Erdoğan, “Rusya İle Mutabakat” Her İki Ülkenin De Hayrına

Erdoğan, “Rusya İle Mutabakat” Her İki Ülkenin De Hayrına

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında bir mutabakat olduğunu söyledi ve “Gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum” dedi.
TÜRKİYE – RUSYA İLİŞKİLERİ,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile bir uçak krizi meselemiz vardı. Bu olumsuzlukları da ortadan kaldırmaya yönelik adımları attık. Rusya ile ilişkilerimizi yeniden geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum. Sayın Putin’e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu bir an önce geride bırakarak ilişkilerimizi süratle normalleştireceğimize inanıyorum.Bölgenin barış ve huzuru için bu yakın komşularımızla olan münasebetleri özellikle stratejik düzeyde attığımız adımları geliştirmenin faydasına inanıyorum.”
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA: YÜZ YÜZE GÖRÜŞME KONUSUNDA ANLAŞTILAR
Görüşme tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmenin çok olumlu geçtiğini duyurmuştu. Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır. İki lider yüz yüze görüşme konusunda mutabık kaldı” denildi.
Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir.
PUTİN, İSTANBUL’DAKİ TERÖR SALDIRISINI KINADI TERÖRLE ORTAK MÜCADELEYE VURGUSU YAPILDI
Sayın Putin, görüşme sırasında, İstanbul’daki menfur terör saldırısını da kınayarak, Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir. İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır.”

İlginizi çekebilir