C5+1 Toplantısından Verim Alınamadı

C5+1 Toplantısından Verim Alınamadı

Washington’da biraraya gelen C5+1 ülkeleri dışişleri bakanlarının toplantısından elle tutulur bir anlaşma çıkmadı 

ABD ve Orta Asya devletleri dışişleri bakanlarının Washington’daki C5+1 toplantısı verimsiz geçti.

Beş Orta Asya ülkeleri dışişleri bakanlarının Washington’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldiği, ama görüşmede katılımcılar arasında önemli ilerleme ve anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

“C5+1” Orta Asya-ABD dışişleri bakanlarının ilk toplantısı, geçen kasım ayında Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde yapılmıştı. Bu toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlanİdrisov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı ErlanAbdildayev, Tacikistan Dışişleri Bakanı SireceddinAslov, Türkmenistan Dışişleri Bakanı RaşidMeredov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı AbdulazizKamilov katılmıştı.

Toplantıda, “C5+1” ülkelerinin ekonomi, iklim değişikliği, güvenlik ve insan hakları alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alınmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri son 15 yılda, öncelikli güvenlik konusu gündemde olan Orta Asya’nın beş ülke ile çeşitli işbirliği yollarını arıyor. Bu çabaların Afganistan’daki güvenliği sağlama sürecinde Washington’un katılımının azaldığı döneme gelmesi dikkat çekici.

Washington hükümetinin bu görüşmede son on yılda Çin’in bölgedeki etkisinin güçlendirilmesi karşı Orta Asya ile yeni ticari ilişkiler kurmayı gündeme getirdiği bildirildi.

BBC haberine göre ABD ayrıca Orta Asya hükümetlerinden insan haklarına daha fazla saygı göstermelerini ve demokratik kurumların kurulması ve geliştirilmesi yönünde gerçek adımlar atmasını bekliyor. 

“ORTA ASYA ÜLKELERİ BİRBİRİNDEN UZAK HAREKET EDİYOR”

Haberde ABD John Kerry’nın bölgesel entegrasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi için beş Orta Asya ülkeleri dışişleri bakanları ikna etmeye çalışırken Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra giderek birbirinden uzak hareket ettiği de bildirildi. 

ABD’DEN 15 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

John Kerry’nın Washington’da 3 Ağustosta yapılan toplantıda ülkesinin bölgedeki çeşitli projeler için 15 milyon dolar kaynak aktaracağını ve ABD nin bu bölgede herhangi bir oyunun peşinde olmadığını söyledi.