Erdoğan, Rusya’nın Zafer Bayramına katılmadı..

Erdoğan, Rusya’nın Zafer Bayramına katılmadı..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'nun 9 Mayıs Zafer Bayramı'nın 70. Yıldönümü vesilesiyle düzenlediği törene katılmadı..

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Rusya Federasyonu’nun 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70. Yıldönümü büyük bir coşku ile gerçekleşti. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmadı ancak, Türkiye’yi temsilen büyükelçi katıldı..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarının gündeme alındığı ve akademisyenlerin iştirak ettiği Cumhurbaşkanlığı sofrasında samimi açıklamalarda bulunmuştu.
Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin’e, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldıkları karar ve sergiledikleri tutum nedeniyle tepkisini ilettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Putin ile telefonda konuştum. Kırıldığımı söyledim. İlişkilerimize zarar verdiğini ve yeninden gözden geçirebileceğimizi söyledim” dedi.
“GİTMEYECEĞİM”
Rusya’nın bu tutumu ve Putin’in 24 Nisan’da Erivan’daki anma törenine katılması nedeniyle, kendisinin davet edilmesine rağmen 9 Mayıs’ta Rusya’da yapılacak törenlere katılmayacağını ifade eden Erdoğan misafirlerine, ‘ ‘Moskova’daki törenlere biz büyükelçi ya da maslahatgüzar düzeyinde katılacağız” dedi.
”BU ERİVAN’IN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ”
Ağırlıklı olarak Ermeni meselesinin görüşüldüğü toplantıda selefine de üstü kapalı eleştiride bulunan Erdoğan, ”Daha önce farklı adımlar atıldı. Erivan’a gidildi, maç izlendi. Bunlar sıcak, ilişkilerin yumuşadığı mesajları veriyor gibi görüldü ama bu Erivan’ın elini güçlendirdi. Daha sonra üzerimize daha sert gelindi” ifadelerini kullandı.
”ATLAMA TAHTASI OLARAK KULLANALIM”
Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda tarihçilere çağrıda bulunan Erdoğan, ”100. yıllar peş peşe geliyor. Önümüze Kut’ül Amare zaferinin 100. yıldönümü var. Medine Müdafaasına, barış anlaşmalarına kadar birçok yıldönümü geliyor. Bu 100. yılları atlama tahtası olarak kullanalım, topluma tarih bilinci kazandıralım” diye konuştu.
‘ ‘PUTİN’E DE DİĞER LİDERLERE DE…”
Ermeni iddialarına karşı Türkiye’nin tavrını netleştirmesi gerektiğini de vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu:
”Ben tavrımı net ortaya koydum. Putin’ e de diğer liderlere de ‘Burada kompleksimiz yok. Bu noktada askeri arşivi de açmaya hazırız. Sakınacak bir şeyimiz yok’ dedik’.
Rusya, Zafer’in 70’inci Yılında Kızıl Meydan’da Gövde Gösterisi Yaptı

Rusya, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin 70’inci yılı kutlamalarında Kızıl Meydan’da gövde gösterisi yaptı.Rusya Savunma Bakanlığı verilerine göre 200’den fazla tank ve füzelerden oluşan ağır silahlar, 140 savaş uçağı, helikopter ve 16 bin 500 askerin katıldığı törenler tarihin en büyüğü olarak kaydedildi. Törenler vesilesi ile 1 saat süre ile Moskova hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı.

DÜNYANIN NATO DIŞINDA YENİ BİR GÜVENLİK SİSTEMİNE İHTİYACI VAR
İkinci Dünya Savaşı’na dünya nüfusunun yüzde 80’inin katıldığını, Avrupa’nın bir çok kentinin yıkıldığını ve işgale maruz kaldığını hatırlatan Putin, dünyanın güvenliği için tüm ülkelerin dahil olacağı NATO dışında eşit katılımın olacağı yeni bir güvenlik sistemi kurulması için çağrıda bulundu.
Putin konuşmasından sonra tören tarihinde ilk kez tüm Rusya’yı 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.
DÜNYADAN 30 LİDER KIZIL MEYDAN’DA
Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşen kutlamalara 30’dan fazla ülke lideri katıldı. Çin, Güney Afrika, Venezüella,Vietnam, Zimbabwe, Küba, Makedonya, Güney Osetya, Filistin, Slovakya, Bosna Hersek, Abhazya, Moğolistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan,Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve
Türkmenistan törenlerde en üst seviyede temsil edildi. Almanya ve İtalya Dışişleri Bakanları seviyesinde katılım sağlarken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yarın Moskova’ya gelmesi bekleniyor.İngiltere ise Winston Churchill’n torunu tarafından temsil edildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve UNESCO Genel Sekreteri İrina Bokova da Kızıl Meydan’da yapılan kutlamalara katıldı.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİ SEVİYESİNDE TEMSİL EDİLDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 olaylarının 100’üncü yıl dönümü nedeni ile Erivan’a gitmesi ve Duma’nın “soykırım” açıklaması nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı törenlerde Türkiye’yi Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım temsil etti.

MOSKOVA DIŞINDA DA TÖRENLER VAR
Moskova’nın dışında Rusya’nın 150 ayrı yerleşiminde Zafer Bayramı kutlamaları yapıldı.Sovyetler Birliği’nde Nazi Almanya’sına karşı Ruslarla birlikte savaşan Belarus,Kırgızistan, Kazakistan, Ermenistan ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde de bir dizi kutlama töreni düzenlendi.