“Soykırımdan Hocalı’ya”

“Soykırımdan Hocalı’ya”

Ankara( Sivil İnisiyatif) Zeliha SORKUNLU/ (DAP) Dünya Azerbaycan Platformu Başkanı Samir İskenderoğlu Bugün Kırgızistan Fahri Başkonsolosu Dr.Mustafa Kurt’u Makamında Ziyaret Ederek Soykırımdan Hocalı’ya Adlı Kitabı Hediye Etti.

Geçtiğimiz aylarda Azerbaycan Diasporalarla Çalışma Komitesi’nin desteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi “Dünyada Barış: Karabağ Azerbaycan’dır” projesini başlatılmıştı.

Dünya Azerbaycan Platformu (DAP) tarafından düzenlenen ilk etkinlik, Geçtiğimiz aylarda soykırımının 30. yıl dönümüne itfah edilmişti. TBMM’de kurulan stantta Dr. Sabir Şahtaht’ın “Soykırımdan Hocalı’ya”, “Büyük Ermeni Rüyası: Gerçekler ve Deliller”in bilimsel yayınları, Kabutar Hagverdi’nin “O gece kar kan rengindeydi” romanı ve diğerleri sergilenmişti.

DAP Başkanı Samir İskandaroğlu ve organizasyon başkanı Mehriban Paşayeva ile DAP Kurulu üyeleri Vafa Aktuz ve Sara Zeynalova, kitap hakkında bilgilendirmelere devam ediyorlar. Kitaplar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer parti başkanları ve milletvekillerine hediye etmişlerdi.

DAP Başkanı Samir İskenderoğlu Bugün Kırgızistan Fahri Başkonsolosu Dr.Mustafa Kurt’u Makamında Ziyaret Ederek Soykırımdan Hocalı’ya Adlı Kitabı Hediye Etti.

DAP Başkanı İskenderoğlu; “Dünyada Barış: Karabağ Azerbaycan’dır!” olarak adlandırılan bu yaklaşımın amacı, Azerbaycan gerçeklerini tüm dünyaya anlatmak. Bu amaçla, kültür merkezleri ve galeriler de dahil olmak üzere Türkiye üniversitelerinde ülkemizin gerçeklerini yansıtan stantlarda sergiler düzenlenecek beraberinde çok değerli büyüklerimizi ziyaret ederek Karabağ davasına katkı sağlamak istiyoruz. dedi.

Kırgızistan Fahri Başkonsolosu Aynı Zamanda Başkent Uluslararası Barış Kardeşlik Platformu Genel Başkanı Olan Dr.Mustafa Kurt Görüşmede Kısa Bir Açıklama Yaptı.

Bizler tarihimizden aldığımız ışık ve ilham doğrultusunda insanı merkeze koyarak, ”insanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözü ile insanın kutsallığını bilmiş, ”yurtta barış dünyada barış” anlayışı çerçevesinde barış ve

kardeşliğe olan umut ve inancımızı hiç yitirmemişken; Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyerek, bölgedeki barışın ve huzurun önündeki umudu bir kez daha yıkmıştır.

Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında uluslararası toplumun çifte standardı da insan olarak bizleri bir kez daha üzmüştür..

Başkent Platformu Olarak Bizler terörist Ermenistan’ı ve sesiz kalan dünya kamuoyunu buradan bir kez daha ikaz ediyoruz, 1200’ü aşkın kardeş sivil toplum kuruluşuyla kuruluşla birlikte Ermenistan’ın bu saldırılarını lanetlemekle kalmayacağımızı, gerekirse Karabağ’a gideceğimizi, Ermenistan’ın bu terörist tavrına karşı etten duvar oluşturacağımızı, bu hukuksuz haksız katliam ve işgale dur diyeceğimizi buradan tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz. dedi