Çileyi Anadolu kadını çekiyor

Çileyi Anadolu kadını çekiyor

Yurdusev Arığ, kadınların siyasette yerini alması için çalışmalar yapan, bu konuda öncü rolü olan biri. Yazdığı kitaplarla, insanlara yol gösteren Arığ, Anadolu kadınının ev ekonomisini ayakta tuttuğunu söylüyor.

Kadın Siyasetçiler Derneği Genel Başkanı Yurdusev Arığ, Türkiye’yi mevcut potansiyeli, gerek son derece güçlü su ürünleri, üretim kaynakları ve ekilebilir alanları ile üretime yöneltmek zorunda olduğumuzu belirtiyor. Arığ şöyle konuşuyor: “Nüfusumuzun bir bölümünün iyi beslenmediğini üzülerek söylemek istiyorum. Gittikçe kirlenen bir çevrenin, ilaçlanmış meyvelerin, kabuksuz yenince eksilen tadlarında, kurtlu elmaların, yağmur yemiş kirazların, doyulmaz lezzetini arıyorum. Yeşili bile, başka bir tat verirdi domateslerin… Şimdi hepsi tatsız sebzeler, bol susamlı Ankara simitleri sıvasız duvarlara dönmüş… Büyüklerimizin yaptığı kireçte yatmış reçelleri, hayal etmeniz bile mümkün değil. Bize Allah’ın verdiği sayısız imkanları, uzun yıllar hep beraber kullanmalıyız. Ülkede birlik ve dirlik olmazsa, orta yol bulunmazsa mutluluğun tadını yaşayamayız.”

Anadolu kadını toplumumuzun sigortasıdır
Ekonomide sorunlar sıkıntılar olmasına rağmen bazı sıkıntıların bertaraf edildiğini görüyoruz, bunun nedeni “Anadolu kadınıdır”. Aza kanaat getiren ve çoğu bulmak için var gücü ile çalışan ve mutfaktaki sıkıntıyı dışarıya yansıtmayan Anadolu kadını toplumumuzun aynasıdır, sigortasıdır. Ben çok az para ile bir ay idare edebilen kadın biliyorum. Ancak bazı kesimlerde israfın ve masrafın had safhaya ulaştığını üzülerek görüyoruz. Bir tarafta ekmek ve aş bulamayanlar, diğer tarafta israfa gömülenler… İşte bunun için orta yolu bulmamız gerekir diyorum. Anadolu toplumunu ayakta tutan kadınlar Türk siyasi hayatında da yer alırlarsa (siyasi partiler yol verirlerse) devletin yönetiminde de başarılı olurlar, hatta başarı grafiğini yükseltirler. Bu nedenledir ki, özellikle kadınlarımızın siyasi partilerde görev almalarını istiyorum.
İsrafların önlenmesi gerekiyor
Afrika, Hindistan, Afrika ülkeleri ve Kuzey Vietnam’da son verilere göre dünyada 1 milyar aç insan vardır. Bizim toplumumuzda da zor şartlar altında geçimini sağlamaya çalışanların olduğunu biliyoruz. Neden hâlâ israf ediyoruz akıl erdirebilmiş değilim. Yurdusev Arığ, “sofradan hiç tok kalkmadım, arkamda ekmek bırakmadım, gecelerin rehavetine kapılmayıp hiç sabah 06.00’dan sonra yatmadım” diyor. Ancak şu söz daha bir başka düşündürüyor insanı…

Yurdusev Arığ eskiye hasret

Osmanlı Kıyafetleri Ankara Kalesi’nde

• Yurdusev Arığ kendini kültüre ve sanata adamış bir hayırsever. Ankara Kalesindeki Kınacızade Konağı Kıvırcık Ustaya bağışladığı birçok eserler mevcut. Yurdusev Arığ gibi bir hanımefendinin Osmanlı kıyafetleri müzesine ev sahipliği yapması, Ankara kalesine turistik bakıştan öte bir derinlik kazandırıyor.

• Yılda 20 bin yabancı ,yaklaşık 100 bin yerli ve yabancı konuklara hizmet veren Tarihi Kınacızade Konağına mutlaka uğramanızı önerir, birbirinden kıymetli eserleri hafta içi hafta sonu 09:00 ila 23:00 arasında herkesin ziyaretine açık olduğunu buradan sizlere duyurur bir Türk kahvesi molası verip geçmişle özleminizi giderebilirsiniz.