Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İşgal edilmiş topraklarının tamamı Azerbaycan’a verilecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İşgal edilmiş topraklarının tamamı Azerbaycan’a verilecek

Azerbaycan’daki temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, işgal edilmiş topraklarının tamamının Azerbaycan’a verileceğini belirterek, “Rusya’dan gelecek heyetle yarın bu işin detaylarını konuşacağız. Ermenistan ateşkesi yine bozarsa bedelini öder” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki temaslarının ardından değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan’ı zafer dolayısıyla kutlayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Azerbaycan işgal edilmiş topraklar ve Karabağ konusunda hangi çözümü tercih ediyorsa biz Azerbaycan’ın yanında olacağız. Bu süreçte de sürekli ‘ateşkes, ateşkes’ diyenlere de şu cevabı veriyorduk. Evet, ateşkes olsun ama ateşkesi bozanın kim olduğunu görüyorsunuz. Bir de ateşkes olduktan sonra ne olacak. Bu sorun çözülmediği sürece Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları geri verilmediği sürece kalıcı ateş olmaz. Sorun çözülmediği sürece de gerginlik ve çatışmalar devam eder.”

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Bakü’de açıklamalarda bulundu: Ermenistan ateşkesi bozarsa bedelini öder

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları kapsamında bulunduğu Azerbaycan’da, gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, ‘Ateşkeste Ermenistan Başbakanının imzası var mı, var. O, ülkeyi bağlar. Ateşkesi yine bozarlarsa bedelini öderler’ ifadelerini kullandı.

“Rusya’dan heyet gelecek”

Çavuşoğlu, son anlaşmayla işgal altındaki toprakların geri verilmesinin somut takvime bağlandığını belirterek, “Denetim ve gözetleme merkezi Azerbaycan topraklarında, Azerbaycan’ın uygun gördüğü yerlerde olacaktır. Bu merkez önemli işlevler görecek. Mutabakatı ihlal eden eylemlerini tespit edecek. Tespit, gözlem, İHA ve diğer unsurlarla bölgeyi denetleyecek. Şikayet ve ihlaller olduğu zaman inceler. Ateşkes ihlalini engellemeye yönelik tedbirler alır. Bunun oluşum ve çalışma esaslarını ortak çalışma grubu belirleyecek. Ama burada en önemlisi ev sahibi ülkenin verdiği yetkiler ve gösterdiği yerler, diğer detaylar kardeş Azerbaycan’la belirlenecek. Azerbaycan nasıl isterse Azerbaycan’ın yanında olacağız. Atılacak adımları birlikte koordine edeceğiz” dedi.