Başkent Platformu 9. Uluslararası Yörük ve Türkmen Şenliği’nde

Başkent Platformu 9. Uluslararası Yörük ve Türkmen Şenliği’nde

9. Uluslararası Yörük ve Türkmen Şenliği'ne katılmak üzere Balıkesir’e gelen Başkent Platformu Başkanı Mustafa Kurt, önce Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’ı makamında ziyaret etti.

Başkent Platformu ile beraberindeki Suriyeli Şarkıcı Adil Şan, Azerbaycan Milli Kahramanı İbad Hüseyinli, Kepsut Yörük Derneği Başkanı Muharrem Seren ve şiir yorumcusu Zeynep Köşker’in de bulunduğu valilik ziyarette bir süre sohbet edildi.
Başkent Platform üyeleri Valimiz Turhan’a Başkent Uluslararası Kardeşlik Platformunun faaliyet raporu ile plaket takdim etti.
Vali Turhan Başkent Platformunun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve heyetle birlikte Balıkesir Valiliği ile TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından düzenlenen kentsel rehabilitasyon, peyzaj tasarım, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarının sonuç ürünleri, Balıkesir Valiliği giriş katındaki Vali Rıza Akdemir Sergi Salonu’nda açılan sergiye katıldılar.
Sergide ‘Ayvalık-Cunda Adasında bulunan Gönül Yolu ve Çevresi Peyzaj Analizleri ve Tasarım Projesi’, ‘Ayvalık-Şeytan Sofrası yolunda bulunan sulak alan Peyzaj Planlama Tasarım Projesi’ ve ‘Balıkesir Merkez Üçpınarlar Mera Alanı Peyzaj Plan Kararları ve Yerleşim Dokusu ile İlişkilendirme ve Tasarım Projesi’ isimlerini taşıyan peyzaj çalışmalarını gerçekleştiren öğrencilerin büyük bir titizlikle hazırladıkları projeler, halkın beğenisine sunuldu.
Valimiz Ahmet Turhan, Peyzaj Mimarları Odası’ndan Redife Kolçak, Balıkesir İl Temsilcisi Serdar Göktekin ile Valilik ziyaretinde bulunan Başkent Uluslararası Barış Kardeşlik Platformu Genel Başkanı olan Kırgızistan Fahri Konsolosu Mustafa KURT tarafından kurdelesi kesilen sergiye öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

9. ULUSLARARASI YÖRÜK ŞENLİĞİ ŞEHİR MERKEZİNDEN MEHTER EŞLİĞİNDE YÜRÜŞLE BAŞLADI.

Şenlikte Mısır’da yaşanan olaylar kınanırken, Mısır’daki Adeviye Meydanı kardeş meydan ilan edildi. Balıkesir’de buluşan yörük ve türkmenler şenlikte bir araya geldi. Şehir meydanından Şehitler Parkı’na yürüyen yörükler kıyafetleri ile ilgi odağı oldu. Yürüyüşe katılanlar yörüklere özel kıyafetler giyerken, korteje develer ile mehter takımı eşlik etti. Vatandaşların alkışlarla destek olduğu yürüyüşte Sümeyye Altay ve Nilay Adın isimli iki genç kız develere bindirildi. Develerin yerden kalkış anında korkan kızlar, daha sonra deve turunun keyfini çıkardı. Törenlere Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Kırgızistan Fahri Konsolosu ve Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt, Suriyeli Şarkıcı Adil Şan, Azerbaycan Milli Kahramanı İbad Hüseyinli, Kepsut Yörük Derneği Başkanı Muharrem Seren ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kortej yürüyüşünün sonunda Şehitler Parkı’nda kalabalık vatandaş grubu tarafından karşılanan yörükler mehter takımının gösterilerini dinledi. Geçiş törenin yapıldığı töreni vatandaşlar ilgi ile izledi. Öte yandan develeri eli ile seven ve yörük kıyafetleri içinde ilgi gören Ramazan Aksoy, “Büyüklerimizi yıllar önce bu kıyafetleri giymişler. Bizde bugün şenliğimizde bu kıyafetleri giyerek o günleri anımsamak istedik” dedi. Törende Mısır ve Suriye’de yaşanan olaylar kınanırken Mısır’daki Adeviye Meydanı kardeş meydan ilan edildi. Programın sunucusu Zeynep köşker tarafından yapılan anons ile Mısır ve Suriye’de hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.