“Bu tuzağa düşmeyelim”

“Bu tuzağa düşmeyelim”

Bir Müslüman’a yakışan, kardeşi için dua etmesi, onun hayrını, iyiliğini, ıslahını talep etmesidir, başka türlü davranması değil.

Mardin Kızıltepe Şeyh Abdurrezzak Medresesi’nin üstadı ve bölgenin önde gelen alim ve kanaat önderlerinden Selahaddin Seydaoğulları Hoca, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde yaşanan olaylardan dolayı üzüntü ve endişe içinde olduklarına dikkat çeken Seydaoğulları Hoca “Müslümanlar arasında hızlı bir fitne ateşi yayılıyor. Endişemizin sebebi de yolsuzluk operasyonu adıyla, içeriden ve dışarıdan bir takım güçlerin işbirliği içinde Türkiye’yi karıştırmak istemesidir. Müslümanlar aklıselimle hareket ederek bu oyuna gelmemelidir” dedi.
HÜKÜMET DE YOLSUZLUĞA KARŞI
Yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvetin herkesin hassasiyet gösterdiği meseleler olduğuna işaret eden Seydaoğulları Hoca “Bu konularda hiç birimizin müsamaha göstermesi mümkün değildir. Çünkü biz “hırsızlık yapan kızım bile olsa cezasını veririm” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Eğer bu işlere tevessül eden birisi olmuşsa her kim olursa olsun cezasını çekmelidir. Zaten Sayın Başbakan da bu konuda ne kadar kararlı ve tavizsiz olduğunu hem gösterdi hem de her zaman söylüyor” diye konuştu. Hükümetin 11 yıldan bu yana ülkeye ve millete çok büyük hizmetlerde bulunduğunu aktaran Selahaddin Seydaoğulları özellikle din ve vicdan hürriyeti önündeki engellerin kaldırılmasıyla birlikte Müslümanlar olarak büyük bir rahatlama yaşadıklarını söyledi.
BU TUZAĞA DÜŞMEYELİM!
Seydaoğulları Hoca, hükümetin her alanda halkın refahı için önemli çalışmalar yaptığını belirterek “Yapılanlar elbette sadece bununla sınırlı değil, siyasette, ekonomide çok büyük başarılara imza atıldı. Özellikle bizim bölgemiz için çok önemli olan çözüm süreci devreye konularak yıllardır akan kan ve gözyaşının durdurulması için hamleler yapıldı ve yapılıyor. Bu bölgede biz çok büyük acılar gördük, şahit olduk ve yaşadık. Çekilen acılardan herkes etkilendi. Şimdi bu acıları sona erdirme yönünde büyük bir irade var. Bakın mesela son Diyarbakır buluşmasına, bir zamanlar hayal bile edilemeyecek bir tablo yaşandı.
Şimdi korkumuz bu gelişmelerin tersine doğru çevrilmesidir. Bu operasyonlar bahanesiyle tam da seçimlerden önce birileri siyaseti kendi istediği şekilde tanzim etmek istiyor diye düşünüyoruz. Yanı başımızda Suriye örneği var, Allah korusun bizi oraya benzetmek isteyen güçler var, bu tuzağa düşmememiz gerekir. Sayın Başbakan son derece kararlı, sabırlı ve tavizsiz bir şekilde hem bu operasyonlarla hem de varsa yolsuzlukla mücadele etmeli ve bu mücadeledeki yol arkadaşlarını da aynı istikamette belirlemelidir” şeklinde konuştu.
MAZLUMLARIN UMUDU KIRILMASIN
Türkiye’nin son dönemlerde mazlum milletler nezdinde bir umut ışığı olduğunu ifade eden Seydaoğulları Hoca “Bugün gerek bölgemizde ve gerek diğer mazlum milletlerin Türkiye’den ve hükümetten büyük beklentileri mevcuttur. Filistin’de, Suriye’de, Arakan’da, Afrika’da ve diğer zulüm altındaki topraklarda mazlum milletlere el uzatan bu hükümet olmuştur. Mısır’da darbeye ve darbecilerin katliamlarına karşı sesini yükselten tek ülke yine Türkiye olmuştur. Şimdi bu operasyonlarla bir yerde mazlum milletlerin bu umudu da yok edilmek istenmektedir” diye konuştu.
BİRBİRİMİZE DUA ETMELİYİZ
Müslümanlar arasında yaşanan ihtilafların üzüntü verici olduğunu ve bu durumdan tüm Müslümanların zarar göreceğini belirten Selahaddin Seydaoğulları  “Kur’an-ı Kerim’de ‘fitne, adam öldürmekten daha şiddetlidir’ buyruluyor. Fitne öyle bir ateştir ki, bulaştığı yeri yakar kül eder. Bugün eğer Müslümanlar arasında bir fitne, ihtilaf, bölünme çıkarsa, bundan etkilenmeyecek bir kesim yoktur; az veya çok herkes muhakkak etkilenecek, bundan zarar görecektir. Bir Müslüman’a yakışan, kardeşi için dua etmesi, onun hayrını, iyiliğini, ıslahını talep etmesidir, başka türlü davranması değil. Allahu Teâlâ’dan temennimiz Müslümanlar arasındaki ihtilafı ve bölünmeyi ortadan kaldırmasıdır” dedi.