Halkın Halka Yardım Projesi: KAY-DERS

Halkın Halka Yardım Projesi: KAY-DERS

“Avrupa’daki çocuklar bizim çocuklarımızın yaşadıkları sorunları yaşamıyorlar”

“Halkımızın fakir olduğu bir gerçek. Bundan dolayı eğitimini tamamlayamayan binlerce çocuğumuz var. Bu durumda milletimiz dünyadaki birçok ülkeye karşı yarışamayacak durumda” bu sözler KAY-DERS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Köksal’a ait. Köksal Avrupa’da büyüyüp, oradaki hayat standartlarında eğitim görmüş. 2006 yılında memleketi Kayseri’ye kesin dönüş yaptıktan sonra Türkiye’deki eğitim düzeyini, Avrupa’daki devletlerin ve velilerinin eğitime verdikleri desteklerle kıyaslayınca da kolları sıvamaya karar vermiş.
KAY-DERS Kayseri Dershane, Eğitim, Rehabilitasyon, Sanat, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 2011 yılında Başkan Zeliha Köksal’ın “benim ülkemde, benim milletime eğitimle ilgili bir şeyler yapılması gerek” kararıyla KAY-DERS adı altında kurumlaşmış. Amacı, dershaneye gidemeyen veya okumak isteyip de maddi imkânları olmayan çocuklara ihtiyaçları olan eğitim hakkını bedelsiz olarak vermek olan dernek, kuruluş olarak çok yeni olmasına karşın daha şimdiden büyük başarılara imza atan başarılı bir örgütlenme örneği.
Başkan Köksal, Kayseri’nin yerel radyosu olan Radyo Arifan’da 1 yılı aşkın yaptığı programlarla, canlı yayına davet ettiği öğrencilerin ve velilerinin sıkıntılarının detaylarını bizzat dinleme fırsatı bulmuş. Gittikçe hayat kalitesi yükselen ülkemizde hala bir köşede unutulmuş ama bir şeyler yapmak isteyen ve bunu yapacak maddi imkânları olmayan minicik kalplerle tanıştım.

Aldığım karar sonucunda başlangıç olarak Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerine bu durumu ve derneği anlattım. Onlardan öğretici olmalarını rica ettim. Bu sayede gönüllü 100 öğretmeni listeye ekledim. Daha sonra mahalle muhtarlıklarını ve fakir fukara derneğini ziyaret edip, fakir ailelerin ve fakir öğrencilerin listelerini aldım. Bizzat kendim ev ev dolaşarak ümitsiz hayatlarda hedefi büyük öğrencileri keşfettim. Eğitimde destek alabilme imkânının doğmasının onları ne kadar heyecanlandırdığını gördüm.
Bir Ülkenin Geleceği O Ülke İnsanlarının Göreceği Eğitime Bağlıdır
Amacımız hedefi olup da maddi imkânlardan dolayı dershaneye gidemeyen öğrencilere dershane eğitimi vermek ve etüt yaptırmaktır. Verim almaya şimdiden başladık. Ancak KAY-DERS Derneği sadece eğitimle ilgilenmiyor. Öğrencilerimiz ve öğrenci velilerimize daha iyi bir hayat için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar içinde öğrencilerin yol parasından, ailelerin iaşelerine kadar uzanan geniş bir yelpaze var.
Bir diğer adı “Halkın Halka Yardım Projesi” olan derneğimizin, Kayseri’deki bu gibi sıkıntı çeken çocukları psikolojik baskıya maruz bırakmadan kol kanat gererek okutmak, maddi sıkıntının vermiş olduğu özel problemleri de hep birlikte ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Eğer, bu konuda ele ele verirsek aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.
Buradan tüm ülkemin insanını bu amaca destek olmalarına ve bu problemleri yaşayan çocuklarımıza sahip çıkmalarına davet ediyorum. Bu çocuklar bizim ve bizim geleceğimiz.