Geleneksel olarak her yıl düzenlenen türk dünyası çocuk şöleni bu yıl yirmincisi...

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen türk dünyası çocuk şöleni bu yıl yirmincisi düzenleniyor

Türk dünyası çocuklarını kaynaştırmak amacıyla düzenlenen 20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni'nin, İstanbul Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlendi.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle dünya çocukları için düzenlenen şölene yalnız Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye devletlerin çocukları davet edilmekte idi.
Ancak, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Sibirya (Tuva, Saka, Hakas, Altay, Şor, Teleüt) Türkleri’nden temsilci çocukların katılamadıklarını müşahede edildi.
Bu diyarlarda yaşayan Türk çocuklarının birbiri ile tanışması, kaynaşması ve ileriye yönelik dostlukların kurulması amacıyla Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV) olarak Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ni düzenlemeye başladı.
Mayıs 1995’te küçük çapta bir katılımla, Türk Dünyası Çocuk Şölenlerini, ikincisinden başlayarak bütün Türk Cumhuriyet ve topluluklarını kapsayacak şekilde düzenlemektedir. Türk Cumhuriyet ve topluluklarında yaşayan Türk çocuklarının Türkiye’yi tanımaları, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan kardeşleriyle bir araya gelmeleri, dostluklar edinmeleri, kardeşlik bağlarının güçlendirmeleri, kültürel alışveriş ve Türk dünyasının her yerindeki ailelerin bu vesile ile dost olmaları ve birbirlerini tanıma arzusu ile teçhiz edilmeleri esas gayeyi teşkil etmektedir.

Bu bağlamda; Türk dünyası çocuklarını kaynaştırmak amacıyla düzenlenen 20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin, Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen gösterisine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katıldı.
Şölende “Bu anlamlı çocuk şölenine hoş geldiniz” sözleriyle katılımcıları selamlayan Vali Mutlu, “Türk dünyasından, güzel şehrimiz İstanbul’umuza gelen, gönül bahçemizin, gönül coğrafyamızın mis kokulu gülleriyle birlikteyiz ve onların varlıklarıyla, 20. kez bu şöleni gerçekleştiriyoruz. Öncelikle Türk dünyasının sevgili çocuklarını bir araya getiren ve bu şöleni gerçekleştiren Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na teşekkür ediyor, bu vesileyle merhum Genel Başkanı Turan Yazgan hocamızı saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi. Şölene katılmak için İstanbul’a gelen çocukları evlerinde misafir eden İstanbullu ailelere de yürekten teşekkür ettiğini belirten Vali Mutlu, bu vesileyle Türkiye’ye gelen tüm çocuklara da İstanbul’da güzel vakit geçirmeleri temennisinde bulundu.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nca yürütülen ve 31 Mayıs tarihinde Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda tanıtım gösterisiyle başlayan şölen, 2 Haziran’da tüm grupların katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşle devam etti. Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda ülke ve toplulukların halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi.

İngilizce