Halılarımızla Göz Kamaştırıyoruz

Halılarımızla Göz Kamaştırıyoruz

Manisa Demirci, makine halıcılığındaki durağanlığı, kaliteli el halıcılığıyla aşma yolunu seçmiştir. 21.000 el halısı tezgahı ile iç ve dış piyasada söz sahibidir. Halıcılık Demirci'de atadan gelen meslek olması sebebiyle, piyasa şartlarına ve piyasa modellerine çok çabuk adapte olabilmektedir. 21.000 tezgahta piyasanın istediği renk desen ve kalitede halı üretimi mümkündür. Antik, Milas, Yörük, Kars, Yağcıbedir, Azeri, Nepal tipi el halılarının tüketiciye ulaşacağı en kısa yol Demirci'dir.

Halkın takdirini kazanmış olan iş adamı Yüksel DAĞHAN’la beraber hem Demirci’yi gezdik ve Demirciyi dinledik. Kendisinin yöre halkı ve kalkınmasında birçok çalışmalara öncülük yaptığını gördük. yaptığımız söyleşide Dağhan, Toprak analizleri yaparak Demirci’de boş kalmış olan 380 dönüme çeviz, kestane, zeytin ağaçlandırması yaptığını, Halka bunun olabileceğini göstererek halkın bu alana kanalize olabileceğini ve bu ağaçlandırma çalışmalarının çoğalmasıyla beraber Demirci’de ithalat ve ihracatın gerçekleşeceğini, yöresel halkın ekonomik döngü içinde yer alacağını iş ve istihdamın sağlayacağını düşündüğünü söylüyor. Sivil toplum kuruluşlarında da yer alarak bu projelerini birçok kitleyle paylaşarak düşünen uygulayan ve sonuç alan bir toplum oluşmasının hayattaki en büyük amacının olduğunu söyledi.
Yüksel Dağhan’a Demirci halısı hakkında bizleri bilgilendirmesini istedik.
DAĞHAN: Manisa’nın Demirci ilçesinde halıcılık yüzyıllardan beri faal bir geçim kaynağıdır. Orta Asya ‘dan Türkler tarafından Anadolu’ya getirilen halıcılık, Selçuklular tarafından daha da iyileştirilerek Anadolu’nun her tarafına iletilmiş ve bu arada Demirci’ye getirilmiştir.
Osmanlı imparatorluğu zamanında hükümdarlıkça Demirci’ye gönderilen malzeme ve desenler Demirci’de dokunulmuş olup saraylarda kullanılmıştır. 1990’lı yıllarda Demirci de önemli bir yapısal değişime uğramıştır. Makina halıcılığı alanında büyük yatırım ve tesisler kurulmuştur. Fakat Demirci tesislerini geliştirememesi ve piyasaya ayak uyduramaması sonucu piyasadaki pazarını büyük bir kısmını kaybetmiştir. Demirci makina halıcılığında kaybettiği bu pazarı duvardan duvara ve cami halıcılığı ile piyasaya geri dönmüştür. Cami halısında Türkiye’de ve yurt dışında pazarın büyük kısmını ele geçirmiştir. Tüm iller ve ilçelerde hatta köyler ve kasabalara kadar nerede cami bulunuyorsa muhakkak Demircide üretimi yapılmış olan cami halılarına rastlamak münkündür. %100 yün ve WOOLMARK belgeli üretim yapan sayılı firmaların yapmış olduğu ihracatlar sayesinde Türkiye ekonomisinin büyümesine yardımcı olmaktadır. Türkiyede olduğu gibi Avrupanın hemen hemen tüm şehirlerinde de Demirci Cami halılarını görmek mümkündür. %100 yün Cami ve Otel halısı üretiminde öncü firmaları ve köklü kuruluşları bünyesinde bulunduran Demirci Amerika, Rusya, Orta Asya, Japonya ve Arap ülkelerine yaptığı ihracatlarla da ihracatçı birlikleri tarafından takdir ile isminden bahsettirmiştir.
