine inanan, bu yüzden “ Her Konya’lının Konya İçin Söyleceği Bir Sözü Ve Yapabileceği Bir Şey Olmalı” sözünü slogan olarak benimsemiş, birlik ve beraberlik içinde memleketimiz ve hemşerilerimiz için ne yapabiliriz ? diyerek yola çıkmış memleketini seven bir grup Konya sevdalısıdır.
Sivil Toplum Kuruluşları olarak pek iyi olmayan imajımızı düzeltme konusunda fazla hayalci olmadan yaptıklarımızla bir etki bırakarak, sırf bir şeyler yapılmış olsun diye faaliyetler yapmaktansa; Hemşerilerimizin Derneğimize sahip çıkacakları programlar yaparak yeniden güven ve itibar kazanmayı hedeflemektedir.
Bunu yaparken Mevlana’nın “ düne ait ne kadar söz varsa dünle beraber gitti “cancağızım”. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım ” sözünden yola çıkarak geçmişe takılı kalmadan ama geçmişte yapılanlara saygı duyarak onların bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanarak onların yaptıklarından daha fazlasını, yapılmak istenip de yapılamayanları başarmayı hedeflemektedir.

Bir kişinin sahiplenmesiyle her şeyin yapılabileceğine inanıyoruz. Ne yaparsak yapalım karşılık bulacak bir iş yapmayı, Konya’mız için ahenk sağlama ve toparlanma sürecine katkı sağlayarak birlik ve beraberlik içinde bir güç olarak ortaya çıkmak istiyoruz.

Erkoç; Memleketimizi ve insanları seviyoruz. Onlar için birşeyler yapmazsak hiç bir gelişmeyi sıradanlıktan kurtaramayacağımızı biliyor ve onlar için hep iyi şeylerin yapılmasını istiyoruz dedi. Biz önceliklerimizi belirlemezsek kaynaklarımızı iyi kullanamayacağımızın bilincinde olarak hep istişare ederek ortak akıl toplantıları yaparak azami katılımla en doğru kararları almak istiyoruz ve herkesten buna destek olmasını bekliyoruz.
Öncelikle Derneğimize ait bir web sitesinin kurulumu sağlanarak ve mail grupları oluşturarak iletişimin en iyi şekilde kullanılması sağlanacak, birlik ve beraberlik içinde sizlerden gelen önerilerle şekillendirilen her zaman merak edilip kontrol edilen bir site oluşturmayı amaçlamaktayız. (Tamamlanma aşamasında)
Konya’ya hizmet etmiş kişilerin tespitinin yapılarak, hayatta olan ve ulaşılabilen kişilerle irtibata geçilecek, Konya’nın isim yapmış ünlü siyasetçi, sanatçı ve toplumda öne çıkmış kişilerinin katılımıyla geniş katılımlı bir “ Konya Gecesi ” organize edilerek Dernek faaliyetlerine katkı sağlayacak bir organize ile Konya’nın tanıtımına yardımcı olunacak.
Herkese eşit mesafede durularak Yine Mevlana’nın dediği gibi “ Her ne olursan ol yine gel” diyerek herkese kucak açarak, hemşerilerimizin gönüllü katılımları ile eğitim, sağlık, kültür gibi komisyonlar kurularak daha geniş katılımlı takibinin yapılarak daha iyi sonuç alıcı işler yapılmaya çalışılacaktır.
Mahalle veya İlçe Temsilcilikleri gibi daha küçük bölgelerde örgütlenerek daha geniş bir kitleye ulaşmak ve her türlü faaliyetleri takip edebilmek.

şehirlerde birçok etkinliklerin yapılmasını yönelik çalışmalarımız var . (11-17 Haziran 2013 tarihleri arası Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde organize için onay alındı.Valilik,Belediye ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile irtibatlı bir şekilde Çalışmalar devam ediyor. En Kısa sürede Tertip Komitesi belirliyoruz. Parlamenter ve üst düzey bürokratlarımızla sık sık bir araya gelerek, güncel ve ülkemizi ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunabileceğimiz panel sempozyum ve çalıştay gibi çözüme yönelik geniş katılımlı organizasyonlar tertip etmek diyerek sözlerini tamamladı…