“Hepimiz biriz, beraberiz, tek bir milletiz”

“Hepimiz biriz, beraberiz, tek bir milletiz”

“İnanın hepimiz aslında aynı şeyi söylüyoruz, hepimiz kardeşlik diyoruz. Onun için milli birlik ve kardeşlik projesini ısrarla işliyoruz, ısrarla gündemde tutuyoruz. Onun için ne diyoruz? Tek millet diyoruz, tek bayrak diyoruz, tek vatan diyoruz, tek devlet diyoruz, bunu başarabilmek için bunu söylüyoruz. Ve biz bu gök kubbeyi seviyoruz, hepimiz biriz, beraberiz, tek bir milletiz, ne kafatasçılığın, ne kavram kargaşasının bizim aramıza girmesine asla müsaade etmeyelim”.

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bin yıllık ortak tarihimiz boyunca Türk, Kürt, Arap, Laz, Gürcü, Çerkez, Boşnak, Pomak hiçbir ayrım yapmaksızın bir arada olunduğuna işaret ederek “her alanda gözetmemiz gereken ilke kardeşliktir” dedi.
Acem’in de Arap’a üstünlüğü yoktur diyen Hazreti Peygamberi anlamayanlar, Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Hacı Bektaş-ı Veliyi anlamayanlar, özümsemeyenler, hiç olmazsa, tekrar ediyorum, şehitliklere baksınlar, belki o mezar taşları onlara bir şeyler anlatır” diye konuşan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
“10 yıllardır tartışılan, ama bir kavram kargaşası içinde kayıkçı kavgasına dönüşen bu meselelerde bu kavramlarda toplumunu aydınlatacak kavramları etraflıca izah edip ortaya koyacak çalışmalar mutlaka yapılmalıdır; sosyal bilimcilere burada çok büyük görev düşmektedir.
Biz siyaset kurumu olarak herkesi eşit derecede kucaklayan medeniyetimizle, topraklarımızla birlikte yaşama kültürümüzle, özellikle bunu söylüyorum, birlikte yaşama kültürümüzle örtüşen, tarihimizle, medeniyetimizle örtüşen bir anayasa için yoğun bir gayretin içindeyiz. Bilim insanlarımızdan da bu noktada kavram kargaşasını giderecek çalışmalar bekliyoruz. İnanın hepimiz aslında aynı şeyi söylüyoruz, hepimiz kardeşlik diyoruz. Onun için milli birlik ve kardeşlik projesini ısrarla işliyoruz, ısrarla gündemde tutuyoruz. Onun için ne diyoruz? Tek millet diyoruz, tek bayrak diyoruz, tek vatan diyoruz, tek devlet diyoruz, bunu başarabilmek için bunu söylüyoruz. Ve biz bu gök kubbeyi seviyoruz, hepimiz biriz, beraberiz, tek bir milletiz, ne kafatasçılığın, ne kavram kargaşasının bizim aramıza girmesine asla müsaade etmeyelim”.
İstiklale ve hürriyete yeryüzündeki her milletten daha fazla aşık olduklarına değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Gidin şehitliklere bakın, Saray Bosna yazar, Üsküp yazar, Gazze yazar, Kudüs, Kahire, Diyarbakır, Hakkâri, Şam, Halep, Bağdat, Antalya, İstanbul, Ankara yazar. Dili başka, ili başka, derisinin rengi başka yüz binlerce kabir vardır o kabristanda, ama onların hepsi, ama hepsi tek bir milletin evladıdır, tek bir milletin efradıdır. Kavimler, ırklar, diller, inançlar, anne-babalar, şehirler farklı olabilir, biz hepimiz daha üst bir kimliğin, Türkiyeli kimliğinin altında bir araya gelmiş, tarihin, kültürün, ortak medeniyetimizin, inançlarımızın bizi birbirimize kardeş yaptığı tek bir millet olmuşuz”.

İlginizi çekebilir