“Gül bize, Peygamberi Hatırlatır”

“Gül bize, Peygamberi Hatırlatır”

İzmir (Sivil İnisiyatif) – 16. Uluslar arası Bayındır Çiçek Festivali, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımları ile İzmir-Bayındır’da başladı.

Türkiye’nin çiçek üretim merkezlerinin başında yer alan Bayındır’daki festivale Bakanların yanı sıra İzmir Valisi Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ali Aşlık, Erdal Kalkan, Hamza Dağ, Aydın Şengül ile Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt  katılım sağladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç “En sevdiğim çiçek Fesleğen”

Çiçeğin, barışın, aşkın, sevginin, dostluğun simgesi olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç en sevdiği çiçeğin feslegen olduğunu söyledi.

Gerek edebiyatta, gerekse inanç kapsamında çiçeğin ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Arınç “Gül dediğimizde Peygamberimizi hatırlıyoruz. Her biri ayrı zevkde, kokuda olan güzel varlıklarla iç içe olduğumuz zaman ne mutlu bize” diye konuştu.

Ertuğrul Günay “Barış için çiçek üreten elleriniz dert görmesin”

Festival’de katılımcılara seslenen Kültür ve Turizm eski Bakanı, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Bayındı’ın Birgi gibi, Safranbolu gibi dünya turizminin dikkatini çeken bir yaşam alanı olacağını söyledi.

Bakanlık yaptığı dönemde en son attığı imzanın Bayındır’ın turizm alanı olması konusunda olduğunu belirten Günay “Bayındır’a çok yakışan bir etkinlikteyiz. Bahar ayındayız. Baharın sıcaklığını kalbimizde hissediyoruz. Bahara en çok, barış yakışır. Barış için çiçek üreten elleriniz dert görmesin” diye konuştu.

Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş “Bayındır, Çiçeğin Başkenti Olacak”

Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş ise, ilçenin 1871 yılında belediye olduğunu ve köklü bir tarihe sahip olduğunu hatırlatarak bölgenin çiçeklerinin saraylara ve hanlara gül kokusu yaydığını söyledi.

Bayındır, kardeşliğin ve sevginin timsali olan çiçeğin başkentidir, diye konuşan Başkan Kertiş, “600-700 bin insanı kucaklayan bu yapının, tarihi dokuyu da en iyi şekilde koruduğuna” dikkat çekti.

İlginizi çekebilir