‘Avrupa Güvensiz Bir Durumla Karşı Karşıya’

‘Avrupa Güvensiz Bir Durumla Karşı Karşıya’

Avrupa İslamofobi Zirvesi Sözcüsü Ahmed, “Avrupa, güvensiz bir durumla karşı karşıya. İngiltere’nin AB’den ayrılması, sağ partilerin güçlenmesi ve İslamofobi, Avrupa’nın karşılaştığı zorluklardan birkaçı.” dedi.
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da üç gündür devam eden Avrupa İslamofobi Zirvesi sona erdi.
Başkentteki Halk Tiyatrosu’nda düzenlenen “İslamofobi ile mücadele” konulu son oturumda, “Müslümanlar, Avrupa’nın ayrılmaz parçasıdır” mesajı verildi.
Zirve Sözcüsü MuddassarAhmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zirve bitiminde hazırlanacak bildirinin Avrupalı siyasetçiler tarafından “dikkatle” okunması gerektiğini ifade ederek, “Avrupa, güvensiz bir durumla karşı karşıya. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması, sağ partilerin güçlenmesi ve İslamofobi, Avrupa’nın bugünlerde karşılaştığı zorluklardan birkaçı.” dedi.
Ahmed, Müslümanların Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Avrupa’nın, istikrarını korumasında temel faktör olabiliriz. Bu nedenle siyasetçilerin Müslümanlara ayrı bir dikkatle yaklaşması gerekir.” diye konuştu.
“Güçlü siyasetçilere ihtiyaç var”
Salzburg Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. FaridHafez de İslamofobi ile mücadelede cesaretin son derece önemli olduğunu belirterek, “Zirve kapsamında, var olan İslamofobi sorununun üzerine odaklandık ve kamuoyunu konu hakkında bilinçlendirmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.
Avrupa’dan demokrasi ve insan hakları konularında daha çok yatırım yapma beklentisi içerisinde olduklarına işaret eden Hafez, değerlere önem veren güçlü siyasetçilere ihtiyaç duyduklarını ve bu noktanın bildiride özellikle yer alacağını ifade etti.
Zirve kapsamında hazırlanan bildirinin, Avrupa Parlamentosu’na sunulacağı belirtildi.