Demirci makine halıcılığındaki durağanlığı kaliteli el halıcılığıyla aşma yolunu seçmiştir. 21.000 el halısı tezgahı ile iç ve dış piyasada söz sahibidir. Halıcılık Demirci’de atadan gelen meslek olması sebebiyle piyasa şartlarını ve piyasa modellerine çok çabuk adapte olabilmektedir. 21.000 tezgahta piyasanın istediği renk desen ve kalitede halı üretimi mümkündür. Antik, Milas, Yörük, Kars,Yağcıbedir, Azeri, Nepal tipi el halılarının tüketiciye ulaşacağı en kısa yol Demirci’dir. dedi
Yüksel DAĞHAN’la Demirci Halıcılık sektöründe yer almış birçok üretim yerlerini gezerken Demirci’de sektöre yön vermiş olan SERKO Halı ve İpek Sanayi sahibi Bülent ASLAN’a da bir ziyaret gerçekleştirdik.
Halıcılık sektöründeki yerlerini nasıl koruduklarını, gelişen teknolojiye nasıl uyum sağladıklarını, kısacası bunun püf noktalarını anlatmasını istedik.
Bülent ASLAN: Bizler otel, cami, yurtlar ve büyük alanlar için %100 yünden halı üretmekteyiz. Çünkü yün halı tüm diğer suni elyaflarla üretilen halılara nazaran daha uzun süre görünümünü muhafaza eder. Yünün hacim ve esnekliği halıyı deformasyondan kurtarır. Uygulanan basınç kalktığında orijinal haline geri döner.
Bizler öncelikle birinci kalitede üretim yapmaktayız. ikinci kalite halı üretmeyi etik olarak doğru bulmuyoruz. Temel ilkemiz olmazsa olmazımız her zaman daha iyiyi daha kaliteliyi üretmek. Bizim ürettiğimiz halılarımızda tek değişiklik halının desen ve renginde yapılan değişikliktir.
Kalite anlayışımızı daha iyi anlatabilmek ve perçinlemek için uzun uğraşlar ve çalışmalardan sonra TS EN ISO 9001:2008 kalitemizi tescilledik. Ayrıca Dünya Yün birliği olan IWS tarafından verilmekte olan WOOLMARK garantisini alarak %100 yün olduğunu tescilledik.
Mekanlarda ki iç aydınlığı tarihi dokusu içindeki çini ve hat sanatlarındaki renk uyumu göz önüne alınmaktadır. Şu ana kadar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok otel, cami ve öğrenci yurtlarına halı döşedik. Şu anda yeni bir çalışma olarak bordürlü sistem halı döşemesi yapmaktayız. Halı döşediğimiz mekânlarda komple kenarlarından bordür döşemek suretiyle eni ve boyu kaç metre olursa olsun overlok kullanmadan halı ve bordürü alttan ekleme bandı ile ekleyerek yekpare olarak döşüyoruz. Hem ek yerleri belli olmuyor hem de halı sanki o bölüm için dokunmuş gibi oluyor. Merdiven ve koridorlar içinde aynı uygulama yapılarak döşenen mekânlarda her yönüyle bütünlük sağlanmaktadır.
Serko Halı olarak referans ağımız gün geçtikçe sayıları misli ile artmaktadır. Yurt içi satışlarımızın yanı sıra yurtdışı satışlarımız ile ihracatçılar birliğinin olumlu yorumlarını almış bulunmaktayız. 2012 yılının en büyük projelerinden birisi olan Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan ve Kral Abdülaziz tarafından inşa ettirilen caminin halılarını üretecek olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu referansımız hem bizler hem de Türkiye için bir ilk olarak sunulmaktadır. İlk defa Arabistan’da bulunan bir camiye %100 yün halı döşemesi yapılacaktır. Halılarımızda kullanılacak olan yünlerimiz yurtdışından ithal olarak getirilmiştir. Halı katalogumuzdaki mevcut renk ve desenlerden halı beğendirip döşemektense mekanın iç tasarımına uygun kendine özgü yeni model ve desenler geliştirip, kaliteli uygulama yapmak öncelikli ilkelerimiz arasındadır. dedi