Bir başarı öyküsü: Gurbette 30 yılda gelinen nokta

Bir başarı öyküsü: Gurbette 30 yılda gelinen nokta

Demir : Yıllar önce başladığımız gurbet yolculuğumuzda pek çok sıkıntı ve zorlukla karşılaştık.İkiye bölünmüş bir hayatı sürdürmekti bizimkisi.Ama hiçbir zaman yılmadık,yorulmadık

Kadir Demir bundan 30 yıl önce Almanya’ya giden bir gurbetçimiz. Türkiye’de öğretmen olarak çalışan Demir, yaşam standartlarından memnun kalmadığı için yurt dışına gittiğini söylüyor.
Almanya’ya gittiğinde işçi olarak çalışmaya başlayan Demir, uzun yıllar sürecek serüvenine de ilk adımı atmış olur. Ekmeğini kazanabilmek için, uzun yıllar ağır işlerde çalışır. Bir yandan da dil sorununu çözmek için uğraşmaktadır. Alman toplumunun dışlamalarından kurtulabilmek ve kendini ifade edebilmek için Almanca’yı en kısa sürede öğrenmesi gerekmektedir. O da öyle yapar.
Yıllarca işçi olarak çalıştıktan sonra ,artık kendi işini kurmanın zamanı geldiğini düşünen Demir,ticaret hayatına başlar.Genellikle Almanya’daki pek çok Türk’ün yaptığı gibi O’ da gıda sektörüne adım atar..Küçük çaplı başlayan ticari hayatında ,kısa sürede büyük ilerleme kaydeder.
Küçük bir işletmeden başlayan Demir bugün geldiği noktada hem Almanya ,hem diğer Avrupa ülkelerinde ticaret yapmaktadır.Ciddi rakamlarda ticari ciroyu yakalayarak ,pek çok insana istihdam imkanı sağlamakla kalmayıp ,Türk insanının ticari dehasını ispatlayan örneklerden birisi olmuştur.
İşadamı Kadir Demir “ yıllar önce başladığımız gurbet yolculuğumuzda pek çok sıkıntı ve zorlukla karşılaştık.İkiye bölünmüş bir hayatı sürdürmekti bizimkisi.Ama hiçbir zaman yılmadık,yorulmadık.Her zaman hedeflerimizi yüksek belirledik.Bu hedeflere giden yolda ki sıkıntılar bizi yolumuzdan alıkoyamadı.Bugün artık geldiğimiz ticari noktada;sadece Almanya’da değil diğer ülkelerle de ticaret yapar bir boyuta geldik.Bugünlere gelmemizde Türkiye’nin son yıllarda bütün dünyada göstermiş olduğu ,siyasi,ekonomik,sosyal gelişmelerin etkisi çok büyük olmuştur.Eskiden Almanların dışlayan,aşağılayan bakışlarına maruz kalırdık zaman zaman.Yurtdışında Türk olmak ikinci sınıf vatandaş olmanız anlamına gelmekteydi .Ülkemizin dünya siyasetinde ve ticaretindeki ağırlığı arttıkça,yurtdışında yaşayan Türkler olarak bizimde mevcut sıkıntılarımız hafiflemekteydi .Artık Türkiye’nin dünya ‘da kazandığı prestijin haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.