AŞIK ATMA TURNUVASI VE FORMA TANITIMI YAPILDI

AŞIK ATMA TURNUVASI VE FORMA TANITIMI YAPILDI

Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Kırgızistan Fahri Konsolosu merhum Dr.Mustafa Kurt’a ithafen 25-26 Eylül 2021 tarihinde yapılacak olan “Aşık Atma Turnuvası” düzenleyecek.

ANKARA-(Sivil İnisiyatif Gazetesi)/ Zeliha Sorkunlu/ Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Kırgızistan Fahri Konsolosu merhum Dr.Mustafa Kurt’a ithafen 25-26 Eylül 2021 tarihinde yapılacak olan “Aşık Atma Turnuvası” ve önemli firmalar tarafından yaptırılan takım formaları Gölbaşı Belediyesi’ne ait kapalı Pazar alanında yapılan özel bir toplantı ile tanıtıldı ve ilk aşık atışları geçici olarak yapılan Aşık Ordo sahasında yapıldı.

Programa, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı .Oğuz Kağan Tanrıverdi, MHP Belediye Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu, MHP ilçe Başkanı Serdar Tekin, Kırgızistan Fahri Konsolosumuz Merhum Dr.Mustafa Kurt’un oğlu Başkent Platformu, Uluslararası Sivil inisiyatif Gazetesi İmtiyaz sahibi, İş insanı Atillahan Kurt ve Kurt Ailesi, Kırım Tatar Derneği Başkanı Tuncay Kalkay, Park Eymir Toplu üst Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Altuğ, sponsor firmalarımızdan Anadolu Life Dergisi adına Ali Pektaş, İkiler otimitiv adına Mehmet Aktay, Sunlift Asansör A.Ş Genel müdürü Ümit Bağcı, Ala-Too Restaurant İşletme Müdürü Eldar Orozaliev, Gölbaşında ikamet eden Kırgız Türkleri ve özel davetliler katıldı.

Program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Dernek Başkan vekili ve Başkan Yardımcısı Moşal Güven’in açılış selamlama konuşmasıyla başlandı

Değerli misafirlerimiz…

Bu gün geçtiğimiz aylarda zamansız aramızdan ayrılan, Türk Dünyası sevdalısı, Ömrünü bu ülküye vakfeden değerli Aksakal, Kırgızistan Fahri Konsolosumuz merhum Dr.Mustafa Kurt beye ithafen 25-26 Eylül 2021 tarihinde düzenleyeceğimiz Aşık Atma Turnuvası ve bu turnuvada giyilecek olan, bir birinden değerli firmalarımızın destekleriyle yapılan formaların bizlere takdim programına tekrar hoş geldiniz.

Değerli misafirlerimiz, kısaca Aşık Atma oyunu hakkında bilgi vereyim. Aşık oyunu.. Koyun ve İneğin arka bacak kısmında bulunan Aşık adını verdiğimiz kemiklerle oynanır. 7 ve ya 8 m2 toprak zemine daire şeklinde çizgi çizilir.. bu dairenin ortasına aşıkların sığacağı kadar küçük çukur kazılır ve tüm oyuncuların aşıkları o çukura konulur. Çukurdaki aşıkları büyük aşık kemiği ile çizilen çıkarmak için oyuncu tek atış yapar, eğer daireden aşığı çıkarırsa tekrar bir atış hakkı kazanır, çıkaramazsa atış sırası diğer oyunculara geçer.

Aşık oyunu ;Bireysel ve takım olmak üzere çok basit kurallarları olan, bir çok çeşit oynana bilen oyundur. Bu oyun kadim kültürümüzde spor, ve Eğitim amaçlı, yüz yıllarca oynana gelmiştir . Halen bu oyun Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan’da oynanıyor. Her ne kadar Türkiye’de unutulmuşsa da Anadolu’muzun bazı bölgelerinde azda olsa oynanıyor diye biliyoruz. Köklü tarihe sahip olan aşık oyunu misket’in atası olarak da bilinmektedir. Yaşayan büyük destan olan Manas destanında, Dede Korkut hikayelerinde, “Lüğatı Türk kitabı”gibi günümüze kadar gelen kitaplarda Aşık Oyunu geçmektedir.

Son yıllarda, Etnospor Festivali ve buna benzer Festivallerde aşık oyunu oynanmakta, naçizane dileğimiz, Aşık Oyunu tekrar oynanması, yeni nesillere aktarılması, okullarda öğretilip oynatılmasıdır. Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak, siz değerli dostlarımızın destekleriyle 25-26 Eylül tarihlerinde olağan üstü bir aksilik olmazsa Van ili Erciş İlçesi Ulupamir Mahallesi, İstanbul, Malatya, Yenifakılı, Gölbaşı ve Çubuk arasında “Aşık Atma Turnuvası” düzenlenecek.

Turnuvaya destek verecek olan başta Kurt ailesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara şimdiden, şahsım ve Derneğimiz adına şükranlarımızı sunarım. Turnuvamıza şimdiden davetlisiniz! izlemeye gelecek olan konuklarımıza kadim kültürümüzü yad ettirerek; keyifli bir gün yaşayacaklarına inanıyoruz.

Bu vesile ile, Belediye Başkanımız sayın Ramazan Şimşek Beyefendi den bir ricamız olacak Kadim Ata oyunumuz olan Aşık oyununu kıyıda köşede oynamaya çalışan kardeşlerine müsait bir yere aslına uygun “AŞIK ATMA ORDOSU yapıp vermesini bu toplantı vesileyle başta Başkanımız olmak üzere tüm Belediye Meclis yerimize arz ediyoruz.

Bu talep ve ricamızın yerine getirileceğine inanarak Kırgızistan’daki bilir kişilere “AŞIK ORDO”projesini çizdirdik.. İnşallah nasip olursa en kısa zamanda Başkanımızı ziyaret ederek projemizi kendilerine arz edeceğiz. Diyerek duygularını ifade etti.

“Atillahan Kurt; bu kadim kültürümüz olan Aşık Atma turnuvası şahsım ve Kurt ailesini duygulandırmıştır”

Kurt ailesi adına Başkent Platformu, Uluslararası Sivil inisiyatif Gazetesi İmtiyaz sahibi, İş insanı Atillahan Kurt konuşmasında, Merhum Babam adına yapılacak olan bu kadim kültürümüz olan Aşık Atma turnuvası şahsım ve Kurt ailesini duygulandırmıştır. Böyle bir programı düzenleyen Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğine ve Gölbaşı Belediyesine, Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçiliğine teşekkürlerini sunarım dedi.

Tanrıverdi, “Aşık Atacağız”

Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı, Oğuz Kağan Tanrıverdi, Bu gün burada hep beraber Aşık Atma Turnuvası öncesi “Aşık Atacağız” bizde böyle kadim geleneklerimizin yaşatılmasında küçükte olsa katkımız olursa ne mutlu. İnşallah Aşık Atma turnuvasını da en iyi şekilde yapacağız. Sayın Başkanım Ramazan Şimşek beyin selamlarıyla, bu programda emeği geçenlere teşekkür ederim.

Program, Sponsor firmalar tarafından yaptırılan formaların teslimi ve Derneğimiz adına düzenlenen teşekkür belgeleri takdimi, Aşık Atma gösterileri ve hatıra fotoğraf sonrasında program sona erdi.

Rusça