”Geçmişte” Karabağ’da Türk Olmanın Bedelini Ödedik.!.

”Geçmişte” Karabağ’da Türk Olmanın Bedelini Ödedik.!.

Ankara( Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ Hazar Azerbaycan Halk Dansları Derneği Başkanı Gülçehre Sarısu Sangu, Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği Başkanı Cevahir Ahmedova,  İnternet Medya Yayıncıları Genel Başkanı Serdar Akyol, Platformu Genel Başkanı Aynı Zamanda Kırgızistan Fahri Başkonsolosu Dr.Mustafa Kurt’u Makamında Ziyaret Etti.

ZİYARETTE TARAFLAR DAĞLIK KARABAĞ’I KONUŞULDU

Azerbaycan Heyeti: Başkent Platformu Genel Başkanı Dr.Mustafa Kurt’a Acerbaycan İçin Yaptığı Kampana Ve Çalışmalardan Ötürü Aynı Zamanda Karabağ’a Verdiği Destekten Ötürü Teşekkür Ettiler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkent Platformu genel başkanı Dr.Mustafa Kurt sözlerine şöyle devam etti; bizler 1200’ü aşkın kardeş sivil toplum kuruluşuyla birlikte Ermenistan’ın bu saldırılarını lanetlemekle kalmayacağımızı, gerekirse Karabağ’a gideceğimizi, Ermenistan’ın bu terörist tavrına karşı etten duvar oluşturacağımızı, bu hukuksuz haksız katliam ve işgale dur diyeceğimizi hatta son Nefere Son Nefese Kadar Can Azerbaycan’ın Yanında olacağımızı ifade etmiştik. Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında susan uluslararası toplumu kınıyoruz. Uluslararası toplumun çifte standardı insanlık ayıbı olarak bizleri bir kez daha üzmüştür. Dedi.

AZERBAYCAN KADINLARI KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI CEVAHİR AHMEDOVA:

Ermenistan tarafından yapılan Hocalı katliamına şahit olduğunu belirten Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği Başkanı Cevahir Ahmedova, yaşananları şu sözlerle anlattı: “O gece, 25’inden 26’sına geçen gecede Hocalı’da sadece insanlar katledilmedi, canlısıyla cansızıyla her şey katledildi. Ağacından dalına, taşından toprağına, hayvanından insanına kadar her şeyi yeryüzünden silip attılar. O gece Hocalı’da insanların ahı, hayvanların sesi, ağaçların feryadı yeryüzünü kapladı.

Bugün bir hayvana, bir kediye, köpeğe şiddet yapıldığı zaman sivil toplumlar ayağa kalkıyorlar, o gece Hocalı’da hayvanlar diri diri yakıldı. O hayvanların sesini, Avrupa’nın hayvan haklarını koruyan dernekleri, toplumları görmezden, duymazdan geldi. O gece Hocalı’nın ormanları çatır çatır yandı, ağaçların feryadı göklere kalktı. O gece Hocalı’da bebekler katledildi, çocuklar öldürüldü, yaşlıların diri diri kafaları kesildi, derileri soyuldu. İnsan haklarını koruyan dernekler, kurumlar o gece kör oldular, sağır oldular, görmezden geldiler. O gece doğmamış yavrular, annelerin karınlarından çıkarıldı.”

O gece Hocalı’da askerlerin öldürülmediğine, günahsız, suçsuz sivil halkın öldürüldüğüne dikkat çeken Ahmedova, “Biz yaşayan insanlar olarak da o gece Hocalı’da öldük, Türk dünyası öldü. Türk dünyası soykırıma uğradı. O günleri çok güzel hatırlıyorum. O gece Karabağ’da bir milyon şahit var ama bizi görmezden geldiler, çünkü biz Türk olduğumuzun bedelini ödedik.” dedi.

HAZAR AZERBAYCAN HALK DANSLARI DERNEĞİ BAŞKANI GÜLÇEHRE SARISU SANGU: KARABAĞ’IN HER KÖŞESİNDE AZERBAYCAN MÜZİĞİNİN ÇALINACAĞI GÜNLER ÇOK YAKIN.

Karabağ’daki konserimizi dört gözle bekliyorum. Karabağ’ın her köşesinde Azerbaycan müziğinin çalınacağı günler yakındır. Azerbaycan Ordusu’na, özellikle Başkomutanımız İlham Aliyev’e bize bu sevinci verdiği için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Provalarımız sürüyor. Azerbaycan müziğinin beşiği Şuşa’yı harika bir programla ziyaret etmek en büyük hayalim. O topraklar bizlere, Azerbaycan müziğine, Azerbaycan kültürüne çok hasret. Bu özlemin sonunu kemiklerime kadar hissediyorum. Kalbim ifade edemediğim duygularla dolu. Bu sevincin sınırı yok. Dedi.